Anasayfa / Sosyal Medya / Sosyal Medya Uzmanı
Sosyal Medya Uzmanı
Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya Uzmanı

2000’li yılların başında ortaya çıkan bir kavram olan sosyal medya uzmanı, isminden de anlaşılabileceği gibi sosyal platformları en etkili şekilde kullanabilen kişi demektir. Bu ortamlarda ne yapılıp ne yapılmayacağını bilen ve isteği doğrultusunda yön verebilen bu kişilerin geçim kaynakları da yine sosyal medya ortamları olmaktadır.

İlk çıktığı yıllarda geniş takipçi kitlesine sahip olan kişilerden oluşan bu insanlar, daha sonra giderek özelleşmeye ve bu platformları etkin kullanan kişiler arasından seçilmeye başladılar. Facebook, twitter, instagram, linkedin, youtube, pinterest gibi insanlara ulaşmanın kolay olduğu platformları rahatlıkla kullanan bu kişiler ile birlikte sizlerde kısa sürede kendinizi ve firmanızı sosyal medyada tanıtabilirsiniz.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanı Ne iş Yapar?
Sosyal Medya Uzmanı Ne iş Yapar?

Öncelikle bu kavramda takipçi sayısı yüksek olan kişilere firmaların ulaşarak onlara kendi reklamlarını yaptırmaya başlamasıyla oluşan bu sektör giderek farklı bir boyut kazandı. Nasıl takipçi kitlesi kazanacağını anlayan bu kişiler, bu özelliklerini başkaları veya firmalar içinde kullanabileceklerini keşfettiler. Böylelikle şirketlerde yeni bir dönemde başlamış oldu. Özellikle marka tanınırlığını artırmayı hedefleyen firmalar daha sonra bu kanallar vasıtasıyla satış dahi yapabileceklerini keşfettiler. İşte bu noktadan sonra işler iyice karışmaya başladı ve rekabet düzeyleri farklı bir boyut kazandı.

Bir firma olarak kendisine sosyal medya uzmanı diyen bir kişiyi işe alarak onlardan şu beklentilerinizi sağlamasını beklemelisiniz. Bunlar;

 • Firma için bütün sosyal medya hesaplarını açar ve bu hesapları optimize eder.
 • Bütün sosyal medya kanallarını takip eder, gelişmeleri ve bu süreçlerden nasıl yararlanacağını analiz eder.
 • Firmada sorumlu olduğu kişiyi sürekli olarak bilgilendirir ve raporlar sunar.
 • Reklam, kampanya vb alternatifler düzenleyerek hedef kitleye sesinizi duyurmaya çalışır.
 • Sosyal medya uzmanının site işlerinden de anlaması gerekir. Sitenin SEO’ya göre yapılanmasını sağlamalı ve içeriklerin sosyal medya kanallarında otomatik olarak paylaşım yapmasını sağlamalıdır.
 • Firmanın web sitelerini arama motorları dizinlerine ekler ve içeriklerin buralarda gözükmesini sağlar.
 • Paravan bloglar açar, subdomainler düzenler ve firmanın reklamını en kaliteli şekilde yapmaya çalışır.
 • Rakip firmaların ne gibi davranışlar içerisinde olduğunu an be an takip eder. Firmasının her zaman en önde olmasını sağlayacak şekilde bir yapılandırma işine başlar. Güncel haberleri en doğru şekilde analiz ederek ondan firmasının yararlanmasını sağlar.
 • Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada ne olup bittiği konusunda bilgi sahibi olması gerekir. Trend olan konuları takip etmeli ve bu konulara yönelik çalışmalara başlamalıdır.
 • Sosyal hesaplardaki etkileşim sayılarını artırmaya yönelik çalışmalar yapmalıdır. Bu etkileşim oranlarını zaman içerisinde grafiklere dökmeli ve sunumlarda kullanılmalıdır.
 • Web sitelerine içerik hazırlama ve bunları yayınlama işlerinden sorumludur.
 • Kendisini sürekli daha fazla gelişmeye odaklar. Sosyal medya platformlarının gün aşırı bir şekilde geliştiğini ve değiştiğini hesap ederek bu konulara yönelik olarak yaptığı çalışmalara her gün bir yenisini ekler. Gündemi ve değişiklikleri her an takip eder.

Bu maddeler ile Sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişilerin neler yapacağını ve neleri bilmesi gerektiğini anlattık. Şimdi farklı bir konuyu ele alalım.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?
Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal medya bildiğiniz gibi çok geniş bir kavramı ifade eder. Bu konularda uzman olmak o kadarda kolay değildir. Bir kısım konuda uzman olmak ve diğer bazı şeyleri de bilerek bu işe başlangıç yapabilirsiniz. Her şeyi tam bilerek başlamak neredeyse olanaksızdır. O nedenle bir yerden bu işe başlayarak bazı şeylerin öğrenilmesini zamana bırakmalısınız.

Temel olarak bir uzmanda olması beklenilen özellikler şu şekildedir.

 • Facebook ve twitter gibi araçlarda oldukça uzman olması gereklidir. En eski sosyal medya kanallarından olan bu araçların çok ileri düzeyde bilinmesi şarttır.
 • Bazı fake hesaplar ile beğeni ve takipçi kazanmayı denemeli ve bunu başarmalısınız. Böylelikle bir uzmanın neler yaparak takipçi ve beğeni kazanabileceğini anlamış olursunuz.
 • Sürekli olarak yeni şeyler paylaşın. Sürekli kelimesinden günde 100 tane paylaşım yapmak anlamı çıkartılmamalıdır. Bunun yerine düzenli ve belirli saatlerde kaliteli 3 – 5 tane içerik paylaşımı yeterli olacaktır.
 • Sosyal medya uzmanı sosyal platform alanlarında son derece bilgi sahibi olan kişidir. Bilginizin olmadığı konularda dahi karşınızdakini var olan diğer bilgilerinizle ikna etmeyi bilmelisiniz. Unutmayın bu konulara %100 kimse vakıf olamaz, sadece vakıfmış gibi davranır.
 • Üreteceğiniz içeriklerin kalitesi sizin için dönüm noktasıdır. İçeriklerinizin kaliteli olmasına ve bu kaliteyi sürekli hale getirmeye çalışın.
 • İnsanlara karşı çok resmi veya çok yapay olmayın. Kullanıcıların büyük bir kısmı doğal ve samimiyetten yana tavır sergilerler.
 • Sosyal medya etkinliklerini takip edin ve mümkün mertebe katılın. Katılımcıların sizi gerçekten görmelerine izin verin. Hakkınızda yapıcı olacak eleştiriler almaya özen gösterin.

Bir sosyal medya uzmanı olabilmek için bundan çok daha fazlası gereklidir. Sizlerde yukarıdaki maddelere riayet ederek nasıl bu konularda uzman bir kişi olabileceğinizi anlayabilirsiniz.

Unutmayın ki kendisine uzman diyen kişilerin bilgisi %50 civarında bile değildir. Önemli olanın temel şeyleri, taktik, strateji ve yönetim gibi temel konuları bilmek olduğunu gerisini ise kendinizi nasıl pazarladığınızın belirlediğini unutmayın. Zaman içerisinde aslında ne kadar basit bir iş olduğunu anladığınızda ilk günlerinizi hatırladıkça çok güleceksiniz.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir