Anasayfa / Seo / Mobil SEO Rehberi
Mobil Seo Rehberi
Mobil Seo Rehberi

Mobil SEO Rehberi

Mobil SEO Rehberi

Mobil kullanımının son yıllarda sürekli artış gösterdiğinin sanırım herkes farkındadır. Google 2015 yılında mobil görünümünün de bir sıralama aracı olacağını ifade ettiğinden beri web sitelerine bu yönde çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Mobil SEO diye bir kavram ortaya çıkmış ve insanlar mobilde iyi bir sıralama elde edebilmek için gereken optimizasyon çalışmalarına hızlı bir şekilde start vermişlerdir.

Telefon başta olmak üzere tablet gibi cihazlarında kullanımının bir hayli artmasıyla sitelerin ziyaretçi kaynaklarının büyük bir kısmı mobilden gelmeye başlamıştır. Eskiden sıralama rekabeti yaşanırken şimdi birde buna mobilde sıralama rekabeti eklenmiştir. Çünkü her web sitesi bu ziyaretçi kitlesinden istediğini almaya çalışır.

Mobil SEO

Mobil Seo
Mobil Seo

Bu kavram ile anlatılmaya çalışılan şey arama motorlarında web sitesinin mobil yüzünün yükseltilmeye çalışılmasıdır. Bunun için gerekli olan tüm optimizasyon işlemlerinin yapılması ile Mobil SEO yapılmış olunur.

Mobil cihazlardan gelen ziyaretçi kitlesini artırmaya çalışırken işe başlamadan önce düzgün bir araştırma yapılmalıdır. Bu araştırmayı şu başlıklar altında toplamak mümkündür.

 • Ziyaretçi Analizi: Siteye gelen kişilerin yaş, cinsiyet ve ilgi alanlarının tam olarak çıkartılması gerekir.
 • İlgi Çeken Durum: Sitenize gelen ziyaretçinin en çok nerede vakit geçirdiğini bilmek ve oraya yönelmek çok önemlidir.
 • Kullanıcı Deneyimi: Sitenize gelen ziyaretçiler aradıklarında bulabilirler mi? Yoksa aradıkları konusunda bir karmaşanın içerisine mi düşerler? Bu sorulara vereceğiniz cevabı ziyaretçi gözü ile vermelisiniz.ç
 • Reklam Düzenlemesi: Sitenizden para kazanmak için hazırladığınız Adsense reklamları ziyaretçiyi yoruyor mu? Bu reklamlar kimi zaman çok geç yüklendiğinden dolayı temalarda kaymada yapabilmektedir. Bu nedenle dikkatli hazırlanmasında fayda vardır.
 • Mobil Uyumluluk: Sitenize mobil kanallardan erişecek olan kullanıcılar bu isteklerini rahat bir şekilde yapabilirler mi? Yoksa ne gibi zorluk yaşarlar?
 • Site Hızı: Mobil cihazlardan gelecek olan kullanıcılar için yeterince hızlı bir siteye sahip misiniz? Sitenize aynı anda 100 kişi veya 1000 kişi girse bunu kaldırabilir misiniz?

Yukarıdaki maddelere vereceğiniz cevaplar ile zaten elinizde ne yapmanızın gerektiği bir liste oluşacaktır. Bu liste dâhilinde hızlı bir şekilde çalışmalara başlayarak sitenizi Mobil SEO konusunda oldukça ilerilere taşıyabilirsiniz.

Mobil SEO’da En Çok Yapılan Hatalar

Kullanıcıların Mobil SEO işlemleri yapabilmek için bazen aşırıya kaçtıkları görülmektedir. Bu durumda siteye yarardan çok zarar getiren bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. SEO kavramı çok geniş bir kavram olduğu için SEO uyumlu hale getirmek ve SEO uyumsuz yapmak kimi zaman çok ince bir çizgide gidip gelebilmektedir. Mesela anahtar kelime kullanın ama çok kullanmayın gibi. Bu çerçeve de Mobil SEO için yapılabilecek hataları aşağıda bulabilirsiniz.

 • txt dosyasında bazı sayfaların içeriğini mobile kapatırsanız eğer bu sizin ziyaretçi çekmenizi engelleyecektir.
 • Sitenize yüklediğiniz videoların içerisinde çalışmayan, bozulan ve oynatılamaz durumda olanlar var ise eğer o videoların düzeltilmesi veya tamamen kaldırılması gerekir.
 • Mobil için oluşturulmayan sayfa içeren sitelerde mobilden gelen ziyaretçilerin bu sayfalara girmesi de engellenmelidir. Yoksa hatalı bir sayfa görüntüleme yapılabilir.
 • 404 sayfası oluşumunda mobil cihazlarda düşünülmelidir.
 • Siteyi yaparken para kazanma adına yapabilirsiniz ve bu çok normaldir. Ancak kullanıcıyı zorun olarak reklamlara yönlendirmeye çalışırsanız eğer bu durumda hiç hoş olmayacaktır. Google arama motoru bunu kısa sürede fark edecek ve ban yemenize sebep olacaktır.
 • İçerik oluştururken linkleme konusunun önemini biliyorsunuz. Linkleme yaparken içeriklerin aynı veya yakın olmasına özen göstermelisiniz. Aksi halde kullanıcı sitenizi direkt terk edecektir.
 • Site hızı konusunda elbette ki mobil hızını da hesaba katarak bir çalışma yapmalısınız. Site hızı ölçen uygulamalarda artık mobil ve masaüstü kullanıcılarının sitenizde göreceği hız ayrı ayrı ölçülmektedir. Mobil görünüm için ölçülen hızı baz alarak daha da iyileştirmeye çalışmalısınız.

Bu bahsettiğimiz maddeler mobil bir site için gereken ve muhakkak yapılması zorunlu olan maddelerdendir. Elbette ki yukarıda saydığımız 7 tane madde ile SEO yapılmış olunmamaktadır ancak SEO için en önemli kriterler yerine getirilmiş sayılır.

Mobil Site Tasarımı

Mobil site tasarımı ile normal bir tasarım arasında bir takım farklar bulunur. İnsanların telefonlarından girdiklerinde sitenizi nasıl görecekleri ile ilgili hiçbir soru işareti taşımamanız gerekir. Bu konuya da kısaca değinmek gerekirse eğer şu maddelerden bahsedebiliriz.

 • “Mobile First” Kavramı: Bu kavram ile anlatılmaya çalışılan şey sitenizi tasarlarken öncelikle mobil tasarımını yapmanız gerektiğidir. Mobil SEO açısından hayati öneme sahip olan tasarımda öncelik tabi ki mobilin olmalıdır. Böylelikle site üzerinde yapacağınız çalışmalarda gereken rahatlığa da ulaşabilir, mobil gibi dev bir konuyu tamamlamanın rahatlığıyla çalışabilirsiniz.
 • Kullanım Kolaylığı: Küçük ekranlı cihazlar olan mobil cihazlarda bazı sorunlar baş gösterebilir. Bunlardan bir tanesi de içeriklerinizde bulunan linklerdir. Mobil ekrandan bakıldığı zaman bu linklerden kaçmak isteyebilirsiniz. Bunun yanı sıra mobil cihazdan bakıldığında parmak boyutunda olabilecek linkler ile işlerinizi daha kolay halledebilirsiniz.
 • Tasarım Konusu: Bu konuyu iki başlık altında ele alabilmek mümkündür. Bunlardan birincisi duyarlı dediğimiz ve mobil görünüm ile masaüstü görünümün bağlantılı olduğu sitelerdir. Diğeri ise dinamik olarak adlandırdığımız ve mobil ile masaüstü görünümün birbirinden tamamen farklı olduğu görünüme sahip sitelerdir. Hangisini yapmak isterseniz yapın ancak Mobil SEO için yapılması gerekenlerin hepsinin yapıldığından emin olun.

SEO kriterleri açısından çok önemli bir noktaya sahip olan mobil kullanıcılar, sitenizi ziyaret ettikleri andan itibaren onları nasıl sitede tutabileceğinizi düşünmelisiniz. Her türlü tasarım ve linkleme konusunda onların ilgisini çekebilecek düzeylerde olmanız ve bu konulara gereken ilgiyi göstermeniz önemlidir.

 

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir