Anasayfa / Seo / Hemen Çıkma Oranının Önemi: Rehber

Hemen Çıkma Oranının Önemi: Rehber

Hemen Çıkma Oranının Önemi

Hemen çıkma oranı (bounce rate), sitenize gelen bir ziyaretçinin sitenizde başka bir sayfaya bakmadan çıkması anlamına gelir. Yani dilerse bir sayfada uzunca kalabilir, bu durum sitede kalma süresi ile ilgilidir ancak tek bir sayfada kalır ve diğer sayfalara geçmezse o zaman hemen çıkmış kabul edilir.

Hemen çıkma oranını düşürmek demek kullanıcıların diğer sayfalarınıza da bakmasını sağlamak demektir. SEO açısından bir kullanıcının sitenizde kalması, farklı sayfalara bakması çok önemlidir. Direkt olarak arama motorlarında yükselmenizi sağlar. Hızlı ve etkili bir şekilde yükselme sağlamak isterseniz eğer bu oranın düşürülmesi için çaba göstermeniz gerekir. Yazımızı buraya kadar okuyan ziyaretçilerimizin ilk sorduğu soru şudur; bu oran nasıl düşürülür?

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Hesaplanır?

Herhangi bir web sitesini ziyaret eden kullanıcıların hareketlerini izleyen ve onları analiz eden Google, bu oranı da kolay bir şekilde hesaplayabiliyor. Bir siteyi ziyaret eden kişi eğer o sitede tek bir sayfaya bakmış ise hesap şu şekildedir.

Siteden hemen çıkan kişiler/ günlük toplam ziyaretçi sayısı x 100 olarak hesaplanır. Bu hesabın sonunda çıkan değere göre bir fikir edinmeniz mümkündür. Genel olarak kategorinize göre şu oranların üzerinde iseniz sitenizi iyileştirme çalışmaları yapmanız gerekir.

 • E-ticaret siteleri için direkt çıkma oranı %20-40 arasındadır.
 • Kurumsal siteler için direkt çıkma oranı %30-50 arasındadır.
 • Haber siteleri için direkt çıkma oranı %40-60 arasındadır.
 • Hizmet sektörü için direkt çıkma oranı %40-60 oranındadır.
 • Bloglar için direkt çıkma oranı &70-98 arasındadır.

Yukarıdaki hemen çıkma oranı ile kendi kategorinizdeki sitenizi değerlendirebilirsiniz. Bir e-ticaret sitesine sahipseniz ve ziyaretçilerin direkt çıkma oranı %40 ve üzerinde ise siteniz onların ilgisini çekmiyor demektir. Bu durumda gerek tema, gerek site hızı gerekse görseller ve içerikler ile alakalı olarak hızlıca bir çalışma gerçekleştirmelisiniz.

Çıkma Oranı Neden Yüksek Olur?

Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?
Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Çıkma oranınız yüksek ise bunun altında yatan pek çok sebep olabilir. Bu sebeplerin tespiti ve düzeltilmesi için öncelikle sitenizin bir analiz sürecinden geçilmesi gerekir. Bu süreç içerisinde aşağıdaki nedenlere odaklanmanızı tavsiye ederiz.

 • E-ticaret sitesine sahipseniz kullanıcıların ilgisini çekecek görsellere veya temaya sahip olmayabilirsiniz.
 • Kategoriniz ile alakasız bir içerik yoğunluğuna sahip olabilirsiniz. Bu durumda ziyaretçinin ilgisini çekmez.
 • Site içi yerleşim ayarlarının ziyaretçinin istediği ürün veya hizmete kolay erişebilir şekilde yapılması gerekir.
 • En önemli nedenlerden bir tanesi site hızıdır. Sitedeki sayfalarınızın açılma hızı yüksek değilse bu başlıca sebep olarak hemen çıkma oranı artmasına neden olur.
 • Ürün veya hizmetiniz ziyaretçinin gelme sebepleri ile alakasız olabilir. Reklamlar, sosyal medya veya organik olarak elde ettiğiniz ziyaretçilerin sitenizde gezinmesini istiyorsanız onların beğenisini kazanacak içerikler üretmelisiniz.

Direkt Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür?

Çıkma Oranı Neden Yüksek Olur?
Çıkma Oranı Neden Yüksek Olur?

Bu oranın düşürülmesindeki mantık ziyaretçiyi sitenizde dolaşmaya yöneltmeniz olacaktır. Sitenizin ziyaret edilmesine sebep olan içeriğe yönelik bir çalışma yaparak onların diğer sayfalarınıza da yönelmesini sağlayabilirsiniz.

 • Site İçi Linkleme: Sitenize gelen ziyaretçilerin en çok yaptığı davranışlardan bir tanesi yazı içerisine eklenilen bağlantılara tıklamaktır. İçeriklere yerleştireceğiniz linkler kullanıcıların ilgisini çekiyorsa eğer onlara tıklarlar ve diğer sayfaya geçerler.
 • Benzer Yazı Önerisi: Genellikle içeriklerin altında bulunan “ilgili haberler”, “önerilen içerikler” gibi kategorileri hazırlamalı ve bunu kullanıcının göreceği bir yere yerleştirmelisiniz.
 • Site Hızı: Sitenizin hızı kullanıcının isteklerine cevap veremeyecek kadar düşükse eğer bunu kesinlikle yükseltmeniz gerekir. Özellikle günümüzde mobil cihazlar ile birçok şeyin yapılabildiğiniz düşünürsek sitenin mobil hızı da oldukça önemlidir. Bu hızları test etmeli ve 3 saniyenin üzerinde olan bir hız değerini yükseltmelisiniz.
 • İçerik Kalitesi: Hemen çıkma oranı yükselten şeylerden bir tanesi de içeriğin kalitesidir. İçeriklerinizi ilgi çekici hazırlamalı ve görseller ile desteklemelisiniz.
 • İlgi Çeken İçerikler: Sitenize hit çekmenizi sağlayan ve en çok ilgi gören içerikleri analiz ile öğrenebilirsiniz. Sitenizde o içeriklerin ilgi çektiğini düşünüyorsanız onlara paralel içerikler üretmelisiniz. Dikkat edin aynı içerikler demiyorum, farklı başlıklarda o tarz içeriklerden bahsediyorum.
 • Tema ve Site Yerleşimi: Site yerleşimi gelen ziyaretçiyi boğmamalı, sadece resimler veya sadece yazılarla bir şeylerin anlatılamayacağını bilmeli, orantılı ve sade bir görünüme sahip olmaya özen göstermelisiniz.
 • Video ve Pop-up: Otomatik olarak, tıklama yapmadan oynayan videolardan uzak durmalı, özellikle pop-up reklamlardan kaçınmalısınız. Bu reklam türleri ziyaretçinin anında sitenizden çıkmasını sağlayabileceği gibi aynı zamanda site yüklenme hızını da çok düşürmektedir.
 • Linkleme: Site içi linkleme yapılırken mümkünse bu sayfanın yan bir sayfada açılması sağlanmalıdır. Özellikle site dışına verilen linklerde bu yöntem kullanılırsa ziyaretçi kaybetmemiş olursunuz.

Hemen çıkma oranı web site SEO çalışmaları için oldukça önemlidir. Bu oranın yüksek olduğu sitelerde genellikle bir çalışma yapılmalı ve kullanıcı analizi tekrar gözden geçirilmelidir. Yapılacak çalışma ve analizlerle birlikte sitenizde neyin eksik olduğunu, ziyaretçiyi rahatsız edenin ne olabileceği konusunda çalışmalar yapmalısınız.

SEO açısından kritik bir öneme sahip olan çıkma oranı sitenizin arama motorlarındaki yerini etkileyen faktörlerin başında gelir. Bu oran ne kadar düşükse sitenizi arama motorları o kadar sever ve konumunu da yükseltir. İnternette var olan ücretsiz site analizi değerleri ile sitenizi takip edebilir ve bu oranı düşürmek için neler yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 

 

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir