Anasayfa / Google Hizmetleri / Google Ads / Google Adwords Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Adwords Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Adwords Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Adwords, şuan ki adı ile Google Ads arama motoru olan Google tarafından sunulan ve insanların kelime bazlı aramaları sonucunda sizin sayfanızı ziyaret etmelerine şans tanıyan bir çeşit reklamcılıktır. Google kullandığınızda arattığınız kelimelerden sonra karşınıza ilk olarak reklam almış olan siteler çıkar. Ardından ise reklamsız siteler dizilir. İşte o en üstte çıkan ve yanında reklam yazılı bir kutucuk bulunduran siteler bu reklam olanağından yararlanmış olan sitelerdir.

Google Adwords Nedir? Nasıl Çalışır?

Kullanıcıların sorguladığı kelimeleri inceleyerek sitelerin anahtar kelime bazlı reklamının yapıldığı yerdir Google Adwords. Reklam vermek isteyen kullanıcıların hangi sorgu tiplerinde sitelerinin gösterilmesini istediğini belirtmesiyle çalışmaya başlar. Sonrasında ise günlük veya aylık limitlerle siteye sürekli ziyaretçi çekimi sağlar.

Çalışma mantığı ise oldukça basittir. Bu platformda sergilenen reklamlarınız kullanıcılara gösterildiğinde ve tıklandığında belirli ücretler ödersiniz. Özellikle ilk sayfada bulunmayan siteler tarafından hit kazanılması için kullanılan bu reklamcılık yöntemi ile sitelerinizin hızlı bir şekilde yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Aynı kategoride sizden başka reklam veren 2. veya 3. kişiler var ise kimin reklamının en üstte gösterileceğinin kararı Google reklam sırası merkezi tarafından verilir. Bu karar üzerinde reklamda harcanacak tutar ve kalite bileşenleri olan beklenen tıklanma oranı, reklam kalitesi, site açılış sayfası deneyimi gibi pek çok etken birlikte yer alır. Ancak bu işin ticari boyutu olduğundan dolayı genellikle ayrılan bütçe ile öne çıkma şansı yüksektir.

Google Adwords çalışma mantığı ile alakalı olarak bir örneklendirme yapalım. Sizlere reklam için TBM değeri yani tık başına maliyetin 0,40 TL olduğunu söyler Adwords. Bu yol ile siz 100 TL’lik bir reklam bütçesi ile birlikte 100 / 0,40 = 250 kere tıklama alırsınız. 251. tıklama yapılamaz çünkü reklam bütçeniz bitmiştir. Ayrıca gösterim içinde ücret aldığını farz edersek Google’ın bu tıklamalar genellikle 200 – 250 arası bir değerde tamamlanmaktadır.

seo nedir
Google Adwords Nedir

Google Adwords Etkinliği Artırma Yolları

Google Adwords kullanımında uzman olan kişiler tarafından izlenilen bir takım yollar ile reklam etkinliğinizin kalitesi artırılabilir. Minimum bütçe yönetim kuralı ile birlikte belirlediğiniz reklam bütçesinden maksimum istifade sağlamanız için aşağıdaki yolları uygulayabilirsiniz.

 

  • Optimum ücretlendirme yapmak sureti ile reklam bütçeniz doğrultusunda en uygun olan fiyatlamayı yapabilirsiniz. Böylelikle bir reklamdan maksimum yararı sağlarsınız.
  • Kategorinizde bulunan her kelime için yeni bir reklam açmayı denemelisiniz. Bu sizin birbirinden farklı kullanıcılara ulaşmanızı sağlayan en etkili yoldur.
  • Reklam alternatiflerini deneyin. Sadece bir reklama kilitli kalmaktansa her reklamdan sonra farklı bir reklam stratejisi izleyerek dönüşüm oranlarını test edin. En iyi dönüşüme sahip olan reklamda karar kılın.

Google Adwords, bir reklamın kaç kere tıklandığını, bu tıklanmalar sonucunda size doğan maliyetlerin hesaplanması gibi pek çok bilgiyi şeffaf bir şekilde sunar. Bu bilgiler ışığında denediğiniz farklı kelimelerden hangisinin en iyi dönüşüm oranına sahip olduğunu bulabilir ve onun bütçesini artırarak diğerlerinin bütçesini kısabilirsiniz. Ayrıca sitenize bu reklamlardan kaç kişi geldiğini görerek de arzu ettiğiniz tüm analizlere ulaşabilirsiniz.

Google Adwords, site reklamınızın yapılabileceği en uygun platformlardan bir tanesidir. Bu reklam yönetimi ile birlikte özellikle e-ticaret sitesi sahipleri ürün satışı konusunda ciddi bir gelir yakalıyorlar. Reklamdan gelen geri dönüşüm oranı ile birlikte en doğru bütçeyi çıkartarak yolunuza Google ile devam etmeniz en doğru yöntemdir. Sitenizin tanıtımını yapmak için bir an önce Google Adwords kaydı oluşturmanız gerektiğini unutmayın.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir