Anasayfa / WordPress / WordPress SEO Rehberi

WordPress SEO Rehberi

WordPress SEO Rehberi

Web sitesini kurup her şeyiyle tamamladığınızda artık yapmanız gereken SEO çalışmalarına başlamaktır. Günümüzde artık sitelerin büyük bir kısmı sağladığı kolaylıktan dolayı WordPress tabanlıdır. Bu nedenle WordPress SEO içeriğinden bahsetmek birçok insana yol gösterecektir.

WordPress’te SEO çalışmaları yapabilmek ve sitenizi SEO’ya uygun hale getirmek için öncelikle WordPress nedir sorusunun cevabını bilmek gerekir. WordPress, açık kaynak kodlara sahip web site ve içeriklerinizin kolay bir şekilde yönetildiği bir yönetim birimidir. Kullanıcılarına sağladığı en büyük avantaj ise kod bilgisine sahip olunmasa dahi sitenizi isteğinize göre kurup şekillendirebilirsiniz. Eğer ki kod bilgisine sahipseniz de açık kaynak kodlu olmasından dolayı dilediğiniz düzenlemeyi yapabilirsiniz.

WordPress’in bu kadar çok tercih edilmesindeki ana etken kullanıcıların WordPress SEO konusunda oldukça kolay bir çalışma olanağı bulabilmeleridir. Hem kendi otomatik olarak SEO konusunda kullanıcılarına yol gösterir hem de birçok eklenti yüklemenize olanak tanıyarak sizleri yönlendirir.

WordPress SEO Aşamaları

Yeni bir web sitesi kuracaksanız eğer bazı konulara dikkat ederek sitenizin SEO dostu bir site olmasını sağlayabilirsiniz.

 • Tema Seçimi

Web sitenizin görünen yüzüdür. Hedef kitlenize uygun bir tema seçerek en baştan doğru bir adım atmalısınız. Tema seçerken sitenizi yavaşlatmaması, hızlı yüklenebilmesi ve en önemlisi de hedef kitlenize hitap etmesi gereklidir. WordPress tarafından sunulan ücretsiz temalar yerine güzel ve kalıcı bir iş yapmak için kullanışlı bir tema seçmenizde fayda vardır. Ziyaretçileriniz temanızı beğenirse eğer sitenizde daha fazla kalacak ve SEO için sitenize o kadar çok katkı vereceklerdir.

wordpress seo rehberi

 • Sayfa Uzantıları

İçerik eklediğinizde sayfanızın nasıl bir URL yapısında görüleceğini ayarlayın. Örneğin;

Www.siteadresi.com/Wordpress-seo-rehberi

www.siteadresi.com/?p=12345

Yukarıdaki örneklerin aynı sayfaya çıktığını farz ederseniz eğer siz hangisine tıklamayı isterseniz? Bu kısımları ayarlar -> kalıcı bağlantılar kısmından kolayca değiştirebilirsiniz. Tek bir seferlik yapacağınız işlemle bir daha bu kısma uğramanız dahi gerekmiyor.

Sitenizde en başta bu ayarı yapmadıysanız ve daha sonra aklınıza geldiyse bir konuya dikkat çekmek isteriz, ayarlamayı yaptıktan sonra daha önceki sayfaların tümünün yapısı değişecek ve bozulacaktır.

Ayrıca WordPress içerik eklemenize müsaade ederken sayfanın uzantısını da dilediğiniz gibi değiştirme fırsatı sunmaktadır. Sayfa uzantılarında cümlenin çok uzun olmamasına dikkat edilmelidir.

 • Harita

WordPress SEO konusunda kullanıcılarına sunduğu bir diğer avantaj ise “Breadcrumbs” eklentisidir. Bu eklenti ile birlikte sitenize gelen ziyaretçi sitenizde nerede olduğunu görebilir. Çok kullanılmasa dahi arama motorları tarafından fark edildiği için site içi SEO konusunda oldukça önemlidir.

 • Yorumlar

Sitenizde yorum görmek sizleri oldukça çok mutlu eden bir faktördür. Bu yorumların bir kısmı iyi niyetli insanlar tarafından sizlere soru sorulmak suretiyle gönderilirken bazılarında ise sitenizden link çıkışı yapılmak isteniyor olabilir.

Google her ne kadar 2005 yılında nofollow özelliği ile siteden siteye pagerank taşıma olayına son vermiş olsa da bu yorumlara yine de çok dikkat edilmelidir. Yorum kısmında bulunacak düşük kaliteli içeriklerin sizin sitenize yarardan çok zarar getireceğini unutmayınız.

 • Görseller

WordPress SEO konusunda en dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi içeriklere yüklenen resimlerdir. Bu resimler sitenizin hızını doğrudan etkilediğinden dolayı ne kadar boyutu düşük olursa o kadar SEO konusunda sizlere yardımcı olur. Ancak düşük boyut demek düşük kaliteli bir görsel getirmemelidir.

Görsellerin bir diğer özelliği ise sitenize hit çekebilmeleridir. Google resimlerde arama sıralamasına girebilmeniz içinse WordPress’te fotoğraf yüklerken alt metin kullanma kısmını doldurmanız gerekir. Böylelikle resminiz Google’da sıralamaya girecek ve sitenize oradan da hit gelecektir.

 • Site İçi Linkleme

Site içi linkleme yaparak sitenizin tamamının kullanılabilir olmasını sağlayabilir, pagerank değerini sitenin tamamına yayabilirsiniz. Siteyi ziyaret eden kullanıcılar aradıkları bir konuda merak ettikleri hakkında sayfalar arası yolculuk yapabilirler. Böylelikle sitede daha fazla zaman geçirirler.

 • İçerik Yönetimi

Sitenize ziyaretçi çekme işini elbette ki içerikleriniz ile yaparsınız. Ne demek istediğimi anlatamadıysam tekrar söylüyorum siteyi kurma amacınız olan hit çekme işini içeriklerle yaparsınız. Bu nedenle içerik yönetimi başlı başına bir iştir.

İçerik oluştururken meta başlıklar ve açıklamalar kısımlarını muhakkak doldurun. Bu kısımların doldurulması ile aslında SEO optimizasyonu yapmak ve sayfanızı gören kişiye içerik ile ilgili ipucu vermiş oluyorsunuz. Yani bu kısımlar, sitenize esas ziyaretçi çeken yerlerdir. Başlıklarınız ne kadar dikkat çekici ve merak uyandırıcı olursa sitenize insanların gelmesi de o kadar fazla olacaktır.

WordPress SEO konusunda ne kadar gelişmiş bir sisteme sahip olduğunu burada da gösteriyor. WordPress “Yoast SEO” eklentisi ile içeriklerinizi güncel olarak düzenliyor ve içerik yönetiminde her türlü SEO kuralını size hatırlatıyor. Bu eklentiyi sitenize kurduktan sonra yapmanız gereken en önemli şey kaliteli içerik hazırlamak olacaktır. Unuttuğunuz bir şey olursa zaten “Yoast SEO” size hatırlatır.

 • Önbellek

Sitenize gelen ziyaretçiler sayfalar arasında geçiş yaparken 1 saniye dahi fazla beklemeye katlanamazlar. Onlar için bu sinir bozucu bir şeydir ve siteden erkenden çıkma sebepleri arasında bulunur. Google tarafından sayfa hızınız sürekli ölçülür ve yavaş ise sizleri sıralamada önlere doğru çıkarmaz. Bu nedenle WordPress SEO konusunda önbellek yapmak ve kullanıcı önbelleğe alınmış bilgi ile oyalanırken arka taraftan ana verilerin yüklenmesini sağlamak çok önemlidir.

 • Kopya İçerik

Kopya demek sadece başka bir yerden aldığınız yazıları sitenize yükleyerek özgünlüğü kaybetmek demek değildir. Aynı zamanda sitenizde benzer 2 tane sayfa varsa da bu kopya içerik olarak algılanabilir. Böyle bir durumda bir sayfanızın “noindex” almasını sağlamalısınız. Böylelikle aramalarda gözükmez ancak sitenize gelen kişiler o sayfayı da ziyaret edebilir.

WordPress SEO İçerik Eklentileri

WordPress’in en güzel taraflarından bir tanesi de pek çok eklenti yükleyebiliyor olmanızdır. İstediğiniz eklentiyi dakikalar içerisinde bulabilir ve sisteme yükleyebilirsiniz. Böylelikle belki de saatler sürece olan işleri kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz. WordPress SEO konusunda ne kadar doğru bir karar olduğunu da bu şekilde göstermektedir. İşte SEO için içeriklerinizin kolay yönetilmesini sağlayan eklentilerden bir kaçını şu şekilde sayabiliriz.

 1. Yoast SEO: Böyle bir başlık altına ilk sırada elbette ki “Yoast SEO” yazılırdı değil mi? Tüm dünyada en çok kullanılan eklentidir. İçerik yönetimi açısından SEO kurallarına göre her geçen gün yenilenmekte ve kullanıcının yazdığı içeriklerde SEO denetimi yapmaktadır. Yaptığı denetlemelerden bazıları şunlardır; Anahtar kelime seçimleri, Snippet (ön izleme), okunabilirlik kontrolü gibi başlıca özelliklerinin yanında yazınızda aradığı 100’lerce kriter vardır. Alıştığınız zaman kullanımının ne kadar kolay olduğunu görürsünüz. 5 milyon aktif yüklenme sayısına ve 4.7 puana sahiptir.
 2. All In SEO Pack: İçerik yönünden “Yoast SEO” kadar zengin olmasa da site haritası ve Google analytics entegrasyonları ile birlikte oldukça kullanışlı bir yapıya sahiptir. Web sitenizi yavaşlatabilecek zararlı botları engeller ve sizleri bu konularda da uyarır. 3 milyondan fazla yüklemeye ve 4.5 puana sahiptir.
 3. The SEO Framework: WordPress SEO konusunda rakiplerinin aksine pek çok konuda ücretsiz olarak hizmet sunar. Otomatik başlık, URL ve açıklama üretir. Ayrıca genel SEO unsurlarını da yerine getirerek kullanıcıya kolaylık sağlar.
 4. SEO Squirly: SEO konusunda çok uzman değilseniz bu eklenti tamda size göredir. Gerçek zamanlı olarak çalışan eklenti siz henüz içeriğinizi yazarken sizlere öneriler sunar. WordPress ile uyumlu olan bu eklenti ile birçok şeyi daha basit halde yapabilirsiniz.

Yazımız aslında uzar gider. Ancak sizlere tavsiye edebileceğimiz eklentiler bu kadardır. WordPress SEO konusunda ne kadar gelişmiş bir yönetim sistemi olduğunu sahip olduğu binlerce eklentiden de anlayabilirsiniz. Dünyada şuan için kullanılan dev firmaların site tabanları WordPress’tir. Buradan dahi ne kadar önemli olduğunu görebilirsiniz.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

en iyi ücretsiz wordpress eklentileri

En İyi Ücretsiz WordPress Eklentileri

Başlıklar En İyi Ücretsiz WordPress EklentileriAMP for WPAdvanced ADSAMPAutoptimizeWoocommerce Yoast SEOTotal CacheJetpackBroken Link Checker Contact …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir