Anasayfa / Seo / Long Tail Keywords Nedir? SEO’da Önemi
long tail keywords nedir

Long Tail Keywords Nedir? SEO’da Önemi

Long tail Nedir? SEO’da Önemi

İnternet sitesi sahiplerinin SEO konusunda aradıkları soruların bir tanesi de Long tail nedir olmaktadır. Long tail, uzun vadede SEO açısından büyük katkıları olan anahtar kelime kullanımı demektir. Kategori açısından birden fazla anahtar kelime kullanımına müsait olan ve çok yüksek rekabet düzeylerine sahip olmayan anahtar kelimelerin kullanımı ile Long tail SEO yapılmış olunur.

Long tail ile ilgili bir örnek vererek durumu daha net anlamanızda yardımcı olalım. Sorgu olarak “hava durumu” kelime öbeği kullanıldığında rekabeti yüksek olan bir kelime grubunda arama yapmış olursunuz. Ancak bunun yerine “hava durumu Çankaya” gibi bir sorgu yaptığınız zaman o zaman Long tail yapmış olursunuz. Bu kelime grubu kullanılarak yapılan çalışmalar uzun vadede size geri dönüşü yüksek olan bir SEO katkısı sunar.

Long Tail Nasıl Yapılır?

SEO açısından katkısı yadsınamayacak düzeyde olan ve herkesin merak ettiği Long tail nedir, nasıl yapılır sorusunun cevabını aşağıda maddeler halinde vereceğiz. Kısa vadede beklenilen desteği sağlamasa da uzun vadeli bir yatırım olarak ele alındığı zaman yararı da inkâr edilemeyecek düzeylerdedir ve kanıtlanmıştır. Dilerseniz maddeler halinde anlatmaya başlayalım.

 • Rekabeti Düşük

Genel olarak geniş kapasiteye sahip kelime öbekleri ile sorgulama yerine daha özelde bir sorgulama yapılarak rekabeti düşük olan kelimeler seçilir. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi “hava durumu” yerine “hava durumu Çankaya” kelimeleri daha özel olarak sorgulanmaktadır. Böylelikle rekabeti düşük olan aramalar ile birlikte daha çok trafik çekmek ve sıralamaya daha yukarılardan başlamak hedeflenir.

 • Geri Dönüşümü yüksek

Niş kelime grupları olarak adlandırılan bu sektör ile birlikte geri dönüşüm oranları da oldukça yüksektir. Eğer kişi doğrudan sizin kelimenizi aratırsa sitenizi ziyaret etme olasılığı ve sitenizde vakit geçirme olasılığı yüksektir. Buradan sonra ise yapmanız gereken ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek içerikler hazırlamak olmalıdır.

 • Maliyet Yönetimi

Long tail nedir sorusuna verilen cevabın ardından ilk sorulan sorulardan bir tanesi de maliyete hesabı olmaktadır. Niş kelimelerin özellikle Adwords gibi reklamcılık ile uğraşılan ve tıklama başına maliyet çıkan yerlerde tıklama maliyeti düşüktür. PPC dediğimiz maliyet hesabının kat sayısının düşük olması ile daha az bütçe ile daha çok kişiye ulaşılabilinir. Ayrıca direkt olarak aranılan kelimede çıkmanızda geri dönüşümü yüksek olan bir çalışmada başarı sağlamanızın kilit anahtarıdır.

 • Hedef Belirleyin

Sitenizin kategorisini iyi araştırarak düşük rekabete dayalı bir sistem kullanın. Özellikle yeni açılan sitelerin kesinlikle yapması gereken bir işlem olan Long tail, sizin kısa sürede istediğiniz noktalara gelmenizde büyük rol oynar.

Long Tail Karşılaştırılması

Niş kelime öbekleri ile elde edilecek olan başarının rekabeti yüksek olan ve genel aranan kelime öbekleri ile karşılaştırmasını aşağıda gösterelim. Long tatil nedir sorusuna verilen cevabı da böylelikle pekiştirmiş oluruz.

long tail keywords nedir

Genel Aranan Kelimeler

 • Aranma hacmi yüksek
 • Rekabet yüksek
 • Genel bir kelime
 • İlk sayfada çıkmak zor
 • Uzun sürede başarı
 • Yüksek Adwords maliyeti

 

Long Tail Kelimeler

 • Aranma hacmi düşük
 • Rekabet düşük
 • Özel bir kelime
 • İlk sayfada çıkmak çok kolay
 • Kısa sürede başarı
 • Düşük Adwords maliyeti

 

Long tail nedir sorusunun karşılığı olarak yukarıdaki karşılaştırma tablosunu göz önüne alabilirsiniz. Bu aşamadan sonra kullanıcıların aklına ilk gelen soru Long tail kelimelerin nasıl bulunduğu olmaktadır. Bu konuya da biraz değinecek olursak eğer;

 1. Google Search Console ile en çok görüntülenen kelimelerinizi bulabilirsiniz. Bunların analizlerini yaparak gereken tüm rekabet bilgisine ve aranma bilgisine ulaşabilirsiniz.
 2. Rakip site analiz yöntemi ile rakibinizin kullandığı ve aranması yüksek ama rekabeti düşük olan kelimeleri bulabilir, sizde o kelime gruplarını kullanabilirsiniz.
 3. Google’da sorgulama yapmaya çalıştığınızda size önerilen kelimeleri baz alabilirsiniz. O kelimeler üzerinde yapacağınız aramalar ile birlikte istediğiniz Long tail kelimeleri elde edersiniz.
 4. Piyasada bulunan ve pek çok kişinin kullandığı SEO araçları ile sitenizi ve kategorinizi analiz edebilir, size önerilen kelimeleri kullanabilirsiniz.

Web sitesi sahipleri Long tail nedir sorusu ile boğuşurken karşılarına birbirinden ilginç kelimeler çıkmaktadır. Bu kelimeler sonucunda web sitesinin arzu edilen sıraya gelmesi muhtemeldir.

Long Tail de SEO’nun Önemi

Long tail nedir konusuna tam olarak hâkim olunduğunda bunun SEO açısından önemini vurgulayarak neden yapılması gerektiğini bir kere daha anlatalım.

Long tail, uzun kuyruklu kelimeler anlamında karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yeni kurulan sitelerin hit alması oldukça zordur ve gelen 1 tane hitin bile değeri büyüktür. Gelen hitler ile birlikte doğru işler yapıp yapmadığınızı anlayabilirsiniz. Hit gelmesi için sıralamada yükselmeye çalışmalısınız. Yüksek sıralar için ilk 1 yılda gelebilen site oranı %20, sonraki sene gelebilen site oranı %20 ve 3 sene sonra gelebilen site oranı ise yaklaşık olarak %60’tır. Yani genel bir çalışma ile 3 sene sonra ilk sayfada kesin olmasa da gözükme şansınız bulunmaktadır. Bu süreyi daha da kısaltmak için yapılması gereken SEO çalışmalarının içerisinde en yüksek öneme sahip olanlardan bir tanesi de Long tail olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısa vadede başarı hedefliyorsanız eğer bu alanda yaptığınız çalışmalara hız vermenizin zamanı gelmiş demektir.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir