Anasayfa / Seo / SEO Uyumlu İçerik Hazırlama Rehberi
Seo Uyumlu İçerik Hazırlama
Seo Uyumlu İçerik Hazırlama

SEO Uyumlu İçerik Hazırlama Rehberi

SEO Uyumlu İçerik Hazırlama

Nasıl bir web sitesine sahip olursanız olun ki buna e-ticarette dâhil içerik hazırlamanız gerekir.  İçerik hazırlarken belli başlı kurallara göre hazırlanması gerekir ki başarıya ulaşabilesiniz. SEO uyumlu içerik hazırlayarak bu konularda arzuladığınız başarıya ulaşabilirsiniz.

Sitenin belirli bir sıralamaya gelebilmesi, hatta ilk sıraya çıkabilmesi için hazırlanan içerikler ile verdiğiniz emeğin karşılığını ancak kaliteli olanlarla alabilirsiniz. Yazı yazdım bitti denilerek siteye konulan içerikler ile başarı şansı oldukça azdır. Sitenize hit gelmeme durumlarının nedenlerinden bir tanesi de kalitesiz içeriktir. Bu yazımızda kaliteli bir yazının nasıl olması gerektiğini anlatacağız.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Hazırlanır?

Seo uyumlu İçerik Nasıl Hazırlanır?
Seo uyumlu İçerik Nasıl Hazırlanır?

SEO uyumlu içerik hazırlamanız için özellikle WordPress altyapısında çalışan çok güzel eklentiler mevcut. Eğer bu konuda acemi olduğunuzu düşünüyorsanız bu eklentilerden bir tanesini kullanabilirsiniz. Örneğin Yoast SEO mesela. Böyle eklentiler ile birlikte unuttuğunuz bir şey var mı, yok mu rahatlıkla görebilirsiniz.

SEO uyumlu içerik hazırlarken şu maddelere çok dikkat etmeniz gerekir.

 1. Anahtar Kelime Çalışması

Anahtar kelime ile konunun içeriğine ve başlığına karar verebilirsiniz. Seçeceğiniz başlığa uygun olarak bir anahtar kelime belirlemelisiniz. Bu anahtar kelimeler insanların sorgusunda direkt olarak yazdığı kelimeleri içermelidir. Yani en çok aranan kelimelerden oluşmalıdır.

 • Anahtar kelimeler başlığın ilk kelimelerini oluşturmalıdır.
 • Anahtar kelimeler ortalama her 100 kelimede 1 defa geçirilmelidir.
 • İçeriğin açıklama kısmında da anahtar kelime geçirilmelidir.
 • İçeriğinize eklediğiniz resimlerin açıklama kısmı ve resim isminde de anahtar kelimeleriniz geçirilmelidir.
 • Anahtar kelimeler ayrıca içerik içerisinde kalın olarak geçirilmelidir. İçeriğin içerisinde sizler nasıl kalın olanları fark ederek dikkat ediyorsanız Google tarafından sitenize gönderilen botlarda onları fark eder.
 • Makalenizde bir adet içerisinde anahtar kelime bulunan alt başlık olması çok önemlidir.

Anahtar kelime kullanımları çok kritiktir. Yararlı bir şey diyerek sıklıkla kullanılması spama düşmenize neden olur.

 1. Özgün ve Kaliteli İçerik

İçeriklerinizi kimi zaman kendiniz hazırlarsınız kimi zamansa başkasına hazırlatabilirsiniz. Ne olursa olsun içeriklerin kaliteli ve özgün olarak hazırlanması önemlidir.

SEO uyumlu içerik hazırlamanın ilk kuralı elbette ki özgünlüktür. İçerik ne kadar kaliteli olursa olsun eğer çalma içerikse Google gözünde sitenizin hiçbir değeri yoktur ve spamdır. Eğer özgün içerik konusunda fikriniz oluştuysa sıra kaliteli içerik oluşturmak olmalıdır.

Kaliteli içerik hazırlanması ile birlikte sitenizi sıralamada ilk sayfaya daha hızlı konumlandırabilirsiniz. İçerik hazırlanırken şu kriterlere uygun olması önemlidir.

 • İçeriklerin mümkün mertebe uzun olması gerekir. Ancak uzun içerik oluşturacağım diye kalitesiz bir şey yazılmamalıdır. 1000 kelime ve üzeri olan içerikler en makul olan içerik türleridir.
 • İçerik hazırlanırken öncelikle kafanızda bir şekil ve şema oluşturulmalıdır. Kullanıcıyı sıkmadan, onu yazının sonuna kadar tutmaya çalışacak şekilde kaliteli içerikler hazırlanmalıdır.
 • Neredeyse hiçbir içerik %100 özgün değildir. Bunun farkında olarak %95 özgünlük düzeyini yakaladığınızda buna olmuş demeniz gerekir. Google’da özgünlük kontrolü yapabileceğiniz pek çok yer bulunmaktadır. Bunları kullanabilirsiniz.

Yukarıdaki maddelerin dışında içeriğin görüntüsü de çok önemlidir. SEO uyumlu içerik hazırlayayım derken kullanıcının karşısına yazılara boğulmuş, sürekli aynı biçimde tekrar eden ve uzun paragraflar içeren makaleler çıkarmamalısınız. O tür makaleleri sizin dahi okumak istemeyeceğinizi düşünerek bir içerik hazırlama işi yapmalısınız.

 1. Görsel Öğeler

Görsel öğeler sitenize hit çekebilmesi açısından önemlidir. Google görseller aracılığı ile de hit çekme arzunuz var ise eğer bunu kaliteli görsel içerikler hazırlayarak başarabilirsiniz. Ancak bu konu üzerinde dikkat etmeniz gereken bazı şeyler bulunuyor. Bunlar;

 • Görsel öğeler konusunda en çok dikkat edilmesi gereken kısım doğru açıklamadır. Açıklama ve görsel isminde anahtar kelime kullanımı yapılmalıdır.
 • Görsel öğelerin boyutu mümkün mertebe minimum yapılmalıdır. Minimum boyuta sahip görsel öğeler sitenizin hızına da katkı sağlayacaktır.
 • Görsel öğeler konu ile alakalı ve kullanıcının dikkatini çekebilecek düzeyde olmalıdır.

Görsel içerikler ile ilgili de ne yapılmasını gerektiği yukarıdaki maddelere bakıldığında anlaşılabilmektedir. En önemli kısımlar doğru açıklama ve düşük boyuttur. Site hızının SEO kısmında ne kadar önemli olduğu bilindiğinden dolayı siteye çok yük getirmeyecek öğeler seçilmelidir.

 1. Link Çalışması

Google tarafından en çok sevilen şey elbette ki içeriğinizde bulunan linklerdir. Sayfanızdan hem sektörün dev sayfalarına link verebilir, hem de kendi konu ile alakalı olan diğer içeriklerinize link verebilirsiniz. SEO uyumlu içerik oluşumunda linkleme yapılırken şunlara dikkat edilmelidir.

 • Site içi vereceğiniz linklerde içeriğinize uygun olan yazılara öncelik verilmesi gerekir.
 • Site dışı vereceğiniz linklerde sizden daha iyi bir konumda olan ve mümkünse kategorinizde ilk sayfada çıkan sitelerden birisine link verilmelidir.
 • Zaman içerisinde linklerinizi kontrol etmeli ve kırık, çalışmayan link olup olmadığına bakılmalıdır. WordPress altyapısında bunun için ücretsiz eklentiler bulabilirsiniz.

Özellikle kırık link konusu, sitenizde fazla sayıda böyle linkler var ise Google sizi spam olarak algılayacaktır. Buna dikkat etmelisiniz.

 1. Başlık ve Meta Açıklamaları

SEO uyumlu içerik hazırlarken yukarıdaki maddelere ek olarak açıklama ve başlık kısımlarının da bir takım tekniklere göre hazırlanması gerekir. Bu teknikler ise şu şekildedir.

 • Başlık oluştururken ortalama 60 karakterden oluşmasına ve başında anahtar kelime kullanılmasına dikkat edilmelidir.
 • Açıklama hazırlanırken ise ortalama 120 karakter olmasına ve yine içinde anahtar kelime kullanılmasına özen gösterilmelidir.
 • Başlık konuyu tam yansıtacak şekilde seçilmelidir. Kullanıcı “x” başlığına girdiğinde karşısına “y” içeriği çıkmamalı direkt “x” ile alakalı bir yazı çıkmalıdır.

SEO açısından yukarıdaki maddelerin her birinin ayrı bir önemi vardır. SEO uyumlu içerik hazırlanırken bu maddelerin her birisine ayrı ayrı dikkat edilmelidir. Elbette ki tek kriterler bunlar değildir ancak sizin içeriğinizin kalitesini en çok etkileyenleri bir araya getirdik. Google arama motorları tarafından aşırı olan her şeyin spam olarak algılanabileceğini unutmadan, içeriği uzun tutayım derken bazı şeyleri gözden kaçırmamaya özen göstermelisiniz.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir