Anasayfa / Seo / İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejisi

İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejisi

İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejisi

SEO ile İçerik pazarlaması günümüzde kişisel web sitelerinden, kurumsal firmalara kadar oldukça geniş bir alanda tercih edilmektedir. Dijital pazarlama alanın bir parçası olan içerik pazarlaması, SEO vb. pazarlama araçları kullanılarak daha etkin ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilir. İçerik pazarlaması, arama motorları ile uyumlu içerik üretiminin ve paylaşımının doğru stratejiler kullanılarak hedef kitlelere ulaştırılmasıdır. Bu sayede hedef kitle etkilenerek, yeni potansiyel müşterilerin çekilmesi sağlanır. Doğru bir içerik hazırlanması için temel hedeflerin belirlenmesi ve bu alanda içeriklerin oluşturulması gerekir.

Günümüzde bilinen en temel içerik üretimi web sitesi içerikleridir. Web sitesi içeriklerinin de geniş bir kitleye ulaştırılması ve bundan geri dönüş alınması adına mutlaka doğru bir strateji izlenmelidir. SEO (Search Engine Optimization), Türkçe adıyla arama motoru optimizasyonu, uyumu içerik pazarlamasının en temel unsurudur. Herhangi bir web sayfasının arama motoru üzerinde ilk sıraya yerleşmesi, dikkat çeken içerik ile daha fazla kullanıcı çekmesi ve etkileşim kazanması, içerik pazarlamasında SEO’nun en önemli unsuru olarak tanımlanabilir. SEO stratejisi için belirlenen temel hedefin müşteri beklentileri ile ve arama motoru araçları ile uyumu son derece önemlidir.

İçerik Pazarlama Nedir, Ne İşe Yarar?

İçerik Pazarlama Nedir Ne İşe Yarar?
İçerik Pazarlama Nedir Ne İşe Yarar?

İçerik pazarlaması, yeni potansiyel müşteriler bulma, ürün/hizmet veya içerik tanıtımı yapma ve satın alma sürecini etkilemektir. Genellikle pazarlama süreci farklı aşamalardan oluşur. Bir içeriğin pazarlanması için öncelikle web sitesinde yayınlanması ve SEO ile arama motorları üzerinde ilk sıralarda kalıcı hale getirilmesi gerekir. Bunun için uygun anahtar kelime çalışması, içerik türü ve hedef kitleye göre yapılabilir. İkinci olarak içerik pazarlaması kapsamında web sitesi sürecinin kontrol edilmesinin ardından e – posta veya sosyal medya pazarlamasına geçilebilir. Tüm bu unsurlar sırayla yapılabileceği gibi aynı anda da gerekli altyapı ve içerik üretimi gerçekleştirildikten sonra yapılabilir.

İçerik pazarlama son yıllarda özellikle kurumsal firmalarında üzerine düştüğü önemli bir konudur. Dijitalleşmenin yaygınlaşmasının ardından büyük bir dönüşüm süreci yaşayan firmalarda, bu tip pazarlama yöntemlerini dikkate alarak yeni stratejiler geliştirmeye başlamışlardır. İçerik pazarlamasının ilk adımı SEO çalışmasıdır. Web sitesi kurumsal firmalar için internet kimliği olduğu gibi, kişiler içinde bir gelir kapısı olarak düşünülebilir. Arama motorlarının bu web sitelerini tanıması ve rahat algılamaları adına mutlaka SEO stratejisi ve çalışmasının yürütülmesi gerekir.

İçerik Pazarlamada SEO’nun Önemi Nedir?

SEO içerik pazarlama yöntemi herhangi bir ürün veya hizmet için ya da marka bilinirliğini dijital ortamda arttırmak adına yürütülebilir. Sosyal medyanın yaygınlaşmasının ardından küçükte olsa etkinliklerini kaybetse de web siteleri hala içerik pazarlamasının en önemli alanıdır. Bir web sitesi için SEO çalışması ile içerik pazarlaması yapmak:

 • Arama motorları listelerinde ilk sırada görünürlük elde etme,
 • İnternette kalıcı bir yer edinme,
 • Marka bilinirliğini dijitalde arttırma,
 • Ürün ve hizmet tanıtımında hedefleri yakalama,
 • Etkileşim ve geri dönüş (feedback) alma vb.

Avantajları sağlayacaktır. SEO’nun web siteleri için önemi birçok farklı açıdan değerlendirilebilir. SEO temelde web sitesinin arama motorları tarafından daha kolay ve hızlı bir şekilde algılanarak, içerik türüne göre anahtar kelimeler sayesinde potansiyel aramalarda üst sırada tavsiye edilmesini sağlar. SEO stratejisi doğru belirlendiği takdirde mevcut hedefler kısa süre içinde yakalanabilir.

Başarılı Bir SEO Stratejisi Nasıl Yapılır?

Başarılı içerik pazarlaması örnekleri incelendiğinde ideal bir SEO stratejisinin etkileri görülmektedir. Başarılı bir SEO çalışması için:

 • Hedef kitle ve içeriğe göre anahtar kelime çalışmaları yapmak,
 • Web sitesini yazılım, sunucu vb. unsurlara göre SEO ile uyumla hale getirmek,
 • Analiz, raporlama ve takip süreçlerini kontrol etmek,
 • Backlink takipleri ve geri dönüşleri izlemek,
 • Kaliteli ve özgün içerik oluşturmak,
 • Hedef kitleye uygun içerik üretmek vb.

Çalışmaların yapılması gerekmektedir. Aram motorlarında içerik gücünü arttırmak adına mutlaka doğru bir SEO çalışması yapılması gerekir. SEO çalışmasının yetersiz kalması halinde içerik pazarlamasının başarısı da büyük oranda düşer.

Kişisel web sayfaları için belirlenen stratejiler farklılık gösterirken, kurumsal web siteleri içinde SEO çalışmasının farklılık göstermesi gerekmektedir. Site türüne ve ulaşılmak istenen hedef kitlelere göre içerik pazarlamasının SEO çalışması ile başarıya ulaştırılması mümkündür.

İçerik Pazarlama Araçları Nelerdir?

İçerik pazarlama araçları arasında birçok farklı temel unsur yer alır. Temelde başarılı bir içerik pazarlaması için anahtar kelime, içerik denetleyici, görsel optimizasyonlar, içerik paylaşım araçları vb. birçok farklı araçtan söz edilebilir.

 • Araştırma ve analiz araçları: Google anahtar kelime planlayıcı, Freedly, Keyword Tool vb.
 • İçerik denetleyici araçları: Grammarly, CoSchedule Headline Alyzer vb.
 • Görsel optimizasyon: Canva, Unsplash, Pexels vb.
 • İçerik paylaşımı: SlideShare, AddThis vb.

Olarak sıralanabilir. Bilinen ve en çok kullanılan araçları doğru ve uyumlu bir şekilde kullanmak son derece önemlidir. Aksi takdirde oluşturacağınız içeriklerin kalitesi ve başarısı büyük oranda azalabilir. Temelde içerik pazarlaması birçok farklı yöntem kullanılarak yapılabilir. Blog, viral, görsel ve video içerikleri, metin vb. birçok yöntem kullanarak içerik pazarlama süreci başlatılabilir.

İçerik Pazarlama Yöntemleri Nelerdir?

İçerik Pazarlama Yöntemleri
İçerik Pazarlama Yöntemleri

İçerik pazarlama yöntemleri arasında birçok farklı unsur yer alır. Tüm yöntemler bir arada uyum içinde kullanılırsa çok güçlü bir pazarlama stratejisi oluşturulmuş demektir. Ancak aynı anda başlamak yerinde kademeli olarak tüm unsuların kullanılması uzun vadede başarıyı arttıracak en önemli püf noktasıdır. İçerik pazarlama yöntemleri arsasında:

 • Viral içerik üretimi,
 • Metin ve görüntülü içerikler,
 • Resim, video, slayt, podcast içerikler,
 • Blog içerikleri,
 • Sosyal medya ve influencer içirikler,
 • Basın içerikleri vb.

Yer almaktadır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan içerik pazarlama yöntemleri özellikle sosyal medyanın yaygın olarak kullanılmaya başlamasının ardından bu alana doğru büyük bir dönüşüm yaşamıştır.

Dijital pazarlama stratejilerinin doğru bir şekilde belirlenmesi ve içerik yönetiminin uzmanlar tarafından takip edilerek, düzenli olarak raporlanması başarılı bir içerik pazarlaması için son derece önemlidir.

İçerik Pazarlama Aşamaları Nelerdir?

İçerik pazarlama aşamaları mevcut içerik türüne ve kullanılan araçlara göre değişiklik gösterir. Mobil uygulamalar ve arama motorları dahil geniş bir alanda içerik pazarlaması yapılabilmesi için içeriklerin anlaşılabilir ve kolay erişilebilir olması gerekir. Kopya veya zararlı içerik üretimi kısa sürede ilgi çekse bile uzun vadede marka değerine veya siteye zarar verecektir. Başarılı bir içerik pazarlaması için:

 • Erişilebilirlik unsurlarının sağlanması (SEO, SMO, SMM çalışmaları),
 • Okunabilirlik ve mobil uyumluluk,
 • Özgün anlaşılabilir ve kaliteli içerik üretimi,
 • Etkileşim ve geri bildirim vb.

Aşamalarının takip edilmesi gerekmektedir. İçeriğin üretileceği alana ve yönteme göre belirlenen stratejilerin aynı zamanda, hedef kitleye de hitap ediyor olması gerekir. Bunun için özgün ve kaliteli bir içerik ekibiyle çalışmanız son derece önemlidir.

İçeriklerin ağırlıklı olarak hangi platform üzerinden servis edileceğinin belirlenmesi doğru bir pazarlama çalışmasının temellerini oluşturur. Bunun yanı sıra sosyal medyanın ve akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasının ardından içeriklerin büyük bir bölümü sosyal medya platformları üzerinden üretilerek servis edilmektedir. Ancak tek bir alanda değil, SEO stratejisi ile arama motorlarında, sosyal medyada ve diğer platformlarda çalışmalar yürütülmelidir.

 

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir