Anasayfa / Google Hizmetleri / Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır?
Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır?
Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Trends, Google arama motorunda en çok yapılan aramalara ulaşabileceğiniz bir yerdir. İnsanlar tarafından en çok sorgulaması yapılan kelimeleri sizlere belirli filtrelerle sunan bu araç, özellikle içerik üretecek olan kişilere doğru ve kaliteli bir rehberlik yapar.

Anahtar kelime kullanımlarında öncü olarak görev yapan bu uygulama ile hedef odaklı içerikler üretmeniz mümkündür. Google tarafından ücretsiz sunulması da kullanılabilirliğini daha da artırmaktadır. Filtreler arasında bulunan özellikler ile sezonluk, aylık ve daha pek çok alanda doğru verilere ulaşmanız mümkündür.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nasıl Kullanılır?
Google Trends Nasıl Kullanılır?

Bu uygulamayı etkin bir şekilde kullanabilmek adına tüm özelliklerinin bilinmesi gerekir. İçerik üreticisi olarak çalışan kişilerin sıklıkla kullandığı bu özellikler şu şekildedir.

 • Ülke Seçimi

Her zaman Türkiye’ye yönelik veri elde etmek istemeyebilirsiniz. Bu durumlarda internet sitenize yükleyeceğiniz içerikleri hangi ülkenin trend verilerine bakarak hazırlamak istediğinizi seçmelisiniz. Ülke seçebileceğiniz kategoride dilerseniz “tüm dünya” tarafından yapılan arama sonuçlarına da ulaşmanız mümkündür.

 • Zaman Seçimi

Kimi siteler mevsimlik olarak daha fazla aratılan kelimelere yönelmek isteyebiliyor. Mesela yaz mevsiminde turizm ve gezi siteleri bu konuda başı çekmektedir. Aynı şekilde kayak ile alakalı bir site ise kışları daha çok aranmaktadır. Uygulama sayesinde sorgular için 2004 yılından itibaren bu güne kadar tüm sorguları arayabileceğiniz gibi aynı zamanda ayları da belirterek arama yapabilirsiniz. Böylelikle sitenize hazırlanacak olan makalenin içeriğini daha kaliteli bir şekilde oluşturma şansı elde edersiniz.

 • Kategori Seçimi

Google Trends tarafından sunulan özelliklerden bir tanesi de kategori seçimi özelliğidir. Alışverişten bilime kadar pek çok konuda doğru sorgulamalara ulaşabilirsiniz. Sitenizin kategorisi ne ise o konuda bu uygulamayı kullanmak alınacak olan verim kapsamında oldukça yararlıdır.

İçerik hazırlanırken kendi kategoriniz ile ilgili olan içerikler hazırlamanız zorunludur. Başlıca SEO kriterleri arasında gösterilen bu durumda da herkes gibi gereken önemi makalenize vermeniz gerekir. Site kategorinizle uyuşmayan bir içerik hazırlamak hit kaybına neden olan başlıca sebepler arasındadır.

 • Arama Kriterleri

Bu uygulama ile birlikte hangi tür bir arama yapacağınıza da karar verebilirsiniz. Seçenekler arasında bulunan görsel arama, Google haberler arama, Google alışveriş ve Youtube arama gibi kategorilerden dilediğiniz sorgu tipine ulaşabilirsiniz. Böylelikle filtre seçeneklerinden en maksimum düzeyde istifade etmiş olabilirsiniz.

Web sitesinin içeriği ile alakalı olan arama kriterleri, sizleri en doğru sonuca kısa yoldan ulaştıracaktır. Böylelikle sadece resim veya video paylaşımı yapsanız bile kritik konularda gereken bilgiye hemen ulaşabilirsiniz.

 • Karşılaştırma Yapma

İçerik hazırlarken en sık kullanılan filtrelerden bir tanesidir. İçeriğiniz konusunda anahtar kelime kısmında şüpheye düştüyseniz ve birden fazla anahtar kelime içerisinde kararsız kaldıysanız bu kısmı kullanabilirsiniz. Karşılaştırma özelliği sayesinde Google Trends size en uygun olan seçeneği bulmanıza olanak tanıyacaktır.

Mesela “kredi kartı borcu sorgulama” veya “kredi kartı borç sorgulama” anahtar kelimelerinden hangisini tercih etmeniz gerektiğini bu kısımdan rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

 • Şehir Bazlı Sorgulama

Ülke seçimi yaptıktan sonra dilerseniz şehir bazlı da sorgulama yapabilirsiniz. Kimi web siteleri sadece il veya ilçe bazlı olarak hizmet vermektedir. Mesela İstanbul otobüs saatleri gibi. Bu tarz web siteleri için en doğru arama kriteri elbette ki İstanbul’da yapılan aramalardır. Bunun dışındaki şehirlerde yapılan aramalar sadece gereksiz bir detay olarak karşılarına çıkacaktır.

Doğru bir hedef kitleye ulaşmanızı sağlayan şehir bazlı sorgulama ile daha doğru sonuçlara odaklanmanız mümkündür.

 • Anahtar Kelime Önerileri

Bu uygulama çerçevesinde yapacağınız aramalarda sizlere tavsiye edilen sorgularda bulunur. Böylelikle hedef kitleye daha yoğunlaşabilir ve aradığınız kriterleri daraltabilirsiniz. Bir nevi yeni anahtar kelimelere de ulaşabileceğiniz bu kısım başlı başına bir nimettir gerçekten.

Anahtar kelime önerileri ile sitenize içerik konusu arama derdine son verebilirsiniz. Böylelikle istediğiniz sonuçlara daha kısa sürede ulaşabilecek ve hedef kitle odaklı içerikler üretebileceksiniz.

Google Trends Verileri ile Yapılabilecekler

Yukarıdaki maddelerde ne tür verileri elde edebileceğinizi açık açık belirttik. Şimdi elinizde bir sürü bilgi bulunmakta ve bunları nasıl kullanacağınız konusunda kafanız karışık olabilir. Aşağıda sizlere vereceğimiz bilgiler dahilinde elinize geçen verileri doğru bir şekilde değerlendirebilirsiniz.

Bu uygulamadan elde ettiğiniz veriler ile şunları yapabilirsiniz.

 • Markanızın bilinirliğini ölçebilir, rakipleriniz hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sektörünüzle ilgili en çok aranan kelimelere odaklı bir şekilde çalışma gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sadece bulunduğunuz ülkede değil, diğer ülkelerde de hangi kelimelerin trend olduğunu bulabilirsiniz. Dünya genelinde de gündemi takip edebilir, sitenizin kategorisi dahilinde o konularda da içerikler üretebilirsiniz.
 • Pazar araştırması yapmak için kullanabilirsiniz. Elinizde işe girmek için birkaç farklı alternatif var ise eğer hangisini seçmeniz gerektiğine buradan karar verebilirsiniz.
 • Günlük, haftalık, aylık ve yıllık bazlı en çok aranan kelimeleri elde edebilirsiniz.
 • Hangi konu başlığında hangi anahtar kelimeyi kullanacağınıza karar verebilirsiniz.

Google Trends uygulaması ile elde ettiğiniz verileri en doğru şekilde kullanarak aradığınıza ulaşabilirsiniz. Gerçek kullanıcı verilerinden elde edilen bu sonuçlar site içeriği konusunda bulunmaz bir nimettir. Gününüzde hangi kelimelerin en çok arandığı gibi konularda doğru bilgilere ulaşmanızı sağlayan bu uygulamayı daha etkin bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu uygulama sayesinde “bugün ne yazsam” diye düşünmenize gerek kalmayacaktır.

 

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir