Anasayfa / Seo / Yandex Sıralama Algoritmaları

Yandex Sıralama Algoritmaları

Yandex Sıralama Algoritmaları

Google arama motorundan sonra en çok kullanılan arama motoru olan Yandex, web sitelerine iyi bir ziyaretçi kaynağı olarak gözüküyor. Sitenize ziyaretçi çekmek isterseniz eğer bazı algoritmaları Yandex SEO uygun olacak şekilde düzenlemelisiniz.

Web siteler arama motoruna göre optimizasyon yapılır. Kullanıcınında neyi aradığı hesap edilerek yapılan çalışmalarda Google kadar Yandex arama motoru da önemli bir etkendir. Günümüzde en çok kullanılan arama motoru Google olsa da, sitenize çekebileceğiniz her ziyaretçiye ihtiyacınız bulunur. Bu nedenle Yandex’ide yabana atmamak gerekir.

Yandex SEO Optimizasyonları

Yandex Sıralama Algoritmaları
Yandex Sıralama Algoritmaları

Google Search Console ve Analytics gibi araçlara sahip olan Yandex Webmaster ile sitenizi rahatça analiz edebilir ve eksik yönlerini tespit edebilirsiniz. Her türlü istatistiki bilgilere ulaşabileceğiniz bu araç ile birlikte sitenizi daha ileriye getirme şansına sahip olacaksınız.

SEO kriterleri göz önüne alındığında arama motorlarında da benzerlik olması çok doğal ve şarttır. Bu açıdan düşünüldüğünde Yandex, Google, Bing gibi arama motorlarının bir tanesinde yapacağınız işlem diğerlerine de olumlu olarak etki edecektir.

Yandex arama motorunda SEO çalışması yapmak istiyorsanız şunları göz önüne almalısınız.

 • Site Üst Kısmı: Tüm arama motorlarında ortak olan olgu şudur. Web sitenize giren insanlar zamanının büyük çoğunluğunu sitenizin üst kısımlarında harcarlar. Bu açıdan düşünüldüğü zaman sitenizin ana sayfada çıkan ilk sütun ve satırlarını düzenli bir şekilde ayarlamanızda fayda vardır.
 • Reklamlar: Reklamlar web sitelerinin en çok yavaşlamasına sebep olan etkenlerdir. Genel olarak geç yüklenen reklamlarda o alanlar boş kalmakta ve çirkin bir görüntü oluşmasın neden olur. Bu nedenle reklam optimizasyon çalışması size ve sitenize çok şey katacaktır.
 • Site Hızı: Hızlı bir site tüm arama motorlarında ziyaret için gerekli olan kriterdir. Arama motorları sitenizin hızını test ederek sıralamada ciddi bir etken olarak görür. Site hızını maksimum seviyeye çıkarmasını bilmeniz gerekir. Bu bağlamda sitenizde bulunan gereksiz, kullanıcının ilgisini çekmeyen şeyleri kaldırabilirsiniz.
 • Gezinme: Sitenizi ziyaretçilerin gezinmesine olanak tanıyacak şekilde hazırlamalısınız. Mümkünse ilgi çekici başlıkları en öne koymalısınız.
 • İçerikler: İçerik yönünden zengin bir site her zaman daha iyidir. Ancak bu konuda zenginleşeyim derken kategori dışına çıkarak insanların beklentilerini boşa çıkarmamak önemlidir.
 • Hedef Kitle Analizi: Sitenizdeki içerikler ve kategoriler her zaman hedef kitlenizin ilgisini çekebilecek şekilde tasarlanmalıdır. Hedef kitleniz sayfanızda ne kadar çok gezinirse Yandex SEO kriterleri açısından o kadar önemli olduğunu unutmayın.
 • Linkleme: Sitenize girdiğiniz içeriklerden diğer içeriklerinize linkleme yapın. Böylelikle ziyaretçinin birden fazla sayfayı görmesini sağlayacak ve hemen düşme oranını düşürürken, sitede kalma süresini yükselteceksiniz.
 • Hedef Bölge: Kullanıcılarınızın yoğun olarak geldiği bölgeleri tespit edin. O bölgelere dair yazılar hazırlamaya ve bu yazıların insanların ilgisini çekebilecek düzeyde olmasına dikkat edin.
 • Yorum: Her arama motoru gibi Yandex’te sitenize yapılan yorumlara dikkat eder. Ancak bu yorumların satın alınma veya doğal olmayan diğer yöntemlerle gelmesi size yarardan çok zarar getirir. Bunu unutmadan sitenize yorum yaptırmayı başarabilirseniz, çok iyi bir iş yaptırmış olursunuz.
 • Reklam Gösterimi: Özellikle Pop-up tarzı reklam sitenize kesinlikle yarar sağlamaz. Kullanıcıların o reklamlara karşı sitenizden hızla uzaklaştığına şahit olacaksınız. Böylelikle sitenize yarar değil, zarardan başka bir şey kazandırmış olmayacaksınız.
 • Domain: Kategoriniz ile alakalı ve keyword bir domain alma şansınız varsa bu sizin için çok iyi bir şeydir. Ayrıca aldığınız domainin yaşı da bu konuda önemli bir kriterdir. Arama motorları yaşlı domainleri çok sever ve DA değerinizi direkt yükseltir.
 • Etiketleme: Yandex ve diğer arama motorları SEO kriterleri açısından etiketlere çok dikkat ederler. Bu konuda yapabileceğiniz değişim ve düzeltmeler ile ilgili olarak etiketleme çalışmasına özel bir yer açmalısınız. Yandex SEO kriterleri için meta etiket, başlık gibi kavramlar her zaman ön plandadır.
 • Backlink: Her arama motorunun en çok sevdiği şey elbette ki backlink alımıdır. Sitenizin bir başka site tarafından referans gösterilmesi ve önerilmesi gibi bir durum en çok takdir toplayan harekettir. Backlink konusunda nofollow olanlara dikkat etmenizi ve onun yarardan çok zarar getirdiğini bilmenizi isteriz.
 • Sosyal Medya: Yandex sosyal medyadan gelen trafik akışına çok önem verir. Her sosyal medya bağlantısını da bir backlink olarak kabul eden arama motorları oralarda popüler olmanızı da çok sever. O nedenle sosyal medya hesaplarında arzu edilen dikkatli bir çalışma yapmanızı ve kaliteli içerikler paylaşmanızı tavsiye ederiz.
Yandex SEO
Yandex SEO

Yukarıdaki maddelere bakarak Yandex için optimizasyon çalışmaları yapabilirsiniz. Elbette ki bu çalışmalar sizin diğer arama motorlarında da yükselmenizi sağlayacaktır. Genellikle aynı şekilde analiz eden arama motorlarında küçük farklar olsa da bu çok ciddi bir faktör değildir. Site hızı, linkleme, etiket düzeni, domain bilgisi, kullanıcı odaklılık ve içerik yönünden yapacağınız tüm çalışmalar sitenize her zaman yarar getirecektir.

Yandex SEO konusunda nasıl yapılacağını ve neler yapmanız gerektiğini anlattık. Yandex algoritmaları da diğer arama motorları gibi SEO kriterlerine sahiptir. Tüm bu çalışmalarınızdan sonra sadece Yandex arama motorunda değil, diğer tüm arama motorlarında da yükselişe geçeceğinizi bilmenizi isteriz. SEO konusunda dilerseniz uzman olan kişilerle belirli bir süre çalışma yaparak sitenizi iyi bir yerlere getirebilirsiniz.

 

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejileri

İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejisi

İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejisi SEO ile İçerik pazarlaması günümüzde kişisel web sitelerinden, kurumsal firmalara …

Bir Yorum

 1. Great content! Super high-quality! Keep it up! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir