Anasayfa / Seo / Seo Uzmanı
Seo uzmanı

Seo Uzmanı

SEO Uzmanı

SEO danışmanı veya SEO uzmanı olarak tanımlanan meslek günümüzde en çok aranılan ve merak edilen dallardan biridir. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), web sitelerinin arama motorlarındaki başarısını arttırmak için kullanılan önemli bir çalışmadır. Özellikle kurumsal firmaların son dönemde internet üzerinden faaliyetlerine hız vermesi ve önemsemesi, firma bünyesinde SEO uzmanlarının alınmasına neden olmuştur. Ülkemizde de henüz yeni yeni faaliyet alanı bulan bu meslek, geleceğin meslekleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Google, Yandex, Bing vb. internet arama motorları üzerinde internet sitesinin başarısını artırmak ve web sitesinin ilk sırada yer almasını sağlamak adına, uzman bir SEO danışmanı ile çalışmak şarttır. SEO uzmanı, web sitelerinin içerik yönetimi, hedef anahtar kelime kullanımı, rakip analizleri ve diğer stratejileri belirlemek adına profesyonel çalışmalar yürütür.

Son yıllarda kurumsal firmalar tarafından internet ve sosyal medya üzerinde marka bilinirliğini arttırmak ve daha fazla müşteri kitlesine ulaşmak için SEO çalışmalarına ağırlık verilmiştir. Öte yandan kişisel web sayfaları veya blog sahipleri de benzer şekilde internet sitesi üzerinden para kazanmak adına doğru bir SEO çalışmasına ihtiyaç duyar.

SEO Nedir, Ne İşe Yarar?

SEO nedir sorusu için verilecek yanıtlar uzmanlığa göre değişiklik göstermektedir. SEO (Search Engine Optimization), başta Google olmak üzere arama motorları üzerinde web sitelerinin görünürlüğünü arttırmak ve hedef anahtar kelime ile sıralamada en ön sırada çıkmak için yapılan bir çalışmadır. Günümüzde internet kullanımının yaygınlaşmasının ardından SEO çalışmaları büyük önem kazanmıştır. Özellikle firmaların adeta sanal kartviziti haline gelen web siteleri, doğru SEO çalışmaları ile arama motorları tarafından daha rahat ve hızlı bir şekilde algılanmasını sağlamaktadır.

SEO temelde dijital pazarlamanın bir alt kolu olarak tanımlanmaktadır. Kişisel veya kurumsal her hangi bir internet sitesinin arama motorları algoritmalarına uygun biçimde tasarlanması ve içerik yönetimlerinin takip edilerek, rakipler arasından sıyrılmasını sağlamak için SEO stratejisine ve SEO uzmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. SEO çalışması üç temel başlık altında incelenebilir. Bunlar:

 • Site içi SEO çalışması,
 • Site dışı SEO çalışması,
 • Black Hat SEO çalışması.

Olarak sınıflandırılabilir. Site içi SEO çalışmasında on page SEO stratejilerine uygun biçimde, teknik düzenlemeler yapılır. SEO uyumlu site tasarımı, içerik yönetimi, kategori ve sayfa sıralamaları, W3C geçerlemeleri vb. işlemler yapılır. Site dışı SEO’da ise farklı siteler üzerinden backlink çalışmaları ile site gücünün arttırılmasıdır. Bu iki yöntem gayet sağlıklı ve gereklidir. Ancak Black Hat SEO yanıltmaya yönelik işlemleri barındırdığı için tavsiye edilmez.

Seo uzmanı

SEO Uzmanı Nedir?

SEO uzmanı olmak sanıldığının aksine oldukça zahmetli ve emek gerektiren bir süreci içinde barındırmaktadır. SEO uzmanı, web sitesi için en uygun çalışmayı yaparak, SEO kriterlerine uygun biçimde sitenin tüm gereklerini yerine getiren kişidir. Günümüzde özellikle e – ticaret siteleri ve büyük kurumsal firmalar kendi içinde SEO uzmanları ile çalışırken daha küçük ve yerel işletmeler ve kişisel web sitesi sahipleri dışarından destek almaktadır. SEO danışmanı, markaların veya kişisel web siteleri için birçok farklı çalışmayı aynı anda yürütmektedir. Site içi/dışı SEO çalışmalarından, rakip analizlerine ve site başarısı raporlamalarına kadar pek çok farklı işlem yürütülmektedir. SEO uzmanları bağımsız çalışabileceği gibi dijital veya SEO ajansları bünyesinde de hizmet verebilmektedir.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO uzmanı eğitimi almadan SEO çalışmaları yürütmek mümkündür. Ancak kişinin sektör deneyimleri, referansları ve çalışma başarıları en temel belirleyicilerden biri olacaktır. SEO danışmanları web siteleri için birçok farklı çalışma yürütür. Sitenin arma motoru başarısını ve sosyal medya bilinirliğini arttırmak adına SEO için gerekli tüm unsurların uzman tarafından doğru analiz edilerek stratejilerin uygulanması gerekmektedir. SEO danışmanları web siteleri için:

 • Anahtar kelime çalışmaları,
 • Rakip analizleri,
 • W3C geçerlemesi, robots.txt dosya kullanımı, site tasarımının uygun hale getirilmesi vb. site içi işlemler,
 • İçerik yönetimi ve kategori belirlenmesi,
 • Hedef kitle analizleri,
 • Site dışı SEO yönetimi vb.

Birçok farklı hizmeti bir arada yürütmektedir. Teknik açıdan yetersiz kaldığı durumlarda SEO uzmanı tarafından gerekli raporlamalar yapılarak ilgili kişilere bildirilmelidir.

Nasıl SEO Uzmanı Olunur?

SEO uzmanı sertifikası eğitimi ve gerekli iş tecrübesi kazanan herkes SEO uzmanı olabilir. Ancak tek başına bu unsur yeterli değildir. İyi bir SEO danışmanı olmak için kişinin özverili bir şekilde çalışması ve iş takibini başarılı bir şekilde gerçekleştirmesi gerekir. Sadece SEO çalışmaları değil aynı zamanda müşteri ilişkileri ve süreç yönetimi konusunda da SEO danışmanın yetkin olması gerekir. SEO uzmanı olmak için:

 • Temel düzeyde kodlama, domain ve hostin, yazılım bilgisine sahip olmak,
 • Google ve diğer arama motoru araçlarına ve algoritmalarına hakim olmak,
 • Site içi ve site dışı SEO süreçleri hakkında bilgi sahibi olmak,
 • Google Analystics, ADS Keyword vb. araçlara hakim olmak vb.

Yetenekler aranır. Sürekli kendini yenileyen ve gelişen bir alan olduğu için SEO danışmanlarının her zaman güncel gelişmeleri takip etmesi ve SEO alanında ortaya çıkan tüm yeni gelişmeleri doğru analiz etmeleri gerekmektedir.

SEO Uzmanlığı Maaşları Ne Kadardır?

SEO uzmanı maaş ve diğer kazançları günümüzde en çok merak edilen unsurlardan biridir. SEO danışmanlarının maaşları diğer tüm mesleklerde olduğu gibi kişinin yetkinliğine ve çalışma alanlarına göre değişiklik gösterir. Maaşlarda veya kazançta herhangi bir üst sınır olmadığı gibi alt sınırda bulunmaz. Ancak piyasa koşulları incelendiğinde ortalama olarak başlangıç seviyesinde bir uzmanın 2 bin 500 – 3 bin TL arasında bir maaş aldığı söylenebilir. Çalışılan kurumlar veya kişilere göre bu maaşlar değişiklik göstermektedir.

SEO Uzmanı Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

SEO uzmanı nasıl olunur sorusu için tek bir yanıt vermek zordur. Ancak SEO danışmanlığı için eğitim programlarında katılmak en hızlı ve doğru yöntem olacaktır. Günümüzde yeni yeni üniversitelerin belirli fakültelerinde SEO’ya ilişkin bölümler açılmış olsa bile genel anlamda bu iş için herhangi bir bölüm yoktur. Bu nedenle sektörel deneyimler ile SEO uzmanlığı için kariyer planları yapılabilir. Dijital pazarlama alanında faaliyet gösteren firmaların ilgili bölümlerinde SEO danışmanlığı için başlangıç seviyesinden başlayarak, uzmanlığa kadar giden bir kariyer rotası oluşturulabilir. Kişinin alandaki tecrübesi ve yetenekleri uzmanlık için temel belirleyicilerden biri olmaktadır.

Kimler SEO Uzmanı Olabilir?

Google SEO uzmanı olmak için herhangi bir resmi eğitim alınması gerekmez. Ancak temel gereksinimlere sahip olmadığınız takdirde SEO alanında yapacağınız faaliyetlerin başarıya ulaşması mümkün değildir. Bu nedenle sertifika eğitimlerine katılabilir veya başlangıç düzeyinde firmalarda çalışma hayatına girerek kademeli olarak yükselebilirsiniz. Söz konusu kriterleri taşıyan herkes SEO uzmanı olarak çalışabilir.

Başarılı bir SEO danışmanı olmak için arama motorlarının diline hâkim olmak, strateji belirlemek için gereken araçları kullanmayı bilmek ve doğru anlizler yaparak analitik düşünebilme becerisine sahip olmak gerekir. Günümüzde sadece kurumsal web siteleri değil, kişisel sitelerde SEO hizmetine yoğunlaşmış durumda. Bu nedenle geniş bir iş sahasına sahip olan bu meslekte başarılı bir kariyer yapılması mümkündür.

Profesyonel SEO Danışmanlığı

Düzenli bir şekilde Google güncellemeleri ile uygun SEO Danışmanlığı almak ister misiniz? Anahtar kelimelerinizi ve site adresinizi bize iletişim kanallarımızdan gönderdiğiniz takdirde SEO raporuyla birlikte size ücret ve referanslarımız konusunda dönüş sağlıyoruz. Çalışma olarak yapılanlar;

 • Yapılacak danışmanlık iki aşamadan oluşmakta Site içi SEO ve Site dışı SEO.
 • Site içi çalışmalarda istenilen anahtar kelimenin arama motorlarında sağlıklı bir şekilde yükselebilmesi için yazılımsal hatalar dahil site içinde bulunan makalelerin SEO çalışmasına uygun hale getirilmesine kadar detaylı bir hizmet mevcuttur.
 • Site dışı SEO çalışmaları ise rakiplerinizin detaylı incelemesinden sonra netlik kazanmaktadır. Direkt bu şekilde yapıyoruz dememiz sitenizi görmeden saçma olur. 🙂
 • Crawl Budget, Trustrank, Domain Otoritesi, Sayfa Otoritesi gibi çalışmaların detaylı raporları sunulur.
 • Anlaştığımız takdirde 1. sayfa için garanti verip, sözleşme ile kayıt altına alıyoruz.

Not: Sitenizin 1. sayfada tutunabilmesi için düzenli olarak çalışmamız gerekmektedir. Teslimattan sonra düşüş sağlaması sözleşme şartlarını kapsamamaktadır.

 

SEO Paketleri

SEO Paketleri için fiyatlandırmalar aşağıda listelenmiştir. Satın al butonuna tıklayarak bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Kurumsal internet siteleriniz için lütfen özel fiyat teklifi alınız.

 

 

CHOOSE

Your Plan

Disk Space

Databases

Domains

Users

Email Accounts

Bandwidth

Support

Your Text

Price

red

düşük rekabet

1-2 anahtar kelime

site içi seo

sosyal medya yönetimi

detaylı seo raporu

içerik hizmeti

DA 45+ 6 tanıtım yazısı

NEWS KAYITLI 3 TANITIM YAZISI

listede yazmayan özel çalışmalar

299.99

tek seferlik

purple

orta seviye

2-4 anahtar kelime

site içi seo

sosyal medya yönetimi

detaylı seo raporu

içerik hizmeti

DA 45+ 10 TANITIM YAZISI

NEWS KAYITLI 5 TANITIM YAZISI

LİSTEDE YAZMAYAN ÖZEL ÇALIŞMALAR

499.99

tek seferlik

green

ileri seviye

4-6 anahtar kelime

site içi seo

sosyal medya yönetimi

rapor / yol haritası

içerik hizmeti

da 45+ 20 tanıtım yazısı

NEWS KAYITLI 10 TANITIM YAZISI

LİSTEDE YAZMAYAN ÖZEL ÇALIŞMALAR

₺799.99

tek seferlik

 

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejileri

İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejisi

İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejisi SEO ile İçerik pazarlaması günümüzde kişisel web sitelerinden, kurumsal firmalara …

4 Yorumlar

 1. Seo hakkında detaylı bilgiler edinmiştim, Seo uzmanı içinde bilgilendim. Teşekkür ederim.

 2. Faydalı bir site olmuş, header arka fon rengi özellikle çok şık. Başarılar.

 3. You could certainly see your enthusiasm in the work
  you write. The arena hopes for even more passionate writers like you who are
  not afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir