Anasayfa / WordPress / WordPress Nedir? Temel Kullanımı

WordPress Nedir? Temel Kullanımı

WordPress Nedir? Temel Kullanımı

WordPress blog kullanımı son yıllarda SEO kavramının Türkiye’de de yaygınlaşmasının ardından gündeme gelmiştir. WordPress temelde CMS, yani bir içerik yönetimi sistemidir. Herhangi bir programlama bilgisine sahip olmadan web sitesi açma ve yönetme işlemleri WordPress üzerinden gerçekleştirilebilir. Ancak tek başına WordPress kurulumu bunun için yeterli olmayabilir. Kurulumu ve kullanımı son derece basit olan WordPress’in detaylarını zaman içinde kavrayarak etkili bir site yönetimi gerçekleştirmek mümkündür. WordPress temelde GPL lisanlı olarak, PHP ve MySQL kullanılarak yazılan bir kişisel yayın platformudur.

CMS özelliklerini içinde barındırması nedeniyle sadece basit bir makale yazma veya düzenleme aracı olarak değil, hemen hemen tüm içeriklerin düzenlenerek yayımlanabileceği bir platform olarak kabul edilmektedir. Google tarafından indexlendiği için sayfalar çok hızlı bir şekilde açılabilir. WordPress kolay kullanımı ve sağladığı faydalar sayesinde çok sık tercih edilmektedir.

WordPress Nedir, Ne İşe Yarar?

WordPress nedir, nasıl kurulur soruları için basit bir yanıt vermek zordur. WordPress ilk olarak blog alt yapısı olarak çıkmış olsa da günümüzde sadece bloglar için değik; haber, e – ticaret, sosyal medya vb. birçok platformlar için kullanılabilmektedir. Türkiye’de oldukça geniş bir kesim tarafından kullanılan ve bilinen siteler için WordPress kullanılmaktadır. WordPress bir nevi kişisel yayın sistemi olarak tanımlanablir. B2/cafelog projesinin bir devamı olan WordPress, kolay kullanımı, hızı, kullanıcı rahatlığına odaklanarak kısa sürede yaygın bir kullanım alanına sahip olmuştur. İçerik yönetim sistemi olan WordPress, 2001 yılından beri aktif olarak birçok farklı internet sitesi için tercih edilen bir yayın aracı olarak faaliyet göstermektedir.

Son derece güçlü bir kişisel yayın platformu olan WordPress, internet üzerinden yayın yapan kullanıcılar için en hızlı ve kolay deneyimi sunmak için tasarlanmıştır. Kullanımı oldukça basit olan bu platform bilgisayara kurulduktan sonra rahatlıkla birçok farklı çalışma yapılabilir ve yayın içerikleri düzenlenebilir. WordPress’in en temel konuları arasında tema ve eklentiler gelmektedir. Bu iki ana unsurun doğru kullanılması başarılı bir web sitesi için son derece önemlidir.

WordPress Özellikleri Nelerdir?

WordPress nedir kısaca özetleyecek olursak, kişisel bir yayın sitemi ve içerik yönetim sistemidir. İnternet sitesi sahipleri, editörleri veya yöneticilerinin herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmasına gerek kalmadan, içerik yayını yapmalarına imkan veren bir sistemdir. WordPress’in sahip olduğu özellikler arasında en dikkat çekeni özelliklerinin kullanıcı deneyimi açısından birçok avantaj sağlamasıdır. WordPress’in sahip olduğu başlıca temel özellikleri:

 • Taşınabilir çekirdek yapısı,
 • Yerel sunucular üzerinde çalışılabilir,
 • UTC kolaylıkları,
 • Geniş kaynak ve dokümantasyon seçenekleri,
 • Zengin eklenti seçenekleri sunulur,
 • Farklı tema üretilip kullanılabilir.

Bu ve benzeri daha birçok farklı özelliği sayesinde WordPress önemli avantajlar sağlamaktadır. Doğru bir kullanım ve strateji ile başarılı bir web yayını ve web sitesi yönetimi WordPress üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır?
WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress kurulumu son derece basittir. Diğer yayın araçlarına arasından ayrılmasını sağlayan bu özelliği 5 dakika gibi kısa bir sürede tüm cihazlara kurulabilmesidir. Bilinen en önemli özelliklerinden biri olan kısa sürede kurulumu, aynı zamanda basitliği ve kolay kullanım özellikleri sayesinde de birçok açıdan avantaj sağlamaktadır. Düzenli güncellemeleri takip ederek yazılımı son süreme yükselmek, ilk kurulumundan daha basit bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. WordPress kurulumu için iki farklı yöntem izlenebilir. Bunlar:

 • Otomatik WordPress kurulumu,
 • Manuel WordPress kurulumu.

Olarak gruplandırılır.

WordPress otomatik kurulum:

 • WordPress son sürüm paketi indirilir.
 • Sıkıştırılmış dosya bilgisayarda açılır.
 • Dosya içeriği sunucuya yüklenir.
 • Tarayıcıdan adres satırına site adı girilir ve kurulum başlatılır.

WordPress manuel kurulumu:

 • WordPress üzerinden sıkıştırılmış kurulum dosyası indirilir.
 • Wp – config – sample.php dosyası notepad ile açılır.
 • DB_Name – veri tabanı adı,
 • DB_User – kullanıcı adı,
 • DB_Password – şifre,
 • DB_Host – localhost bölümleri doldurulur.
 • Değişiklik sonrasında dosyalar sunucuya yüklenir.
 • Tarayıcı adres çubuğu site adresi yazılarak kurulum tamamlanır.

WordPress Nasıl Kullanılır?

Wordpress Nasıl kullanılır?
WordPress Nasıl kullanılır?

WordPress kullanımı tıpkı kurulum kadar basittir. Başarılı bir kurulum sonrasında hazır temalar arasından bir tema seçilebilir. Temalar site başarısı için son derece önemlidir. Bu nedenle tema seçiminde alternatifleri değerlendirebilir ve ücretli/ücretsiz temalar arasında seçim yapabilirsiniz. Öte yandan eklentilerde WordPress kullanımının en temel yapı taşlarından biridir. Bu eklentiler WordPress ile yönetilecek bir internet sitesinin işlevselliğini büyük oranda etkileyecektir.

WordPress şuan için kullanıcılarına 40 binden fazla eklenti sunmaktadır. Bu eklentiler kullanıcı beklentilerine ve site özelliklerine göre tercih edilebilir. Özelleştirmeler sayesinde; SEO (arama motoru optimizasyonu), üyelik sistemleri, içerik yönetimi vb. birçok farklı ek özellik sağlanabilmektedir. WordPress eklentilerinden en iyi verimi almak için yine doğru bir strateji belirlemek ve en ideal eklentileri kullanmak gerekir.

WordPress’in Avantajları Nelerdir?

WordPress avantajları arasında en önemlisi düşük maliyetidir. Sadece alan adı ve hosting için ödeme yapmanız yeterlidir. WordPress tema ve eklentilerinin büyük bir bölümü ücretsiz olarak sağlanacağı için hemen hemen her açından maliyetler düşmektedir. WordPress’in kullanıcılara sağladığı en büyük avantajlar arasında:

 • Kolay kurulumu ve basit yükseltme seçenekleri,
 • Metin ve görsel düzenleme, menü, tema, eklenti oluşturma, basit kullanım seçenekleri,
 • Özel tasarım tema seçimler,
 • GPL umuma açık lisansa sahiptir,
 • Yerel sunucularda çalışma imkanı tanır,
 • Hızlı açılış ve kolay indexleme alır.

Bu ve benzeri daha birçok farklı avantaj WordPress’i en iyi içerik yönetim sistemi haline dönüştürmüştür. Avantajları kadar çeşitli dezavantajları da içinde barındıran sistemin en büyük avantajı tahmin edileceği üzere kolay kurulumu ve basit kullanımıdır.

WordPress Dezavantajları Nelerdir?

WordPress dezavantajları neredeyse yok denecek kadar azdır. Genellikle WordPress güvenlik açısından çeşitli sorunlara yol açabilir. İnternetin neredeyse %30’dan fazla bir kısmının oluşturan WordPress, hackerler tarafından çok sık hedef alınmaktadır. Güvenlik risklerinden korunmak adına, güvenlik eklentileri ve gerekli altyapı çalışmalarının yapılması yeterlidir. Bu yönüyle güvenlik riskleri de ortadan kaldırılabilir. WordPress eksileri arasında:

 • Güvenlik açıkları,
 • Üçüncü parti geliştiriciler tarafından hatalı tema ve eklenti üretimi,
 • Zararlı eklentiler sayfada güvenlik açıklarına neden olabilir.

Bu ve benzeri daha birçok farklı güvenlik riski WordPress’te diğer sistemlere göre daha yüksektir. Ancak doğru bir yönetim ve az bir dikkat ile kullanacağınız alternatif eklentiler ortaya çıkan bu tip güvenlik sorunlarının ortadan kaldırılmasını engelleyecektir.

WordPress Com ve WordPress Org Arasındaki Temel Farklar

WordPress.com ve org arasındaki farklar genellikle kullanıcılar tarafından çok sık merak edilir. Temelde aynı geliştirici tarafından üretilen bu sistemler, açık kaynak kodlu olarak benzer bir altyapı kullanır. Ancak bazı farkları da mevcuttur. WordPress.org ücretsiz olarak hizmet veren bir blog yazılımı olan WordPress içinde barındırmaktadır. Eklentiler, temalar, haberler vb. unsurlar bu sitede yer alır. Yazılım ücretsiz ancak alan adı ve sunuculara ihtiyaç duyulacağı için yarı ücretli olarak ifade edilebilir.

WordPress.com ise org’dan farklı olarak yazılımın indirilmesine ve barındırma için ödeme ve sunucu kontrollerine ihtiyaç duymaz. Kayıt olunmasının ardından verilen alan adıyla daha kısıtlı olarak yönetim sürecini kontrol edebilirsiniz. Bu yazılımda güvenlik riskleri nedeniyle Javascript ve CSS kullanımları da son derece sınırldır.

 

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

en iyi ücretsiz wordpress temaları

En İyi Ücretsiz WordPress Temaları

Başlıklar En İyi Ücretsiz WordPress TemalarıBlog TemalarıAwakenBlaskanActivelloDazzlinTravelifyHaber ve Magazin TemalarıMH Magazine LiteMH News MagazineNewsanchorNewspaper XDynamic …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir