Anasayfa / Seo / SEO ve Sosyal Medyanın Önemi

SEO ve Sosyal Medyanın Önemi

SEO ve Sosyal Medyanın Önemi

Web siteleri için bulunmaz bir nimet olarak tabir ettiğimiz sosyal medya organları sayesinde siteler daha fazla hite kısa sürede ulaşabiliyor. Sosyal medya hedef kitle ile direkt olarak iletişim kurabileceğiniz ve bu konularda reklam vermeden bu kişilere ulaşabileceğiniz ortamlar sağlar. Bu açıdan SEO ve sosyal medya kullanımı, web sitesinin konumunun yükselmesi açısından oldukça önemlidir.

Web sitelerinin tek amaçları bulunduğu kategorinin en iyisi olmaktır. Bu konu üzerinde yapılan çalışmalarda SEO kriterleri düzgün bir şekilde uygulanmaya çalışılır. SEO kriterleri açısından ve özellikle dış SEO dediğimiz noktada sosyal medyanın yeri en üstlerdedir.

SEO ve Sosyal Medya

Seo ve Sosyal Medya
Seo ve Sosyal Medya

Bilindiği üzere birçok SEO kriteri bulunur ve SEO iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Dış SEO site dışında yapacağınız hamleler ile sitenizin arama motorlarında yükselmesini sağlayan her türlü harekettir. Dolayısıyla sosyal medyada bu kavram içerisinde yer alır.

Günümüzde Sosyal medyanın ne kadar etkin kullanıldığını anlatacak değiliz. Site açarak bir yerlere kadar ilerlediyseniz eğer bu konulara oldukça hâkimsiniz demektir. Ancak burada sorulması gereken esas soru sosyal medyayı nasıl etkin kullanırım olmalıdır. Bu durum biraz dene yanıl yöntemiyle bulunur, birazda okuduklarınızla öğrendiklerinizden geçer. Ancak kategori değiştikçe yöntemlerde değiştiği için sabit bir şey söylemek çok zordur.

Sosyal medyayı etkin kullanabilmek için öncelikle o ortamları iyi analiz etmelisiniz. Sosyal medya kullanıcıları dediğimiz kitlenin neye ilgi gösterdiğini, nasıl içerikler hazırlamanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu konu ile ilgili aşağıdaki maddelere genel olarak bir bakmanızı tavsiye ederiz.

 • Sosyal medya platformlarında kullanıcılar topluluk, grup ve bireysel olmak üzere 3 kategoride incelenir.
 • Siteniz çoğunluğun olduğu gibi Türkiye sınırları içerisinde yaşayan kişileri ilgilendiren bir içeriğe sahipse eğer kullanıcıların genelde bu sosyal medyada vakit geçirmek için bulunduklarını bilmelisiniz.
 • Kullanıcılar, ilgisini çeken gönderileri izler, beğenir ve öylelikle sayfanızı takip ederler.
 • Özellikle bir gruba veya topluluk ortamlarına katılmayı çok severler. Kendilerini bir yere ait hissetmek hoşlarına gider.
 • Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ücretsiz uygulamalar ilk tercihtir.

SEO ve sosyal medya konusunda uzmanlaşmak isterseniz eğer yukarıdaki maddelerin tek bir amaca hizmet ettiğini söyleyebiliriz. O da siteniz için doğru bir hedef kitle belirlemeniz gerektiğidir. Gidip maç yayınları veren grupta saç modelleri paylaşmayın yani. Bu çok uç bir örnek olsa da bazı yapılan davranışların bundan pekte bir farkı yoktur.

Site hedef kitlesinin iyi bir analiz çalışması yapıldıktan sonra sosyal medyada hedef kitle tanımınıza uygun kişilerin nerede bulunacağını araştırmalısınız. Ancak işin zor kısmı olan analizi kaliteli bir şekilde tamamladıktan sonra kalan işlerde pekte zorlanacağınızı sanmıyorum.

Seo ve Sosyal Medyanın Önemleri
Seo ve Sosyal Medyanın Önemleri

SEO kriterleri açısından sosyal medya için önemli olan ve hedef kitleniz ile daha kolay bir şekilde iletişime geçebileceğiniz yollar bulunur. Bunlar;

 • Sosyal Medya İsmi: Sosyal medya hesaplarında kullanacağınız isim ile sitenizin isminin aynı olmasına özen gösterin. Kurumsal bir prestij kazanabilmek adına bu yapılması oldukça zorunlu işlerden bir tanesidir.
 • Sosyal Medya Kullanımı: SEO ve sosyal medya konusunda yapılan çalışmaların mihenk taşı backlink alımıdır. Ancak backlink sağlayacağım derken kaliteden asla ödün vermemeniz gerekir. Bugün bazı sitelerin tek hit kaynağı sosyal medyadır. Bu bakımdan gönderilerinizi sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çekebilecek şekilde hazırlamanız gerekir.
 • Paylaşım Adabı: Kullanıcılara ulaşım sağlayabilmek adına topluluk ve gruplarda paylaşım yapmanızı öneririz. Ancak bu gruplar sizin hedef profillerinin içerisinde bulunduğu gruplar olmalıdır. Aksi halde verilen onca çaba ve emek boşa gidecektir.
 • İçerik Oluşturma: Sosyal medya organlarında paylaşım yapacaksanız eğer içeriklerinizin dikkat çekici ve kaliteli olması gerekir. Özellikle kullanıcın sizin içeriğinizi görme ve geçme hızı maksimum 2 saniyedir. Bunu göz önüne alarak 2 saniyede ne verebileceğinizi düşünmelisiniz.
 • Kampanya: Sosyal medya organlarından dilerseniz kampanya ve duyurularınızı yapabilirsiniz. Özellikle kampanyalar oldukça ilgi topluyor, tavsiye ederim.
 • Ücretsiz Servisler: Site içeriği ile ilgili olan kategorinizde ücretsiz bir servis sağlayabiliyorsanız bunu mutlaka sosyal medya hesaplarınızda paylaşın ve duyurun. Bedava sirke baldan tatlıdır, değil mi?
 • Ziyaretçi Çekimi: Sosyal medyadan gelen ziyaretçileri sitenizde ne kadar çok tutarsanız o kadar SEO katkısı alacağınızı unutmayın. Böylelikle gelen ziyaretçilerin kalma süresini artırmış ve arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmiş olabilirsiniz.
 • Backlink: Sosyal medya siteler için çok iyi bir backlink kaynağıdır. Ancak sadece backlink almak için yapılan paylaşımlar yarardan çok zarar getirir. O nedenle içeriğinde kaliteli olmasına dikkat edin.
 • Reklam: SEO ve sosyal medya açısından reklam çok önemlidir. Bütçeniz doğrultusunda sayfanızı reklamlar ile desteklemek size büyük katkı sağlayacaktır.
 • Sosyal Medya Paylaşım: WordPress gibi sistemlerin otomatik olarak sosyal medya paylaşımları yapan eklentileri mevcuttur. Bu eklentiler ile paylaşım yaparak işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Sosyal medya kullanıcılarının davranışı iyi analiz etmek ve onlara göre içerikler hazırlamak zamanla kazanılan deneyimlerdir. Ancak bu konuda kaybedecek zamanınız yoksa bir sosyal medya uzmanı ile anlaşmanızı tavsiye ederiz. SEO ve sosyal medya ikilisi tam bir uyum içerisinde olan kavramlardan bir tanesidir. Sosyal medyanın etkin kullanımı ile sitenizi hızlı bir yükselişe geçirebilirsiniz.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir