Anasayfa / Google Hizmetleri / Google Analytics / Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?
google analytics nedir

Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Analytics Nedir? Ne İşe Yarar?

Genç ve girişimci insanlar tarafından kurulan site sayısı sürekli olarak artış göstermektedir. Web sitesi kurulumu tamamlandıktan sonra artık içerik girişi ile birlikte analitik verilerin takibi gerekmektedir. Google analytics dünyanın en gelişmiş site performans analizini ücretsiz olarak yapar.

Web siteler için hayati öneme sahip hedef kitle analizine dair verileri en ince ayrıntısına kadar bu kaynaktan görebilirsiniz. Aşağıdaki bilgilere hatta daha fazlasına Google analytics ile ulaşmanız mümkündür.

 • Ziyaretçilerin cinsiyetlerine,
 • Sitenize ziyaret eden kişilerin yaşlarına,
 • Kadınların ve erkeklerin sitenizde bulunma sürelerine,
 • Sitedeki anlık kişi sayısı bilgilerine ve bu ziyaretçilerin sosyal medyadan mı yoksa organik olarak mı sitenize geldiklerine,
 • Ziyaretçilerinizin hangi şehir ve ülkelerden geldikleri bilgisine,
 • Eğer Google tarafından sunulan kampanyalardan kullanıyorsanız ziyaretçilerinizin hangi kampanya üzerinden sitenize geldiğine,
 • Tüm bu raporlamaların istenilen tarih aralıklarında alınabilmesine kadar pek çok şeye erişiminizi sağlar.

Bu liste Google analytics ile yapılabileceklerin sadece görünen yüzüdür. İşin aslında görünmeyen bir buz dağı bulunmaktadır. Bu gibi verilerin kullanıcı ile paylaşımı sonrasında her site kendince tedbirlerini almakta ve SEO çalışmalarına bu analizler sonrasında yön vermektedir.

Peki, bu verilere eriştikten sonra ne yapmalısınız? Bu sorunun cevabı hem çok basit hem de çok karmaşıktır. Öncelikle sitenizin hangi kesime ve yaş grubuna hitap ettiğini anlayabilirsiniz. Hedef kitle dediğimiz kesimi belirledikten sonra ise sitenizi ziyaretçilerinizin zevkine göre optimize etmelisiniz. Sitenizde ziyaretçiler ne kadar uzun süre kalırsa SEO için o kadar faydalı olacaktır. Bu nedenle ziyaretçilerinizi sitede ne kadar daha uzun tutabilirim diye düşünerek tüm iyileştirme çalışmalarını bu minval etrafında yapmalısınız.

Google analytics kullanmak siteler için hayati öneme sahiptir. Adeta kalbi besleyen damarlar gibidir. SEO çalışmaları sonucunda kalbe giden damarları açarsınız ve kalbin daha iyi çalışmasını sağlarsınız. İşte analytics verileri size hangi damarın tıkalı ve hangi damarın düzgün çalıştığını gösterir. Yani bu veriler olmadan ameliyat edemez, tanı koyamaz sonucunda ise hastayı kaybedersiniz.

google analytics nedir

Google Analytics Hangi Analizleri Yapar?

Sitenize giren ziyaretçilere yönelik olarak araştırma yapabileceğiniz bir ortam sunan analytics verileri ayrıca sitenizin yönetimine dair birçok analiz yaparak sizleri yönlendirir. Aşağıda maddeler halinde bu konudan biraz daha bahsedelim.

 • Edinme Analizleri: Ziyaretçilerin referans, organik, sosyal medya ve direkt giriş gibi ziyaretçi kaynaklarını hakkında bilgiler verir. Bu bilgiler ile birlikte hangi kaynağa daha fazla eğilim göstermeniz gerektiğini ve hangi kaynağın daha sağlıklı çalıştığını görebilirsiniz.
 • Ziyaretçi Davranış Analizleri: Ziyaretçilerin sitenizde ne kadar vakit geçirdiğini, hangi sayfalara baktığını ve hemen çıkma oranları gibi analizleri gösterir. Ziyaretçilerin baktığı sayfalara olan ilgisini ölçerek diğer sayfalara gerekli optimizasyon çalışmasını yapmanızı sağlar.
 • Dönüşümler: Sitenize gelen ziyaretçilerin kaç tanesinin yeni, kaç tanesinin ise daha önce gelmiş olduğu bilgisini görebilirsiniz. Böylelikle sitenizin tekrar uğramaya değecek bir site olup olmadığını anlar, optimizasyon çalışmasında site içi iyileştirmelerin başarı değerini ölçmenizi yardımcı olur.
 • Yönetici Analizleri: Google analytics yönetici analizleri yaparak sizlerin yaptığı iyileştirmelere karşın notlar alır. En sonunda yaptığınız iyileştirme çalışmalarının sitenize olan faydasını veya zararını net olarak görmenizi sağlar.

Google analytics Google tarafından sunulan ücretsiz bir hizmettir. Sitenize dair her türlü veriye ulaşmanızı sağlar. Site sahipleri için hayati öneme sahip olan bu veriler eşliğinde sitenin daha iyi yerlere gelmesi ve hangi alanlarda SEO çalışması yapılabileceğini gösterir.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir