Anasayfa / Seo / SEO – Arama Motoru Optimizasyonu
Seo

SEO – Arama Motoru Optimizasyonu

SEO KRİTERLERİ

Her geçen gün sayısı artan internet sitelerinin kurulması ve işletilmesindeki en önemli amaç arama motorlarında üst sıralara çıkmaktır. Bunu elde edebilmek için site sahipleri çok çalışmak zorundadırlar. Sitenin Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkması için bir takım iyileştirme çalışmaları yapılması gerekir. Bu çalışmaların tamamına verilen isim SEO olarak karşımıza çıkar.

Arama motorlarında üst sıralara çıkmak internet sitesinin imajını ve güvenilirliğini pozitif etkiler. Kullanıcıların arama motorlarında arattıkları kelimeden sonra çoğunlukla ilk 5’te yer alan sitelere tıklayarak aramalarını sonuçlandırdığını düşünürsek eğer bu durumun önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu yazımızda iyileştirme çalışmaları hakkında genel bilgiler vereceğiz.

İyileştirme çalışmaları hakkında genel bilgileri şu başlıklar altında ele alabiliriz.

 1. Domain

Alan adı SEO için en önemli kriterdir. Kategoriniz ile uyuşan bir internet sitesi adresi ile hedeflediğiniz üst sıralara daha kolay bir şekilde tırmanabilirsiniz. Mesela; kredi hesaplama sitesi kurduysanız alan adınızın da bu kategori ile uyumlu olarak kredihesaplama.com olması size büyük avantaj sağlar. Bu nedenle domain seçerken kategorinizle alakalı olmasına dikkat etmelisiniz.

 1. Sayfa Uzantısı

Alan adı sonunda eklediğiniz içeriklerin veya sitenizdeki sayfaların son kısmı bulunur. Sitenizde bulunduğunuz sayfa döviz kuru ise uzantısının da kredihesaplama.com/dovizkuru olması sitenin arama motorları içerisinde yükselmesini sağlar. Kredihesaplama.com/asdpsdr gibi sayfa ile maalesef yükselme şansınız yok denecek kadar azdır.

Seo

 1. İçeriklerin Özgünlüğü

Sitenizde kesinlikle kopya içerik bulundurmayın. Özgün olarak hazırladığınız içerikler sitenizi yükseltecektir, kopya içerikler ise sitenizin spam olarak algılanmasını sağlayacak ve SEO konusunda sizlere en büyük zorluğu içerikler çıkartacaktır. Kimi zaman web siteleri kullandıkları içeriklerde kopya yapar ancak sayfa sonuna bağlantı ekleyerek bunun bir alıntı olduğunu söyler. Bu konuyu da sizlere tavsiye etmiyoruz çünkü arama motorlarının sitenize gönderdiği botlar olası bir şekilde sizi spam olarak algılar ve o bağlantıyı görmezse bu işin geriye dönüşü maalesef çok zordur. O nedenle siteye eklediğiniz içeriklerin özgün olmasını sağlamalısınız.

 1. Sosyal Medya

Sosyal medya ağlarınızda ve siteniz için oluşturulan sosyal medya hesaplarında sitenizin tanıtımını yapabilirsiniz. Bu size SEO konusunda oldukça yararı dokunacak bir iştir. Sitenizi sosyal medya platformlarında paylaşarak hem dış backlink kazanmış olursunuz hem de sitenize ziyaretçi çekerek hitlenmesini sağlamış olursunuz. Bunun dışında reklam çalışması yaparak facebook, twitter, instagram gibi mecralarda sitenizin yayınlatılmasını da sağlayabilirsiniz.

İyileştirme çalışmaları kapsamında yukarıdaki 4 maddeyi uygularken sitenizin teknik kısımlarında da herhangi bir sorun olmadığından emin olmalısınız. Hem eklediğiniz içerikler hem de diğer kısımlar ile ilgili olarak sitenize aşağıdaki çalışmaları yapmanızı tavsiye ederiz.

 • Anahtar kelime seçimlerinde doğru bir analiz kullanın ve yeni açılan sitelerde rekabeti az olan kelimeleri bulmaya çalışın.
 • SEO konusunda başarıyı yakalamak için sitenin sıralamasındaki en büyük etkeni olan içeriklerin başlık ve açıklama kısmını potansiyel ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek düzeyde tutun. Yapamayacağınızı düşünüyorsanız bir SEO Uzmanı ile iletişime geçin.
 • Sitenizdeki sayfaların ve içeriklerin kusursuz olarak çalıştığından emin olun.
 • Günümüzde cep telefonlarının da yaygın olarak kullanıldığını unutmadan sitenizin mobil görünümünün kaliteli olması gerektiğini unutmayın.
 • Son olarak ise ziyaretçilerin çok sabırsız olduğunu ve sitenizin hız konusunda onların sabırlarını karşılayabilecek düzeyde olduğunu kontrol edin.

SEO konusunda yukarıda anlattıklarımız ile birlikte aradığınız sonuca kısa bir süre içerisinde ulaşabilirsiniz. Küçük bir tavsiye verecek olursak eğer site optimizasyonu yaparken öncelikle hedef kitle analizi yaparak ziyaretçilerinizin yaş ve cinsiyetlerine göre sitenizin görüntüsünü düzenlemenizi öneririz.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

ASO Çalışması Nedir? ASO (mobil SEO) çalışması günümüzde akıllı cihaz kullanımının ve sanal uygulama marketlerinin …

2 Yorumlar

 1. День добрый, хотела бы спросить относительно вашего любимого места отдыха? Собираемся с семьей отдохнуть и прочитали здесь рекомендации для туристов. Вообще желаем поехать на море в Европу например в Испанию, Италию или Египет. Дайте совет где сейчас лучше отдохнуть?

 2. İyi yazı olmuş. Okudum bilgilendim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir