Anasayfa / Seo / SEO’nun En Önemli Kriterleri
Seo'nun En önemli Kriterleri
Seo'nun En önemli Kriterleri

SEO’nun En Önemli Kriterleri

SEO’nun En Önemli Kriterleri

SEO, web sitesi için yapılan optimizasyonların tamamını ifade eder. Bir web sitesini SEO yaparak rakiplerini geçebilir, iyi bir konuma gelebilir ve daha da önemlisi hit çekebilir. Bunun için sitenin bazı iyileştirme çalışmaları yapması ve kısa zaman içerisinde iyi bir konuma gelebilmek için en önemli SEO kriterleri konusunda hiçbir atlama yapılmamış olması gerekir.

SEO kriterleri olarak baktığımız zaman karşımıza birçok madde çıkmaktadır. SEO sadece bir madde veya 5 maddeden oluşmadığı için onlarca madde bulunur. Birazdan yazmaya başlayacağımız maddeler, en olmazsa olmaz SEO kriterleri arasında bulunur.

En Önemli SEO Kriterleri

En Önemli Seo Kriterleri
En Önemli Seo Kriterleri

Web sitesinin sıralamasını yükseltmek isteyen site sahipleri, bunun yolunun SEO kurallarına uymak olduğunu bilmektedir. Ancak SEO kuralları arasında öyle şeyler var ki bir anda fark yaratmanıza neden olabilir, öyle şeylerde var ki birkaç ay, belki de yıllar sonra fark yaratmanıza neden olabilir. İşte bu yazımızda en önemli SEO kriterleri konusunda kısa bir zaman diliminde fark yaratmanıza neden olacak kriterleri sizlere sunacağız.

 1. Domain

Bir web sitesi açmak için gereken ilk şey bir domaine sahip olmanızdır. Bu domain ismi seçtiğiniz kategori ile uyuşmalı ve akılda kalıcı bir yapıya sahip olmalıdır. Aksi halde çok dikkat çekmeyeceği gibi daha ilk adımdan geriden başlayabilirsiniz.

Domain seçerken dikkat etmeniz gerekenler; Anahtar kelimenize sahip olması, mümkünse anahtar kelimeden oluşması veya anahtar kelime domainde ilk kelime olması, domain yaşı, domain sicili ve domain yaşı gibi konular seçerken dikkat etmeniz gereken ve sizlere uzun vadede pozitif şeyler katacak olan konulardır.

 1. Tema

Domainde karar kılınıp sektör belirlendikten sonra yapılması gereken şey tema bulmaktır. Tema seçerken sonrasında nasıl bir hata yaptım dememek için en baştan düzgün bir şeylerin seçilmesi gerekir. Özellikle sonradan sizi çok zorlayacak olan yavaş bir tema seçmemenizi öneririm.

 1. Site İçi Optimizasyon

Bu konu çok geniş bir yaklaşım sahip olduğu için üzerinde biraz fazlaca duracağız. En önemli SEO kriterleri açısından site içi ve site dışı optimizasyonları çok önemlidir. Site içi denildiğinde aklımıza gelenler şunlardır;

 • Site Hızı: Site hızınızın maksimum 3 saniye olmasına dikkat edin. Yapılan araştırmalar çerçevesinde 2-3 sn arasında açılmayan sayfalara kullanıcıların çok ilgi göstermediği ve hemen siteden çıktığı tespit edilmiştir.
 • Dizayn: Site dizaynı kullanıcının sitede daha fazla vakit geçirmesi için göze güzel gözükmesi gerekir. Hedef kitle analizine göre yapılacak bir dizayn çok önemlidir.
 • Güncel İçerik: Sitenizi devamlı güncellemeyi unutmayın. Gerek içerikler açısından gerekse tema açısından zamana karşı yenilmemek için güncel bir site her zaman en iyi sonuçları verir.
 • Anahtar Kelime Kullanımı: Bu konuyu çok boyutlu ele almak gerekir. Anahtar kelime kullanım yoğunluğundan başlayarak onu nasıl kullandığınıza kadar pek çok kriter bulunur. Ancak size tavsiyemiz çok yoğun bir anahtar kelime kullanımı yapmamak ve içeriklerinize anahtar kelime ile başlamak doğru bir seçim olacaktır.
 • Dış Linkler: Sitenizden aynı kategoride bulunduğunuz ve sektörün devleri arasında bulunan diğer sitelere bağlantılar verin. Google böyle linkler görürse bunu çok sevecektir.
 • Resim Kullanımı: Sitenizde kullanacağınız resimlerin özgün olmasını sağlayın. Özgün resimler aracılığıyla da ziyaretçi çekebileceğinizi sakın unutmayın.

Site içi optimizasyonları konusunda pek çok konu bulunur. Ancak yukarıdaki maddeler halinde anlatmaya çalıştığımız konular en önemli SEO kriterleri arasında bulunur ve olmazsa olmazlardandır.

 1. Site Dışı Optimizasyon

Site dışı optimizasyon denildiğinde akla bir sürü madde gelmektedir. Site tanıtımı, backlink alımı ve daha pek çok konu bulunur. Bu konu üzerinde muhakkak yapılması gerekenler ise şu şekildedir;

 • Backlink Alımı: Kategorinizde lider konumda bulunan sitelerden backlink almak sitenize çok fayda sağlayacağı kesindir. Arama motorları büyük ve güvenilir siteler tarafından sitenize verilen bağlantıları gördüğünde dikkat edeceklerdir. Çok yoğun bir sayıda backlink almamaya özen gösterin.
 • Sosyal Medya Tanıtımlar: Sosyal medya kanallarında yapılacak tanıtımlar ile sitenize hit sağlayabilirsiniz. Google arama motorları sosyal medyadan gelen ziyaretçileri sever ve onlara değer verir. Arama motorlarının sizin ne kadar doğru bir yolda olduğunuzu görmelerini sağlayın.
 • Reklam Çalışmaları: Gerek sosyal medya kanalları olsun gerekse Google Adsword olsun siteniz için yapacağınız reklam çalışmaları da sizin için oldukça önemlidir. Kısa bir süre içerisinde sitenizin yükselmesini sağlar.

Yukarıdaki maddeler en önemli SEO kriterleri arasında bulunan site dışı optimizasyonlardır. Tamamı backlink hadisesine dayandığı için sitenize ziyaretçi çekmenizi sağlar. Sitenize gelen ziyaretçilerin ise sitede fazla vakit geçirmesi çok önemlidir. Bu durumu da site içi optimizasyonlar neticesinde çözebilmeniz gerekir.

SEO kriterleri her geçen gün kendisini yenilemektedir. En başta da belirttiğimiz üzere pek çok SEO kriteri mevcuttur ancak bunların hepsinin yapılması zaman alacaktır. Yeni kurulan bir web sitesi için öncelikle yukarıda saydığımız maddelerin yapılması önemlidir. Zaman içerisinde tüm SEO kriterlerinin yerine getirilmesi ile birlikte sitenizde hak ettiği konuma kısa bir süre içerisinde gelecektir.

SEO, bir web sitesinin olmazsa olmaz aracı olarak görülmelidir. Arama motorlarının nasıl çalıştığını bilen insanlar tarafından oluşturulan bu kriterler ile çok fazla vakit kaybetmeden siteniz için doğru olan işleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir