Anasayfa / Seo / SEO Nedir, Ne İşe Yarar? Adım Adım SEO
seo nedir

SEO Nedir, Ne İşe Yarar? Adım Adım SEO

SEO Nedir?

SEO, search engine optimization yani arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Arama motorlarının web sitesini daha iyi anlamasına ve tanımasına olanak sağlayan bütün çalışmalara SEO kapsamında yapılmaktadır. Günümüzde internet sitesi sahiplerinin cevabını en çok aradığı soruların başında SEO nedir ve ne işe yarar soruları gelmektedir.

Dijital pazarlama sektörünün en önemli aracı olan SEO, sitenizin kullanıcılara en doğru ve anlamlı sorgular sonucunda gösterilmesini sağlar. SEO nedir sorusuna cevap olarak tek bir şey söylemek mümkün değildir. Bu sorunun altında yatan o kadar çok cevap vardır ki bu konuda uzman olanların dahi %100 doğru bir cevap vermeleri mümkün değildir.

SEO’nun Önemi

SEO marka değerinizi en üste çıkarmanın tek yoludur. Özellikle dijital pazarlamacılığın yaygınlaştığı ve her gün internetten yüz binlerce liralık alışveriş yapıldığı günümüzde bu anlam daha da ön plana çıkmaktadır. SEO çalışmaları sonucunda marka değerinizi yukarılara çıkararak daha fazla satış yapma ve daha çok kişiye ulaşmanız sağlanır. SEO Nedir tanımını tam olarak kavradıktan sonra bu konunun öneminin de net olarak anlaşılması gereklidir. İnternet sitenizde başarı yakalamak istiyorsanız bu konuya özel olarak yoğunlaşmanızın gerekli olduğunu ve sabrın bu iş için mihenk taşı olduğunu unutmamalısınız.

Arama sayfalarında üst sıralara çıkmak için yapılan SEO önemi ile ilgili olarak bazı bilgiler vermek istiyoruz. SEO ile sayfanızı iyi bir sıraya getirerek aşağıdaki istatistiklerin arasına sitenizi ekleyebilirsiniz.

 • Kullanıcıların arama yapmalarının akabinde karşılarına çıkan ilk 5 sayfadan birisine tıklama ihtimali daha fazladır.
 • Arama motorlarında ilk sıralarda çıkan sayfalara kullanıcılar daha fazla güvenmektedir.
 • SEO çalışmaları kapsamında sosyal medya yayın araçları da kullanıldığı için tanınırlığınız artar.
 • Web sitesinin düzgün çalışması için gerekli olan SEO çalışmaları genel olarak internet sitesinin kullanıcıya daha iyi bir internet sitesi deneyimi sunmayı amaçlar.

SEO Çalışmasını Etkileyen Faktörler

Dünya çapında yapılan ve toplam 600 binden fazla web sitesinin analizi sonucu ortaya çıkan verilere göre aşağıdaki maddeler SEO’yu etkilemektedir. Seo nedir sorusunun da cevabı olan bu maddeler şu şekildedir.

 • İnternet sitesine aracı kullanmadan doğrudan ulaşım yapılması,
 • Ziyaretçilerin sitede vakit geçirme süreleri,
 • Siteye gelen ziyaretçilerin ortalama kaç sayfa gezdiği verileri,
 • Ziyaretçilerin hemen çıkma oranları,
 • Backlink alınan site sayısı ve onların domain değeri,
 • İçeriklerin kelime sayısı ve kalitesi,
 • Siteye Https ile giriş yapılabilmesi,
 • Sitenin kendi kategorisine uygun anahtar kelimelerin kullanılması,
 • Anahtar kelimelerin konu başlığı olarak geçirilmesi,
 • İçeriğin içerisinde video bağlantısı olması sayfada kalma süresini artıracağı için en önemli etmendir.

SEO çalışmasını etkileyen yukarıdaki faktörlerin her birisinde sitenin oldukça başarılı olması lazımdır. Bu maddeler eşliğinde sitenizi sizlerde takip edebilir ve sitenizde nelerin doğru nelerin yanlış gittiğini anlayabilirsiniz.

seo nasıl yapılır

SEO Nasıl Yapılır?

SEO kavramı çok geniş bir kavramdır. Seo nedir sorusunun cevabını bulduktan sonra nasıl yapılacağına bakmak gerekir. SEO için en önemli kriterler olan site içi ve site dışı SEO konularına değinmek gerekmektedir.

 1. Site İçi SEO:

  Sitenizi doğru anahtar kelimeler ile zenginleştirmek en önemli site içi SEO konularından bir tanesidir. Bir tane anahtar kelimeye odaklanmak ne kadar yanlış ise çok fazla sayıda anahtar kelimeye odaklanmak da o kadar yanlıştır. Bu optimizasyon işleri kapsamında site hızı, teknik detaylar (site haritası, linklemeler ve url hataları), optimizasyon (içerik ve mimari yapı), kullanıcı deneyimi gibi başlıca konular bulunmaktadır.

 2. Site Dışı SEO:

  Sitenizi hedef kitleye tanıtmak olarak tanımlayabileceğimiz bu kavram ile birlikte site dışı SEO nedir sorusuna bir cevap vermiş olmaktayız. Bu yöntem ile içerik pazarlama (yeni ziyaretçiler, hedef kitleye ulaşım, işletme imaj çalışmaları), reklam çalışmaları (özellikle sosyal medya platformlarında), halkla ilişkiler (marka bilinirliğini artırma, kullanıcılar gözünde otorite kurmak, toplumla sağlıklı bir ilişki kurmak) gibi tanımlar ön plana çıkmaktadır.

SEO nedir sorusunun cevabını bu noktaya kadar sizlere vermeye çalıştık. SEO için bir yerden başlamak gerekmektedir. Bunun en etkili başlangıç yolu ise site trafiğinin yani ziyaretçilerin doğru analizinden geçmektedir. Sitenize kimlerin girdiğini bilmeniz ve o kişilerin yaş, cinsiyet ve ilgi alanlarına yönelik sitenizi optimize etmeniz ilk yapmanız gereken şeydir. Sitenizin hızı ise en önemli kriterlerden bir tanesidir. Hiç kimse yavaş çalışan bir sitede fazla gezinmek istemez. O nedenle site analizi yaparken site hızı, hedef kitle profili, organik trafik gibi konulara ayrıca odaklanmanız gerekir.

Sitenizin Google arama motorunda yükselmesi kolay bir şey değildir. Gereken iç SEO çalışmaları yapılmasına rağmen halen bir ilerleme kaydedemiyorsanız eğer ya bir SEO Uzmanı ile irtibata geçin veya birazda site dışı konular arasında bulunan linkleme, reklam verme gibi kavramlara yoğunlaşılması gerekir. SEO kavramının bir sonsuzluğu ifade ettiğini, bu sonsuzluğun yanında sabır ve süreklilik arz ettiğini unutmadan siteniz üzerinde çalışarak başarı yakalayabilirsiniz.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir Yorum

 1. Mustafa Özdemir

  Merhaba kendilerini Seo Uzmanı olarak tanımlayan kişilere ne gibi sorular sormalıyız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir