Anasayfa / Seo / Sıralama Kaybına Neden Olabilecek Hatalar
Sıralama Kaybına Neden Olabilecek Hatalar
Sıralama Kaybına Neden Olabilecek Hatalar

Sıralama Kaybına Neden Olabilecek Hatalar

Sıralama Kaybına Neden Olabilecek Hatalar

Web sitesinin arama motorları üzerindeki konumunun bir yerlere getirilmesi için sürekli bir şeyler aranır ve denenir. Bu yapılan aramalarda bulunan sonuçların bir kısmı siteye uygulanır ancak zaman içerisinde sitenin daha a geriye gitmesine neden olduğu gözlenir. Yapılan işlemlerin web sitesini arzu edilen noktadan çok daha kötüye götürdüğü durumlarda SEO hataları yapılmış demektir.

Her insanın web sitesi için istediği daha iyi bir konum ve daha yüksek gelir olanağı için yapılan SEO çalışmaları bazen ufak hatalardan dolayı ters tepebilir. Özellikle bilinçsizce ve danışılmadan yapılan bu işlemler web sitelerine ciddi zararlar verebilir. SEO gibi kritik bir konuda yapılacak bir sürü doğru iş bulunurken, bir sürü de doğru yapmaya çalışırken ufak bir hatadan dolayı yapılmaması gereken iş bulunur.

En Sık Yapılan SEO Hataları

En Sık Yapılan Seo Hataları
En Sık Yapılan Seo Hataları

Düşündüğünüzde aslında sizinde zaman içerisinde keşke şunu yapmasaydım dediğiniz pek çok şey bulunur. Çünkü SEO kriterlerini sağlamak o kadar zordur ki her insanın her konuyu bilme şansı yoktur. O nedenle biz en çok yapılan ve kritik öneme sahip olan hataları bir araya getirmeye çalıştık.

  • Kırık Linkler

Backlink almak ve vermek SEO kriterleri açısından son derece önemlidir. İnsanların iyi niyetle yaptıkları bu çalışmalar kapsamında bazen link verdiğimiz anda çalışan ancak daha sonra çalışmayan, kaldırılan sayfalar olabilir.

SEO konusunda yaptığı çalışmalar ile adından söz ettiren Credo’nun kurucusu olan John Doherty kırık backlink konusunun ekibi tarafından yapılan en birincil işlerden bir tanesi olduğunu söylüyor.

SEO hataları kapsamında değerlendirilen kırık linkler, arama motoru örümcekleri tarafından sürekli olarak kontrol edilir. Bir sitede kırık link sayısı çoksa eğer bu o siteyi felakete sürükleyen bir yol olabilir.

  • Anahtar Kelime

Anahtar kelime web sitesinin mihenk taşıdır. Tüm site o anahtar kelimeye göre dizayn edilir. Eğer seçiminden yana bir yanlışlık olursa site baştan sonra hatalı demektir. Anahtar kelime seçimlerinde kelimenin site ile alakalı olması ve hedef kitlenin aramalarına tam cevap vermesi önemlidir.

  • Site Başlığı

Site başlığı seçiminin önemini anlatacak değilim. Ancak yapılan SEO hataları kapsamında özellikle boş bırakılmaması gereken <title></title> alanlarının doldurulması çok önemlidir.

  • Spam Backlink

Backlink kullanımı SEO kriterleri açısından oldukça önemlidir. Başka bir sitenin sizin sitenizi tavsiye etmesi gibi mükemmel bir olay söz konusudur. Ancak bu durumda çok önemli diye sürekli olarak backlink alımı da zararlıdır. Sayı olarak aşırı sayıda ve sitenizin alması gereken değerden çok daha fazla sayıda alınan backlink sitenizin spama düşmesini dahi sağlayabilir.

  • Kopya İçerik

Bütün arama motorları sitelerin özgün olmasını ister. Bu SEO açısından son derece kritik ve önemli bir adımdır. İçerik yayınlamasında kopya içerik kullanılmamasını kesinlikle öneririz. Kopya içerik kullanarak kısa sürede yükselebilir ancak sonrasında ise birden çakılabilirsiniz. Kopya içerik kullanımı, SEO hataları ile alakalı olarak yapılmaması gereken işlerin başında gelir.

  • Site Optimizasyonu

Site optimzasyonu SEO açısından önemli kriterlerin başındadır. Bir şekilde sitenize çektiğiniz ziyaretçilerin sitede daha fazla zaman geçirmesini hedefleyen site optimizasyonu ile hedeflediğiniz yerlere kısa sürede gelebilirsiniz.

Ancak dikkat edilmesi gereken temel nokta sitenizi tek bir arama motoruna göre optimizasyon yapılması konusudur. Yandex, Google ve Bing gibi arama motorlarına göre yapılacak olan iyileştirmeler size daha fazla ziyaretçi gelmesini sağlayacaktır.

  • Etiket Kullanımı

Eklenen içerikler ile ilgili olarak koymak istediğiniz etiket sayısına dikkat etmelisiniz. Bu konuda aşırıya kaçmamalı ve odak kelimeleri seçmelisiniz. Eğer sayı bakımdan fazla sayıda etiketleme tespit ederse Google, sitenizi spam olarak algılayabilir.

  • Site Bakımı ve Güncelliği

Bir web sitesi açtığınız zaman onun belirli periyotlarda bakımı yapılması gerekir. Bakım işlemi ile birlikte sitenin bir çöplüğe dönüşmesi engellenebilir.

Diğer taraftan senin güncelliğini kaybetmemesi ve bulunduğu konumdan daha yukarılara çıkması için sürekli güncellenmesi gerekir. Güncelleme işlemini içerik ekleyerek yapabileceğiniz gibi temanızı geliştirerek de yapabilirsiniz.

  • Ziyaretçi Gözü ile Siteye Bakmak

Web sitesi oluşturduğunuzda sitenizi sanki sizin değil de öyle bir arama sonucu sonunda ulaşmış gibi değerlendirmelisiniz. Gözünüze kötü gözüken, bu buraya olmamız hiç dikkat çekmiyor dediğiniz yerlerde gereken düzenlemeyi yapmalısınız. SEO hataları yapılmasının önüne geçmek bakımından bu konuda dışarıdan bir gözden de yardım alabilirsiniz.

  • İçerik Budama

Bu yöntem kulağa biraz tuhaf geliyor olabilir ancak işe yaradığını Josh Bachynski belirtmiştir. Uzun süre içerisinde siteye geri dönüşüm oranı kazandırdığını ve bu yöntemle anlatılmak istenen şeyin SEO kriterlerinin uygulanmasından önce muhakkak test edilmesi gerektiğini ifade eder.

Sonuç olarak; Sıralama kaybına neden olabilecek hatalar bu şekilde karşımıza çıkmaktadır. SEO konusunda bir karara varmadan ve uygulamaya geçmeden önce iyice araştırmanız gerektiğini bilmelisiniz. İstediğiniz sonucun kısa sürede gerçekleşmeyeceğini ve kimi zaman aylar alabileceğini en baştan kabul etmelisiniz. SEO yapmaya çalışırken bir takım hatalardan dolayı sıranızı kaybettiğinizi düşünürseniz yaptığınız işlemler konusunda geri adım atmalı ve analiz sonuçlarından neyi yanlış yaptığınızı düşünmeye başlamalısınız.

Yukarıda bahsettiğimiz SEO hataları ile ilgili maddeler genellikle tüm kullanıcılar tarafından yapılan en kritik hatalara dikkat çekmektedir. Bu hatalardan herhangi birini yapmanız durumunda sitenizin ilerleyişi duracak ve geriye gidiş dönemi başlayacaktır.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir