Anasayfa / Seo / Google Güncellemeleri / Google’ın Sıralama Algoritmaları
google sıralama faktorleri

Google’ın Sıralama Algoritmaları

Google’ın Sıralama Algoritmaları

Google tarafından yapılan bir açıklama olmadığından dolayı Google sıralama faktörleri konusunda net ifadeler kullanmak doğru değildir. Ancak yaşanan ve deneyimlenen olaylar sonucunda bu konuda bir takım fikirler edinmek mümkündür.

Her web site sahibi Google gibi arama motorlarında ilk sıraya yerleşmek ister. Ancak bunun için gerçekten ne yapılması gerektiğini bilen insan sayısı çok azdır. Çoğu kişi deneme yanılma yoluyla zaman içerisinde elde ettiği bilgiler neticesinde sitelerini bir yerlere taşımayı başarmıştır.

Google Sıralama Faktörleri

Google gibi pek çok algoritmaya göre sitelerin sıralanmasını sağlayan bir sistemde, sitenin belirli bir konuma gelmesi gerçekten zordur. Peki, ilk sıraya konumlanan siteler bunu nasıl başarmışlardır? İşte bu konuda bilinen tüm cevapları aşağıda sizlerle paylaşacağız. Öncelikle hatırlatmamız gereken şey ise bu işlemlerinin hepsinin zaman aldığı gerçeğidir.

 • URL Düzenleme

URL kullanımı arama motorlarında sıralama için önemlidir. Arama sorgusu ile ilişkilendirilen ve ziyaretçilere gösterilen URL, uzun kullanılmaması gerekir. Ayrıca birden fazla anahtar kelime kullanımı da spam olarak algılanabilir.

 • Anahtar Kelime (Title)

Title bildiğiniz gibi sayfa veya içeriklerin başlıklarını oluşturur. Ön izleme yapılan alanlarda gösterilen bu başlıklarda anahtar kelimelerin 1 defa geçmesine özen gösterilmelidir. Aşırı anahtar kelime kullanımlarına pek çok yerde olduğu gibi burada da dikkat edilmelidir.

 • Frekans Ayarları

Sayfa TF-IDF olarak bilinen frekans ayarları bir nevi anahtar kelime yoğunluğunu bildirir. Bir tane metin içerisinde kaç adet anahtar kelime kullanılması gerektiğinin bilinmesidir. Genellikle ve, ile gibi bağlaçlar yerine kelime olarak algılanan diğer anahtar sözcüklere yoğunlaşır.

sıralama faktörleri

 • Yazı Formatları

Sayfanın genel içeriğinden farklı olarak italik, blod gibi belirleyici olması açısından işaretlenen kelimeler daha çok ilgi görülmesine sebebiyet verir ve botlar o kelimeleri daha iyi algılar. Başlıkta yapılacak bu tarz hareketler çok ilgi çekmezken yazı içerisinde önemi büyüktür ve Google sıralama faktörleri içerisinde önemli bir konuma sahiptir.

 • Sayfa Otoritesi

Link alan sayfaların link veren sayfalara göre her zaman daha büyük bir ağırlığı vardır. Kendi site içinizde otoriter sayfalarınıza ana sayfadan linklendirme yaparsanız eğer istediğiniz sayfanın arama motorları gözünde değerini artırabilirsiniz.

 • Mobil Uyumluluk

Google, 2015 yılında yaptığı açıklama ile birlikte mobil görünümünü de arama kriterleri içerisine kattığını belirtmişti. Bu andan itibaren sitelerin mobil ile uyumlu hale getirilmesi oldukça hız kazanmıştır. Mobil uyumluluk süreci ile birlikte web sitelerine mobil cihazlardan da trafik gelmeye ve bunun analizlerinin yapımına başlanmıştır.

 • Aranan Sözcük Eşleşmesi

Google kullandığı yöntemler ile birlikte sorgusu yapılan kelimeleri eşleştirir. Ancak bu çoğu zaman doğru bir eşleştirme olsa da bazı zamanlarda sorgu anlamsız kalır. Siteye eklenen içeriklerin sorgulanan kelimeleri tam kapsamaya yönelik olması önemlidir. Böylelikle Google sizin sayfanızı direkt eşlemeye alır ve Google sıralama faktörleri arasından önemli bir aşamayı başarıyla tamamlamış olursunuz.

 • İçerik Güncelliği

Web sitenizin içerik bakımından güncellenmesi değerlidir. İçerik açısından yapılacak olan yeni eklemeler ve düzenlemelerin Google üzerinde değeri yüksektir. Bunun yanı sıra eski içeriklerinde zaman içerisinde güncellenmesi, eklenecek olan yerlerin eklenmesi, çıkarılacak olan yerlerin çıkarılması da önemlidir. Google bunları da kısa süre içerisinde anlayacaktır.

 • Yazım Kuralları

Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarının çalışma prensibi sitenizde eşleşen kelimeleri bulmak ve bunu ziyaretçilere belirli bir sıralama ölçüsünde sunmaktır. Sitenizde veya eklediğiniz içeriklerde yazım hatası bulunması durumunda bu arama motorları tarafından kolayca fark edilir. Çok sayıda yazım hatası bulunan site (anlam bütünlüğünden bahsetmiyorum) arama motorlarında hızlı bir düşüşe gebe demektir.

 • XML Sitemaps

Google index yerine daha fazla sayıda sayfanızın girmesi için gerekli olan XML sitemaps, Google sıralama faktörleri içerisinde önemli bir konuma sahiptir. Site haritaları her ne kadar zorunlu olmasa da bir web sitesi içerisinde bulunması her zaman pozitif etki yaratır.

 • Adsense Kullanımı

Adsense kullanımı kimi otoritelerce Google arama motorunda yükselmesi için gerekli olan şarttır. İşin ilginç tarafı ise Google tarafından bu haberler tamamen ret edilmiştir. Tüm bunlara rağmen bunun reklam kokan hareketler olması da akla gelmiyor değil.

 • Telif Hakkı

Telif hakkı ihlallerini hepiniz biliyorsunuzdur. Bazı siteler ve kuruluşlar bu hakları tespit eder ve bunu sitelerinde yayınlayarak tüm arama motorlarına bildirirler. Eğer sitenizde böyle bir içerik yanını yaptıysanız bu sizin site sıralamanızı doğrudan kötü etkilemek için en büyük nedenlerden bir tanesidir. Tüm arama motorları, bir tanesi iki tanesi değil, telif haklarına karşı son derece titiz yaklaşır.

 • Pop-up Kullanımı

Sitelerinizde Pop-up kullanımı nedeniyle geriye düşme şansınız yüksektir. Bu soruya SEO açısından otoriter kabul edilen insanlar evet veya hayır diye cevap verip ortak bir noktada buluşamasalar da Pop-up kullanımı aslında oldukça zararlı ve ziyaretçiyi geri iten bir yapıya sahiptir.

Yukarıdaki maddeleri artırmak elbette mümkündür. Google sıralama faktörleri içerisinde yüzlerce madde saymak da mümkündür. SEO kriterlerinin ne kadar çok ve değişken bir yapıya sahip olduğunu anlayabileceğiniz bu maddeler ile birlikte sitenizi daha iyi bir konuma getirme şansınız bulunur. Web sitesinde üstte yazdığımız maddelere dikkat ederek zaman içerisinde yükseldiğinizi sizlerde fark edebilirsiniz.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir