Anasayfa / Seo / En Tehlikeli SEO Hataları
En Tehlikeli Seo Hataları
En Tehlikeli Seo Hataları

En Tehlikeli SEO Hataları

En Tehlikeli SEO Hataları

SEO kavramı gereği o kadar çok şeyi ifade eder ki her insanın bu konuda %100 bilgi sahibi olması çok zordur. Birçok şeyi deneyim kazanarak yaparken bazen bu yapılanların hatalı olduğunu çok geç fark edebilirsiniz veya hiç fark edemeyebilirsiniz. SEO konusunda özellikle rakiplerinizi sıralama da geçmek istiyorsanız SEO hataları konusuna biraz dikkat etmeniz gerekecektir.

SEO doğru ve düzgün yapıldığında ne kadar yararlı ise uygulamada yanlışlık yapıldığında da bir o kadar zararlıdır. Sitenizi uzun süre tekrar sıralamaya sokamayacak kadar hatalarda yapılabilmekte yada farkın varılıp hemen ufacık bir şeyi değiştirerek siteyi kurtarmakta mümkün olabilmektedir.

En Sık Yapılan SEO Hataları

En Sık Yapılan Seo Hataları
En Sık Yapılan Seo Hataları

SEO konusunda birkaç şey yapmak istemek herkesin en doğal hakkıdır. Ancak yaptıklarınızda emin değilseniz yapmamanız daha iyidir. Bu konularda sizden daha bilgili bir insanla çalışmak veya ona danışmak her zaman etkin bir yol olarak karşınıza çıkar.

Her insan web sitesinin kategorisinde hatta bütün anahtar kelimelerinde üst sıralara çıkmasını ister. Bu konuda yapılmaması gereken temel şeyler ise şu şekildedir.

  • Site Taraması

Siteniz yapılan bir hata sonucunda Google örümcekleri tarafından taranamaz ise index alamaz duruma gelir. Dolayısıyla insanlar siteniz arama motorları tarafından görülmediği için ziyarette edemez. SEO hataları arasında crawlable olarak geçen bu hatadan hemen vazgeçmeli ve sorunun kaynağını çoğu zaman Search Console da aramalısınız.

  • Optimizasyon İşleri

Sitenin daha iyi bir hale getirilmesi için yapılan optimizasyon işlerini kimin için yapıyorsunuz? Arama motorları için yapıyorsanız eğer bu sırada kullanıcı kaybeder ve sitenize giren kullanıcının sıkılmasın neden olabilirsiniz. Sürekli bu şekilde yapılan optimizasyonlarda bir noktadan sonra arama motorları da bu durumu gayet net bir şekilde anlayabilmektedirler. Sitenizin bir anda sıralamasının ciddi bir oranda düştüğünü fark ederseniz eğer sorunun kaynağı genel olarak budur.

Peki, optimizasyon ayarları nasıl yapılmalıdır? Bu konuda arama motorları da gözetilerek kullanıcı odaklı çalışma yapmak her zaman pozitif bir etki bırakmıştır. Unutmayın ki sitenizdeki kullanıcı sayısının düzenli olarak artması arama motorlarının da dikkati çekecektir.

  • Anahtar Kelime Yoğunluğu

SEO hataları arasında kritik bir öneme sahip olan yoğun anahtar kelime kullanımı, sitenizin bir anda yerle bir olmasına neden olabilir. Arama motorları sitenizde fazla sayıda anahtar kelime kullanıldığını fark ederse sitenizi bir anda spam olarak algılayabilir. Bu nedenle bizim sizlere tavsiye ettiğimiz şey her 100 kelime için 1 tane anahtar kelime kullanmanızdır. Eğer WordPress sistemini kullanıyorsanız Yoast SEO eklentisini yükleyerek bu işi kolayca çözebilirsiniz.

  • Kısa SEO Makalesi

Makalelerin belirli bir uzunlukta olması sitenizin ziyaretçi çekmesi açısından oldukça önemlidir. Pek çok kaynakta geçen 300 – 400 kelimelik makaleler ne yazık ki gerçeği yansıtmamaktadır. Makaleler kalitesini bozmadan ne kadar uzun olabilirse o kadar iyidir. Aslında mümkün olduğunda uzun olan makaleleri tercih etmeli, ancak uzun yazacağım derken kullanıcının makaleyi okuma isteğini de göz ardı etmemelisiniz.

  • Kopya İçerik

Duplike içerik olarak da bahsedebileceğimiz bu durum, sadece internette diğer sayfaların içerikleri ile çakışmanızda geçerli değildir. Aynı zamanda sitenizde bulunan makalelerin birbirleriyle anı içeriğe sahip olmasında da geçerlidir. Benzer içeriklerden sadece 1 tane olması sitenizin yükselmesi açısından önemlidir. SEO hataları kapsamında bu tarz hatalar yapmamaya da özen göstermelisiniz.

  • Link Çıkışları

Sitenizden yaptığınız link çıkışlarını ara sıra kontrol etmelisiniz. Eğer WordPress kullanıyorsanız bu çıkışları kontrol etmenizi sağlayacak eklentilerde mevcut. Sitenizin dışına verdiğiniz ve bir kaynak olarak gösterdiğiniz linkler bir yerden sonra çalışmıyorsa bunu bilmeniz ve düzeltmeniz gerekir. Aksi halde siteniz arama motorları sıralamasında geriye düşecektir.

Bu konuda yapılmaması gereken şeylerden bir tanesi de link verdiğiniz sitenin sizden daha kötü bir durumda olmasıdır. Buda sitenizin değerini yitirmesine neden olabilir. Eğer Google aramalarında ilk sırada iseniz o zaman yabanı kaynaklara veya sektörde ismi bilinen dev sitelere yönelmenizi tavsiye ederiz.

  • Başlık Kullanımı

Başlık kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Anahtar kelimenizin başlığın ilk kelimelerini oluşturması her zaman avantajınızadır. Bunun dışında başlık seçerken kullanıcının yapacağı sorgudan çok uzaklarda bir başlık seçmekte içeriğinizin okunmaması anlamına gelebilir. Bu durumda da sitenize ziyaretçi çekemez, alakasız başlık kullanımından dolayı sıralamanız düşebilir.

  • URL Yapısı

SEO hataları konusunda sık olarak yapılan bir şeyde URL yapısının düzgün olmamasından kaynaklanmaktadır. Mesela www.siteadi.com/p1234 yerine www.siteadi.com/seo-hatalari URL’sini kullanmak daha doğru olmaktadır. Böylelikle arama motorları da URL analizi kapsamında sizin ne anlatmak istediğinizi anlar ve sorgulamalarda daha iyi bir yerde çıkmanızı sağlayabilir.

Bir diğer konu ise URL düzenlemesi yaparken www.siteadi.com/category/seo-hatalari gibi URL’ler karşımıza çıkmaktadır. Bu gibi durumlardan kaçınarak kategori kısmının gözükmemesini sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere en yapılan SEO hataları hakkında maddelerle bilgilendirme yaptık. Yeni bir site açtığınızda ilk olarak bu kriterleri tamamlamaya odaklanın. Daha sonra düzeltmeye kalksanız da bu çok ciddi bir şekilde zamanınızı alabileceği için böyle şeylerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

SEO konularının çok geniş bir kavram olduğunu, SEO konusunda bir adım atmadan önce muhakkak ki bu adımdan emin olmanız gerektiğini unutmayın. Aksi taktirde düzgün bir şey yapacağım derken yanlışa sürüklenebilirsiniz.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir