Anasayfa / Seo / Google’da Yükselme İçin Yapılması Gerekenler
Google'da Yükselme için Yapılması Gerekenler
Google'da Yükselme için Yapılması Gerekenler

Google’da Yükselme İçin Yapılması Gerekenler

Google’da Yükselme İçin Yapılması Gerekenler

Google, her gün yükselemeye etki eden faktörleri güncelliyor ve yeniliyor. Dijital platformların her geçen dakika kendisini güncellediğini ve yeni şeyler öğrenildiğini hesaba kattığımızda Google gibi dünyanın en büyük arama motorunun da kriterlerini yenilemesi normaldir. Google’da yükselme için yapılması gereken belli başlı ve herkesin kabul ettiği bazı kriterler bulunmaktadır.

Her web sitesi kurucu Google, Bing, Yandex gibi arama motorlarında iyi bir konuma gelmek ister. Bu sayede gelinen noktada siteye daha fazla ziyaretçi gelir ve dolayısı ile site üzerinden para kazanılmaya başlar. E-ticaret sitesi olsun olmasın kurumsal firmalar hariç herkes internette açtığı siteler üzerinden para kazanmaya odaklanmıştır.

Google’da Yükselme Kriterleri

Google'da Yükselme Kriterleri
Google’da Yükselme Kriterleri

Google’da yüzlerce yükselme kriteri bulunmaktadır. Bu kriterler arasında irili ufaklı işinize yarayacak her türlü şey vardır. Ancak özellikle yeni açılan web sitelerinde olmazsa olmaz kriterler şunlardır;

 • İç Optimizasyon

İç optimizasyon yapılmak suretiyle siteniz, ziyaretçilerin gözünde daha değerli bir hale getirilebilir. Bunun için site hızı ayarları, tema seçimleri, içerik boyutları ve içerikleriniz için oluşturulacak başlık kriterleri önemli bir etkendir.

Size sunacağımız tavsiyeler ise site hızınızı en çok etkileyen tema ve görsel resimlere dikkat etmenizdir. Tema seçerken hız konusunda iyi araştırma yapmalı, görsellerle zenginleştireceğiniz web sitelerinizin görsel boyutlarını minimuma indirmelisiniz. İçerikler konusunda ise oluşturacağınız başlıklar ortalama 60, açıklamalar ise ortalama 120 karakterden oluşmalıdır.

 • İçerik Paylaşımı

Her web sitesi güncel olmak zorundadır. Bunun içinde en iyi yöntem içerik paylaşımıdır. İçerik paylaşımlarında hedef kitlenize ve kategorinize uygun olan içerikleri tespit ederek paylaşmalısınız.

Özellikle Google’da yükselme için kullanıcı odaklı bir şekilde içerik paylaşımı yapmanızı, doğru ve okuyucuyu sıkmayan içerikler üretmenizi tavsiye ederiz.

 • Sosyal Medya Kullanımı

Çağımızda sosyal medya platformlarının önemini bilmeyen yoktur sanırım. Orada ne kadar çok kişiye ulaşabileceğinizi de bir an olsun aklınızdan çıkarmamalısınız. Yeni kurulan sitelerin 1 tane dahi olsa ziyaretçiye ulaşması çok önemlidir. Sosyal medya ise ziyaretçi çekebileceğiniz iyi bir kaynaktır.

Sosyal medyadan ziyaretçi çekebilmeniz için ilgi çekici görseller hazırlamalı ve bunu trend olan konularda paylaşmanızı öneririz. İşe yaradığını anladıktan sonra daha çok paylaşım yaparak spama düşme riskine karşılık da en baştan uyaralım.

 • Backlink

Böyle bir konudan bahsedilirken backlink kesinlikle atlanmaması gereken bir konudur. Kategorinizde yüksek olan sitelerden alacağınız backlinkler sitenizin hızlı bir şekilde yükselmesi için en önemli kriterler arasındadır.

Backlink için Instragm, Twitter, Facebook, Youtube gibi araçları kullanabileceğinizi ve gerekirse forumlardan da backlink alabileceğinizi, kalitesiz backlinklerin ise sitenize zarar vereceğini bir kez daha hatırlatırız.

 • Rankbrain

Sitenizde yayınlanan içeriklerin kategorinizle olan alakasını anlamak için kullanılan Rankbrain, Google’da yükselme kriterleri arasında bulunur. İçeriğinizin sitenizle ve kullanıcılarınızla olan ilgisi önemlidir.

Örneğin, ekonomi siteniz varken gidip burçlarla ilgili bir içerik paylaşmamanızı öneririz.

Yukarıda saydığımız kriterler siteniz için en önemli olan kriterlerdir. Bunlar sayesinde ziyaretçi sayınızda ciddi bir artış meydana gelebileceğini unutmayın. Her biri birbirinden önemli olan SEO kriterlerine uymanız, site açımı için belirlediğiniz hedeflere ulaşmanızın tek yoludur.

Google’da Yükselme İçin Dikkate Alınması Gereken Kriterler

Google, kullandığı algoritmalar sayesinde sitenizi analiz eder ve diğer siteler arasında bulunması gereken yeri belirler. Bu algoritma hesabı için pek çok şeye aynı anda bakar. Aşağıda maddeler halinde dikkat edilmesi gereken konuları genel olarak anlatacağız.

 1. Web sitesini arama motorlarına tanıtmadan önce kesinlikle tüm teknik sorunları ve iç optimizasyon ayarlarının yapıldığından emin olun.
 2. Düzenli olarak içerik üretmeye dikkat edin. Kendinize bir saat belirleyerek o saat içerisinde içerik paylaşımı yapmaya özen gösterin.
 3. WordPress kullanıyorsanız paylaştığınız içerikleri sosyal medyaya otomatik olarak gönderebilirsiniz. Bu konu için gereken çalışmaları yapın.
 4. Backlink konusu en önemli Google’da yükselme kriterleri arasındadır. Kalitesiz backlink alımına dikkat edin. Yükseleyim derken düştüğünüzü görmek hoşunuza gitmeyecektir.
 5. Reklam çalışmaları yapın. Sosyal medya, Google Ads gibi yerlerde reklamınızı verin.
 6. Link çıkışlarını kontrol edin. Fazla sayıda link çıkışı vermeyin ve kırık linkleri tespit ederek onları temizleyin. Fazla sayıda kırık link sitenizin arama motorları tarafından spam olarak algılanmasını sağlar.
 7. Kullanıcı çekmek için bir takım ödüller koyun. Bu konuda sitenize yorum yapanlar arasında çekiliş düzenleyebilirsiniz.

SEO çalışmaları kapsamında Google arama motorlarında yükseliş sağlamanız mümkündür. Bunun yanında SEO kriterleri açısından hayati öneme sahip olan konuları yukarıda anlatmaya çalıştık. Bu konular dahilinde yapılacak olan işlemlerin her birisi sitenizin hızlı bir şekilde yükselmesini amaçlamaktadır.

Kısaca optimizasyon çalışmalarını sağlıklı bir şekilde yaparak sitenizi aradığınız konuma hızlı bir şekilde getirebilirsiniz. Google’da yükselme için yapılabilecekler arasında en önemli gördüğümüz maddeler bunlardır. Yeni açılan web sitelerinin de ilk yapması gereken işler bu maddelere harfiyen uymak olmalıdır.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir