Anasayfa / Seo / Site Hızını Arttırmanın Teknikleri
site hizini arttirma

Site Hızını Arttırmanın Teknikleri

Site Hızınızı Arttırmanın Teknikleri

Dijital ortamlardan gerçek manada geçinen kişilerin artması ile birlikte bu alanlara yönelen kişi sayısında da ciddi bir artış görülmeye başlandı. İnsanlar web sitesi açmak yolu ile bir şekilde internetten gelir elde etmeye çabalıyorlar. Para kazanmak için gereken şey ise SEO optimizasyonları yapılarak sitenin arama motorlarında yükselmesinin sağlanmasıdır.  Bu yazımızda site sıralamasında en önemli faktörlerden bir tanesi olan site hızını arttırma yollarından bahsedeceğiz.

Bir web sitesi açtığınızda o siteyi ziyaret eden kullanıcılar sayfalar arasında hızlıca geçiş yapmak ve oradan oraya gitmek isterler. Sayfa yüklenme hızı eğer düşük olursa sitenizin yüklenmesini beklemeden internet adresinizden ayrılırlar. Yapılacak bazı çalışmalar ile birlikte site hızının arttırılabileceği gözlemlenmiştir.

  1. Hosting Firması Seçimi

Site hızını arttırma yollarının ilki elbette ki doğru bir hosting firması seçimi ile başlamaktadır. Web hosting firmaları sizlere pek çok kaynak sunar. Bunlar arasında özel, bulut ve sanal sunucular bulunur. Hosta ödediğiniz bütçe ne kadar fazla olursa site hızınızda o kadar artar. Yeni kurulan bir web sitesi için öncelikle paylaşımlı hosting planlamanızı daha sonra sayfa yüklenme hızı arttıkça bir üst host modeline geçmenizi öneririz. Güvenilir bir host şirketi ile birlikte sitelerinize rakiplerinizden gelen ddos saldırılarından bile korunabilirsiniz.

  1. Önbelleğe Kaydetmek

Site hızını arttırma teknikleri

Sitenize gelen kullanıcılar öncelikle önbellekte yüklü olan bilgilerle karşılaşırlar. Site hızını arttırma için kullanılabilecek en etkili yöntemlerden bir tanesi budur. Hâlihazırda zaten yüklü olan bir şeyi siteniz yüklemek ile vakit kaybetmez. Bu nedenle sitenizin işlemcisini farklı şeylerin çağrılması için kullanarak daha hızlı bir erişim deneyimi sunar. Bu özellikle WordPress sitelerinde daha etkin ve kolay bir şekilde kullanılabilmektedir. Diğer yerlerde biraz daha karışık olsa da yine de kullanım yapılabilir.

  1. Dağıtım Ağı Kullanımı

Dünya çapında birden fazla sunucu ağı bulunmaktadır. İçerik dağıtım ağı ile birlikte site hızını arttırma işleri etkin bir şekilde yapılabilir. CSS, Javascript, imaj, belge, videolar gibi sitenizin içeriklerini kopyalayıp saklanmasını sağlayan dünya çağında dağıtım ağları ile çalışılmalıdır. Türkiye’de host edilen sitelerinize dünyanın uzak yerlerinden kişilerin erişim yapması halinde siteye girmek için ciddi süreler bekleyeceklerdir ve muhtemelen sonunda da vazgeçerek sitenize girmeyeceklerdir. Bunun için içerik dağıtım ağı kullanılarak dünyanın her yerinden kullanıcıların sitenize hızlı bir şekilde girmesi sağlanabilir.

  1. Resim Optimizasyonu

Site hızını arttırma yolları içerisinden en önemlilerinden bir tanesi de resim boyutlarının küçültülmesidir. HD fotoğraflar çıkması ile birlikte kullanıcıların bu konularda ki seçiciliği de artmıştır. Web sitelerinde kaliteli resimlere yer vermek isteyen site sahipleri ise bunların boyutlarını minimize etmek zorundadırlar. Aksi halde site açılış hızı aşırı artacaktır. Resim boyutunu küçültmek ve site hızını arttırma için jpeg formatının kullanılması, görselde gereksiz yer kaplayan yerlerin kırpılması, görselin piksel büyüklüğünü küçültme yolları kullanılabilir.

  1. HTML, Javascript ve CSS

Sitelerde artık Javascript, HTML ve CSS’e daha etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Bundan dolayı dosyaların boyutlarını azaltmak daha da önemli bir hale gelmektedir. Bu kodlamalarla ilgili yapılacak şeyler ise metindeki boşlukları, yorumları, satır aralarını mümkün olduğunca küçültmek ve azaltmaktır. WordPress kullanıyorsanız eğer bunun için otomatik eklentiler bulunduğunu unutmayın.

Site hızını arttırma yolları olarak yukarıdaki işlemleri yapmadan önce ve yaptıktan sonra sitenize hız testi yapmalısınız. Oluşacak değişimleri hemen görmenizi sağlayacak bu işlemler sonrasında pozitif sonuçları gördükçe hızı daha fazla arttırmak isteyeceğiniz konusunda bahse girebilirim sizinle.

 

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir