Anasayfa / Seo / Google Güncellemeleri / SEO İçin Yeni Dönem: FAQ Pages
seo faq pages

SEO İçin Yeni Dönem: FAQ Pages

SEO İçin Yeni Dönem FAQ Pages

Web sitelerinde kullanıcıların genel olarak sordukları cevapların bulunabileceği “sık sorulan sorular” kısımlı yere FAQ pages denir. Frequently asked questions olan açılımı ile birlikte her bir internet sitesinde bulunur. Neden olduğunu hiç merak ettiniz mi? Yazımızda bu sayfanın SEO’ya olan etkisini anlatacağız.

Google botlarının kendisini devamlı olarak yenilediklerini biliyoruz. İnternet sitenizde devamlı olarak gezinen botlar sizlerin zengin içeriklere sahip bir sitenizin olmasını arzu eder. Böylelikle siteniz Google gözünde çok daha değerli hale gelecektir. Güncelleme üzerine güncelleme yapana Google bir yenilikte FAQ pages sayfalarında yaptı. Bu sayfaları zengin internet sitesi görünümünü sağlayan bir obje olarak değerlendirdi. Böylelikle SEO için yeni dönem başladı ve bu sayfalar kritik bir öneme sahip oldu. Bu sayfaların oluşturulabilmesi için schema işaretlemesinin yapılmış olması gerektiğini unutmayalım.

FAQ Pages Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu tür sayfaları oluştururken bazı kriterlere uymak kalitenizi artırırken, bazı küçük dikkatsiz hareketler ise sitenize zarar verebilir. Aşağıdaki kriterlere dikkat ederek sitenizi bir adım öteye geçirebilirsiniz.

  • Yoruma Kapalı

FAQ pages sayfası yorum kısımları içermez. En çok sorulan sorulardan ve bunların kısa, öz cevaplarından oluşur. Kullanıcılar siteniz hakkında merak ettiği her şeyin cevabını oradan bulabilmelidir.

  • Soru Çeşitliliği

seo faq pages

Siteniz hakkında oluşturduğunuz SSS sayfalarında ne kadar çok soru olursa siteniz arama motorlarına o kadar güçlü gözükecektir. Tabi sayıyı artıracağım diye gereksiz sorularda eklenmemelidir. Ancak 1 tane soru kısmı ve karşısına cevap kısmı olacağına böyle bir bölüm hiç koymayın daha iyi gerçekten.

  • Sayfa Yapısı

Bu sayfa genellikle karşılaştığınız gibi özel bir yerdedir. İletişim kısmı vb gibi yerlerde tek başına bir sayfadır. Mesela forumunuz varsa bunu konu açarak insanlara duyurmaya çalışmayın. Yani bu sayfa kendisine özgü bir sayfa olsun, forum sayfası gibi sıradan sayfalardan olmasın.

  • Reklam Unsuru

Burada anahtar kelimeleri sık kullanarak bir takım SEO yapmaya çalışmayın. Yahut şirketinizi tanıtan ve öven bilgiler vermeye çalışmayın. Tamamen doğal, insanların bilgi edinmek için girdikleri yerlerden bir tanesi olması önemlidir. Elbette anahtar kelime kullanın ama bu kısmın aşırıya kaçmadan oldukça sadece tutulmasında fayda vardır.

  • Dil Kullanımı

Sitenizin en önemli kısımlarından ve insanların bilgi almak için girdikleri yerlerden bir tanesi olan FAQ pages sayfasında kullanacağınız dilde çok önemlidir. Sakın ola ki burada kullanılan dil yüzünden Google gözünde spama düşmeyin. Küfürlü, cinsel içerikli veya daha farklı şekillerde bir dil kullanmayın. Sayfanıza gelen insanlara nasıl gözükmek istiyorsanız öyle bir dil kullanın. Şaka ve mizah sayfaları da dâhil benim komedi sayfam var burada da komedi yapayım diye düşünmeyin sakın. Oldukça resmi bir dil kullanmakta fayda vardır.

En sık bölümüne koymak istediğiniz ancak sorulan sorunun birden fazla cevabı bulunduğu durumlar olabilir. Bu konuda tereddüt yaşamamanız için size “QAPage Schema” işaretlemesini öneririm.

FAQ Pages Oluşturulması

Buraya kadar FAQ sayfalarının neden önemli olduğunu ve yapılması gerektiğini anlattık. İçeriklerin nasıl hazırlanması gerektiğini de anlattık. Artık nasıl oluşturulur sorusunun cevabını açıklayalım.

Öncelikle yapmanız gereken schema.org sitesinden FAQ pages diye arama yaptırmanız gerekir. Orada karşınıza pek çok örnek çıkacaktır. Onlardaki HTML kodlarını alarak sitenizde oluşturacağınız alana koyabilirsiniz. Böylelikle sayfayı birkaç dakika içerisinde oluşturmuş ve içini doldurmaya hazır hale gelmişisiniz demektir.

Son olarak, Web sitelerinde böyle bir sayfa oluşturmak 8 Mayıstan beri Google tarafından SEO için önemli bir araç olarak görülmektedir.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir