Anasayfa / Google Hizmetleri / Search Console / Google Search Console Nedir? Etkin Kullanımı
google search console nedir

Google Search Console Nedir? Etkin Kullanımı

Google Search Console Nedir?

Web sitelerin organik olarak ziyaretçi çekebilmesi için Google arama motorunda gözükmesi gerekir. Bunun için yapılması gereken şey ise Google Search Console kaydı oluşturmak olmalıdır. Ayrıca bu kayıt işleminden sonra Console tarafından size sunulan analitik bilgile de ulaşabilir, sitenizin çalışma durumu hakkında güncel bilgiler alabilirsiniz.

Bu araç ile birlikte sitenizde işlerin yolunda gidip gitmediğini ve sayfalarınızda var ise hataların sebeplerini öğrenebilirsiniz. Kayıt olduktan sonra bir nevi site analiz aracı olarak kullanabileceğiniz Google Search Console aynı zamanda hızlı index almanın bilinen en gerçekçi yoludur. İsterseniz bu araç ile birlikte ne tür bilgilere sahip olabilirsiniz onlara bakalım. Önemli olanın bilgiye sahip olduktan sonra atacağınız adımlar olduğunu unutmayın. Google gösterdiği hataların dikkate alındığını ve düzeltildiğini görmeyi çok sever. Onu siz önemserseniz, o da sizi önemler.

Google Search Console Etkin Kullanımı

Bu aracı etkili bir şekilde kullanarak sitenizi yükseltmeniz mümkündür. Bunun için her gün buraya girerek sitenizdeki değişiklikleri günlük, haftalık ve aylık bazda analiz edebilirsiniz. Bu araç sizlere aşağıdaki konular hakkında bilgiler sunar.

 • Veri Yapılandırılması: Sitenizde yer alan yapısal verilerin durumunun incelendiği ve varsa hatalı olanların sizlere gösterildiği bir yerdir. Burada sizlere sunulan raporu indirerek sitenizdeki yapısal veri hatalarını görebilirsiniz.
 • İşaretleyici Veri: Bu genellikle veri yapılandırılması sonucunda bulunan hataların giderimi back-end kısmına ulaşılamadığından dolayı sıklıkla kullanılan yollardan bir tanesidir. Buradan manuel olarak müdahale edebileceğiniz site etiket ve kategori gibi kavramlar ile gereken doğrulama sürecine de başlamış olursunuz.
 • HTML Problemleri: İçerikler kısmı ile doğrudan alakalı olan bu yerde sitenize eklediğiniz içeriklerin açıklamaları, başlıkları ve barsa dizine eklenemeyenler ile ilgili verileri görebilirsiniz. Site sahipleri genellikle içeriklerini güncelledikleri zaman burayı kullanırlar.
 • Sitelinks: Kullanıcın sitenizde rahat ve sıkılmadan gezilebilmesi için konulan site içi dolaşım linkleridir. Google Search Console ile ulaşacağınız bu bilgileri kullanıcı deneyimine göre yerleştirmenizde fayda vardır.

google search console

 • Ziyaretçi Kaynakları: Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar ile ilgili en geniş bilgileri bulabileceğiniz kısımdır. Sitenize hangi kelimelerden tıklama yapıldığını, hangi kelime grupları aramasında en çok gözüktüğünüzü görebilirsiniz. Detaylarına inerek site ana sayfanız ve içeriklerin görüntülenmesi gibi analizlere de ulaşabilirsiniz.
 • Dâhili Bağlantılar: Site içi internal links olarak adlandırdığımız bağlantıları görebileceğiniz bu yerde dilerseniz onlara müdahale edebilir ve değiştirebilirsiniz.
 • Manuel İşlemler: Bu sayfada eğer sitenize bir ceza verilmiş ise onunla ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Google tarafından istenmeyen şeyleri yaptığınızdan dolayı ceza alabilirsiniz. Genel olarak ceza alma sebepleri ise; Sitenizdeki doğal olmayan bağlantılar, hacklenmiş sayfalar, zayıf içerikler ve konu dışı içerikler gibi sebepler olabilir.
 • Uluslar arası Hedef: Uluslar arası ziyaretçi çeken web sitelerinin özellikle kullandığı yer burasıdır. Google Search Console ile birlikte hedeflediğiniz kitleye yönelik olarak yaptığınız etiketleme hatalarını görebilirsiniz. Böylelikle sayfanıza anında müdahale edebilir ve durumu değiştirebilirsiniz.
 • Mobil Kullanımı: Google, 2015 yılından bu yana mobil girişleri de bir sıralama faktörü olarak kullanacağını açıkladı. İşte bu tarihten sonra web sitelerinin mobil görünümünde hızlı bir iyileştirme süreci başladı. Bu sayfada mobil görünümde karşılaşılan hatalara ve bu hatalardan etkilenen sayfalara bakabilirsiniz. Yardım kısmından da nasıl düzeltebileceğinize dair detaylı bir bilgilendirme alabilirsiniz.
 • Google Dizini Kullanımı: Google dizininde bulabileceğiniz ana başlıklar şu şekildedir. Dizin durumu, engellenen kaynaklar ve URL’leri kaldır. Bu sayfalar aracılığı ile dizine eklediğiniz sayfaları, robots.txt tarafından engellenen ve Google arama motorunda gösterilmeyen sayfaları görebilirsiniz. Ayrıca, Google arama motorunda gösterilmesini istemediğiniz ancak daha önce eklediğiniz sayfaların hızlı bir şekilde kaldırma işlemini de yapabilirsiniz.
 • Tarama Hataları: Adı üstünde Google botları web sitenizi taraması sırasında karşılaştığı hataların gösterildiği yerdir. Sürekli olarak kontrol edilmesinde fayda vardır.
 • Tarama İstatistikleri: Son 3 aylık sayfa yapısı, indirme süresi ve boyutunu görebileceğiniz kısımdır. Sitenin hızının da değerlendirilebileceği bir süreci yönetir.
 • Google Gibi Getir: Google Search Console ile Google’ın algoritmasını anlamanıza yardımcı olan bir araçtır. Sayfanızın nasıl tarandığını, nasıl derecelendirilip sıralamaya alındığı gösterir.
 • txt Test: Bu test sitenizdeki bu robottan kaynaklı olan hataları kontrol etmeniz için kullanılır.
 • Site Haritaları: Site haritası oluşumunda XML sistemiyle oluşturacağınız haritaların Google’a bildirildiği yerdir.
 • URL Parametreleri: URL parametlerini anlamaya çalışan google çoğu zaman bunu kendisi yapsa da bazı durumlarda da sizden destek bekler. Bu sayfada bununla ilgili sorunları görebilirsiniz.
 • Güvenlik Sorunları: Sitenizin saldırıya uğradığı bazı durumlarda sizlere bilgiler verir ve sitenizin siz bilgisayar başında değilken veya uyurken saldırı ile karşılaştığını anlarsınız. Saldırıya uğrayan siteniz var ise buna karşılık çözümde aramaya başlarsınız.

Google Search Console kullanarak aslına ne kadar çok şeye erişme şansımız varmış değil mi? Bir site yönetimi işi kesinlikle basit değildir. Search Console olsun, Analytics olsun sürekli ve düzenli bir takip ister. Google tarafından sitenizde bulunan hataları en kısa zamanda düzeltmezseniz eğer siteniz arama motorundaki yerini yavaş yavaş kaybetmeye başlar. Düzeltip tekrar eski yerinize dönmeniz ise size ciddi ölçüde zaman kaybettirir. O nedenle güncel olarak takip etmenizi öneriririz.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir