Anasayfa / Seo / Tarama Bütçesi (Crawl Budget) Nedir?
tarama bütçesi nedir

Tarama Bütçesi (Crawl Budget) Nedir?

Tarama Bütçesi (Crawl Budget) Nedir?

Tarama Bütçesi, Google botları tarafından gün içerisinde kaç adet sayfanızın ziyaret edildiğini gösteren bir kelime öbeğidir. Bu bütçeye karşılık gelen sayı artarsa eğer sitenizin Google nezdinde değerli olduğunu anlayabilirsiniz. Tersi durumda da tabi ki sitenizde bir şeylerin değişmesinin vakti gelmiş anlamı çıkacaktır.

Crawl budget hesaplanması aslında çok basittir. Klasik bir mantık ile günlük eklenen içerik sayısı / Google tarafından ziyaret edilen içerik sayısıdır. Google botları sitenize gelerek öncelikle robots.txt dosyasında bulunan ve engellenen sayfalar hariç kalan sayfaların hepsinin linklerini tarar. Daha sonra içeriklerinizde verdiğiniz linkleri de tarar ve sitenizi terk eder. Eğer bu esnada önceden de taradığı dosyalar var ise onları da güncellenme ihtimaline karşı tekrar tarar.

tarama bütçesi, crawl budget nedir

Tarama Bütçesini Etkileyen Faktörler

Her bir site sahibi tarama bütçesi sayısının artmasını ister. Bunun için sürekli yeni geliştirmeler yapar ve konu ile ilgili olarak sitesinde bir takım iyileştirmelerde bulunur. Aşağıda bu konular ile ilgili olarak yapmanız gereken en temel şeylerden bahsetmek istiyoruz.

 • Backlink Adedi: Sitenize kategorisinde büyük sitelerden backlink alabilirsiniz. Kategori dışında da pek çok kategoriye hizmet veren bilindik sitelerden de backlink alabilirsiniz. Genel olarak bu link alma işinin zararı olmaz bazı durumlar haricinde.
 • Site Hızı: İnsanlar sitenizde rahat ve hızlı bir şekilde dolaştıklarında daha uzun süre sitenizde kalırlar. İnsanların sitenizde daha fazla kalması demek sizin doğru yolda olduğunuzu gösteren en büyük delillerden bir tanesidir.
 • Site Kapladığı Hacim: Sitenizin sahip olduğu alan Google nezdinde önemlidir. Eğer kapladığı hacmi büyük olan dosyalarla Google botlarını oyalarsanız bunun bedelini crawl budget düşmesiyle ödeyebilirsiniz. SEO uzmanına danışıp bilgi alabilirsiniz.
 • Google Dizinindeki Sayfa Sayısı: Google örümcekleri sitenize geldiğinde indekslediği sayfaları tarar ve yeni bağlantılar arar. Bağlantısı sayısı arttıkça daha fazla sayıda index almış olursunuz. Bu şekilde de Google arama motoruna eklenen sayfa sayınız artar ve bütçeniz artar.

Tarama bütçesi verilerine Google search console aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Bu sayfaya girdiğiniz zaman tarama – tarama istatistikleri kısmından günlük taranan sayfa sayısı butonu ile ulaşabilirsiniz. Elbette bu sonuçları sitenin eski yapısı ile ulaşabiliyorsunuz. Tarama bütçesinde karşınıza çıkan değer ile alakalı olarak bir takım ön bilgilere ulaşmanız mümkündür. Bunlar;

 • 10’un üzerinde bir bütçeye sahipseniz sitenize optimizasyon çalışması yapmalısınız.
 • 10’un altında bir bütçeye sahipseniz ve 3 rakamının üzerinde bir bütçe ise dikkatli olmanız gerektiğini göstermektedir.
 • 3 rakamının altında bir bütçe ise sitenizin durumunun gerçekten iyi olduğunu ve bu durumu korumanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Site SEO optimizasyonu kapsamında sizlere önemli bilgiler veren bu bütçe günden güne değişkenlik gösterse de sizin büyük tabloya bakmanız gereklidir. Genel olarak kötüye giden veya iyiye giden bir durum var mı yok mu onu analiz edebilirsiniz.

Tarama Bütçesi Optimize Etmenin Yolları

Crawl budget optimize etmek için bir takım Seo çalışmaları yapmanız gerekmektedir. SEO Nedir? Diye soruyorsanız; En bilinenler ise şu şekildedir; sitenize ait yönlendirme verilerinin düzeltilmesi, sitenizde kullanılmayan (gereksiz) dizin var ise onun engellenmesi, daha fazla backlink çalışması gibi işlemler yapılmalıdır.

Sitenizin Google sıralamalarında iyi bir konuma gelmesi ve yüksek ziyaretçi sayısı elde edebilmeniz için sizlere bir fikir vermesi açısından bu bütçe değeri oldukça önemlidir. Bu değeri 3 rakamına yaklaştırarak dilediğiniz sonuçlara ulaşacağınıza kesin gözüyle bakamıyoruz, ancak Seo çalışmaları çok geniş bir kavram olduğu için etkisinin olacağı tartışılmazdır.

 

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

ASO Çalışması Nedir? ASO (mobil SEO) çalışması günümüzde akıllı cihaz kullanımının ve sanal uygulama marketlerinin …

Bir Yorum

 1. Hello,

  I have a massive Sale going on.
  I’m running a SEO and SPY group buy service which will reduce the cost for SEO tools dramatically.
  You can save 95+% from your accounts cost with my service.
  When you subscribe you get access to all the tools below + access to all the accounts I will add in future!

  Here are most of the tools:

  Ahrefs
  Alexa
  Anstrex Ultimate – Native and Push traffic spy tool
  Article Builder
  Article Forge
  AudioHero
  Authority Labs
  Beacon
  Big Content Search
  Biteable
  Buzzsumo
  Canva
  Cognitive SEO
  DeepCrawl
  DomCop
  Ecomhunt
  eCom Inspector
  Envato Elements
  Grammarly
  HBO NOW
  Indexification
  iSpionage
  Jungle Scout
  KeywordKeg
  Keywordrevealer
  Keywordtool.io
  Laracasts
  LifetimeStock
  Long Tail Pro
  Lynda
  Majestic Pro
  MOZ
  Netflix
  ​Pexda
  PowToon
  PicMonkey
  Register Compass
  SEO Profiler
  Serpstat
  SER Verified Lists
  Socialinsider
  Spin Rewriter
  SpyMetrics [SimilarWeb]
  SpyFu
  Stencil
  StockUnlimited
  Storybase
  TeamTreeHouse
  The Best Spinner
  Tidal
  VideoBlocks
  WebTextTool
  Woorank
  Word Ai
  + Free updates for freshly added tools

  ++ Some others

  Do not reply to this email, it is not monitored.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir