Anasayfa / Seo / SEO Danışmanlığı: Nedir?

SEO Danışmanlığı: Nedir?

SEO Danışmanlığı – Nedir?

SEO danışmanlığı hakkında bahsetmeden önce bilinmesi gereken şey SEO’dur. SEO, çalışmaları kapsamında yapılacak olan her iş web sitesini arama motorlarının gözünde daha iyi ve saygın bir pozisyona sokmaya yöneliktir. Arama motorları gözündeki değeriniz arttıkça siteye gelen ziyaretçi sayısında da ciddi bir artış görülecektir. Aynı zamanda gelir amaçlı yapılan bu durumlardan ciddi gelirler de kazanılacaktır.

SEO ucu bucağı olmayan engin bir kavramdır. Bir insanın tek başına tüm SEO kriterlerine hâkim olması gibi bir şey söz konusu değildir. Bir web sitesi için öncelikle yapılması gereken kritik olan durumlar bulunurken, zaman içerisinde yapılabilecek durumlarda bulunur. A, b ve c planları kapsamında öncelikle en kritik konulara yoğunlaşılması gerekir ve daha giderek detaylara inilmesi gerekir. Böylelikle kısa zamanda hızlı bir şekilde SEO kriterlerini sitenize uygulayabilirsiniz. Bu konularda artık firmalar danışmanlık hizmeti adı altında pek çok konuda sitelere yardımcı oluyorlar. Özellikle danışmanlık hizmeti ile birlikte bu iş günümüzde profesyonel bir şekilde verilmeye başlanmıştır.

SEO Danışmanlığı Nedir?

Seo Danışmanlığı Nedir
Seo Danışmanlığı Nedir

Google arama motorunda sorgu yapan 100 kişiden 33 tanesi sorgu sonrası çıkan ilk siteye, 18 tanesi ikinci siteye, 12 tanesi ise üçüncü siteye gidiyor. Geriye kalanlarda 4, 5, 6 derken eriyip gidiyor. Bir arka sayfaya bakan kullanıcı sayısı neredeyse yok. O nedenle web sitelerinin ilk sıraya yerleşebilmesi adına çok çalışması gerekir. Bu kapsamda bir kişinin bilemeyeceği kadar geniş bir kavram olan SEO, danışman olan firmalardan yardım alınarak yapılabilmektedir.

Arama motorlarında ilk sırada yer alabilmek için yapılması gereken her şeyi bilen ve bunları belirli ölçülerde yapan kişi veya firmalara SEO danışmanı denir. Bir web sitesinin SEO konusunda hizmet alabilmesi için bir sürü nedeni vardır. İşte onlardan bazıları;

 • SEO gibi kritik bir konuyu deneme yanılma yolu ile değil, uzman kişiye direkt olarak yaptırabilirsiniz.
 • Yazılım yaptırdığınız kişiye web tasarımı yaptırmak aynı şey değildir. O nedenle SEO çalışması için farklı kişileri düşünebilirsiniz.
 • E-ticaret sitesi sahibi isteniz SEO danışmanlığı konusunda işe aldığınız kişiden sonra satışlarınıza etkisini takip edebilirsiniz.
 • Sitenize zarar verebilecek hiçbir çalışmaya müsaade etmezsiniz.
 • İnternet ortamında paylaşılan hazır SEO paketleri gibi ıvır zıvır işlerle uğraşmazsınız.
 • SEO danışmanı sürekli olarak kendisini yenilediğinden dolayı ileri düzey ve tüm SEO teknikleri ile çalışma gerçekleştirmiş sayılırsınız.
 • Aylık veya 3 aylık bir kapsamda SEO çalışması yaptırabilirsiniz.
 • Anlaşma yaparken kelime bazlı anlaşma yapabileceğiniz gibi tüm site hakkında da bir anlaşma yapabilirsiniz.

SEO konusunda yapılması gerekenlerin belirlenmesi ile başlayan süreç bir noktadan sonra tespit edilen eksikliklerin tamamlanması ile bitirilmektedir. SEO gibi önemli bir konuda danışman olarak işe alacağınız kişinin etkinliğinden emin olmalısınız. Onun yanında sizlere referans olarak yaptığı çalışmalardan bahsetmesine de önem vermelisiniz. SEO konusunda danışman olarak tuttuğunuz kişiden şu hizmetleri bekleyebilirsiniz.

SEO Hizmetleri Neleri Kapsar?

SEO Hizmetleri Neleri Kapsar?
SEO Hizmetleri Neleri Kapsar?

SEO danışmanlığı konusunda anlaştığınız kişi veya firmadan aşağıdaki beklentilerin karşılanmasını isteyebilir ve süreci takip edebilirsiniz.

 • İşin başında anlaşma yaptığınız anahtar kelimelerde yükselme durumu,
 • Rakip firmaların detaylı bir analizi ve kendi sitenizin onlara göre artısı, eksisi,
 • Sitede bulunan içeriklerin analizleri, varsa eksiklerinin bulunması,
 • Siteye gelen organik ziyaretçi sayısının artırılması,
 • Site içi detaylı optimizasyon çalışmaları,
 • Anahtar kelimelerin nasıl kullanıldığının araştırılması ve doğru bir anahtar kelime kullanımı yapılması,
 • Site itibarının artırılma çalışmaları ve sitenin herkese tanıtımının yapılması,
 • Sosyal medya hesaplarının yönetimi, güncel olarak içeriklerin paylaşımı ve kalitenin yakalanması,
 • Her zaman için daha fazla kişiye ulaşma çabası,
 • E-ticaret sitesi için yapılan işlemlerde gelirlerde ciddi bir artışın görülmesi,
 • Domain otoritesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılması,
 • SEO için hayati öneme sahip olan backlink işlemlerinin yapılması ve bunun lider firma ve sitelerden elde edilmesi,

SEO danışmanlığı konusunda yukarıdaki maddelerin yapılması halinde elde edilecek olan başarı ile birlikte sitenin ziyaretçi akışında ciddi bir yükseliş beklenmelidir. SEO yapılmasındaki en önemli amaçlardan bir tanesi de ziyaretçi konusudur. Ziyaretçinin siteye gelmeye başlaması demek hızlı bir yükseliş yaşanacağının ilk işaretidir.

SEO Danışmanlık Ücretleri

SEO konusunda yapılacak olan işlemlerin fiyatları daha çok ikili müzakereler sonucunda kararlaştırılır. Çünkü SEO çalışması yapacak olan kişi öncelikle sizin hedef ve isteklerinizi tam olarak bilmelidir. O hedef ve isteklere ne kadar sürede gelinebileceğini, ne kadar emek harcanacağını ve ne kadar ücret harcanacağını hesaplamalıdır. SEO danışmanlığı konusu hedeflere yükselirken takip edeceğiniz bir konu olsa da genel olarak site türüne ve hedeflerinize göre belirlense de 500 – 10.000 TL arasında değişir. Farklı senaryolarda elbette mevcuttur.

SEO danışmanlığı her web sitesinin belirli bir noktaya gelene kadar alması gereken başlıca hizmetlerden bir tanesidir. Bunun yanında gelinen noktada kalıcılık hesaplanıyorsa eğer yine danışmanlık hizmeti alınmaya devam edilmesi gerekir. SEO yaptım bitti diyebileceğiniz bir iş değildir. Her gün ve her an kendisini güncelleyen yüzlerce algoritmadan oluşan karışık bir sistemdir. O nedenle sizlerde sitenizi her an güncelleyecekmiş gibi hareket etmelisiniz. Uzun vadede doğru bir çalışma sonucunda başarının gelmesi şans değildir.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir