Anasayfa / Seo / Duplicate Content Nedir?
Duplicate Content Nedir?
Duplicate Content Nedir?

Duplicate Content Nedir?

Duplicate Content Nedir?

Teknik olarak Duplicate Content nedir sorusuna baktığımızda karşımıza aynı içeriğin birden fazla URL’de bulunması olarak çıkmaktadır. Ancak bizim kullandığımız kopya içerik ile aynı anlamı taşımaktadır.

Yeni site açan insanlar içerik yönünden bir an önce zenginleşebilmek adına kopya içerik oluşturabilmektedir. Yapılmaması gereken SEO hataları sıralamasında belki de ilk sırada bulunan kopya içerik ile arama motorları sizin sitenizi spam olarak damgalar ve bu damgayı kolay kolay aşamazsınız. Bu nedenle eklediğiniz içeriklerden emin olmalı ve internette yer alan kopya kontrol araçlarını kullanmalısınız.

Dublicate Content Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Duplicate Content Nedir? Nasıl Anlaşılır?
Duplicate Content Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Bir içeriği kontrol ettiğinizde karşınıza %95 ve üzeri bir oranla özgündür ifadesi çıkıyorsa eğer bu içerik için özgündür diyebilirsiniz. %70 ve üzeri bir özgünlükte ise kopya olmadığına karar verebilirsiniz. Bu oranları algılamak ve gereken değeri net olarak ifade etmek aslında çok basittir. İçeriğin kopya mı yoksa özgün mü olduğunu anlamanız için şunları yapabilirsiniz.

 • Yazıya başlamadan önce aynı konu etrafında yazılmış olan yazılara bir göz atmalı ve o başlıkları kullansanız dahi aynı şeylerden bahsetmemelisiniz.
 • Eğer yazınızı editör arkadaşlar yazıyor ve siz sadece site sahibi iseniz ara sıra onları da kontrol etmeniz gerekir. Bunun için internette ücretsiz olarak destek alabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Onları kullanarak içerik araştırması yapabilirsiniz.
 • Özgünlük demek sadece rakip sitelerle içerik çakışmaması demek değildir. Aynı zamanda kendi siteniz ile de içeriğinizin çakışıp çakışmadığını kontrol etmelisiniz. Böyle bir hata düştü iseniz bunu Google hemen fark eder ve sizi Google Search Console vasıtasıyla uyarır. Google tarafından sizlere yapılan uyarıyı kesinlikle dikkate almanız gerekir.
 • Bir içerikten şüphe ediyorsanız o içeriğin içerisinden her paragraftan birkaç cümleyi arama motorlarında aratabilirsiniz. Böylelikle içeriğin yapısı ve kopya durumu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kopya içeriğin site için ne kadar tehlikeli bir durum olduğu ortadadır. Duplicate Content nedir sorusuna cevap ararken karşımıza çıkan ve en çok yapılan hatalardan bir tanesi de içeriklerin kontrol edilmeden yayınlanmasıdır. İçeriklerinizi Yandex, Bing, Google gibi arama motorlarına açmadan önce muhakkak bir kez daha kontrol edilmesi şarttır.

Kimi zaman ise içeriğinizin özgün olmasına rağmen arama motorları tarafından özgün değil uyarısı alabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gerekenler ise şunları kontrol etmektir.

 • Sayfa URL Hataları: Yeni bir içerik eklediğinizde başlıklarında da özgün olmaya özen gösterin. İçeriklerinizin URL’si başlıklarla aynı olacağından dolayı arama motorları tarafından kopya içerik olarak algılanmasını sağlayabilir. O nedenle sitenizde her başlıktan bir adet oluşturmaya ve benzer başlık türlerini oluşturmamaya özen göstermelisiniz.
 • “WWW” Sorunu: Kimi sitelere hem “siteadi.com” hem de “www.siteadi.com” olarak ulaşılabilmektedir. Bu durumda dahi sizin her içeriğinizin 2 tane olduğunu gösteren en önemli delillerden bir tanesidir. Arama motorları 2 URL’yi de farklı olarak tanımlayacak ve dolayısıyla ikisini de spam olarak algılayabilecektir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız eğer 301 yönlendirmesi yapmanızı tavsiye ederiz.
 •  “HTTP” Sorunu: Yine yukarıdaki gibi bir durumdan bahsedeceğiz. Kimi siteler hem “HTTP” olarak hem de “HTTPS” olarak açılmaktadır. Bu durumda da arama motorları sitenizi kopya olarak görebilir ve bu durum ciddi bir sıralama kaybına neden olabilir. Böyle şeylerden kaçmak için yapılması gereken ise kesinlikle yönlendirme ayarlarının düzgün yapıldığından emin olmaktır.
 • Parametreler: Özellikle sosyal medya tanıtımları ve reklamlarla ilgili çalışmalar yaparken bir içeriği farklı URL yapılarında gösterebilirsiniz. Buna çok dikkat etmeli ve farklı gösterdiğiniz URL’nin arama motorlarında No-index olmasını sağlamalısınız. Aksi halde yine Duplicate Content nedir sorusunun en başına dönmek zorunda kalırsınız.
 • Harflemeler: Kimi zaman bir URL’yi oluşturan harfler büyük yazılırken kimi zamansa küçük yazılır. Bu durum başta bir risk teşkil etmez. Ancak ilerleyen zamanlarda aynı içeriğe sahip olan yazılarınızda bunu yapmanız durumunda yine kopya içeriğe düşersiniz.
 • Arama Kutucukları: Site içi arama butonları da botların ilgisini çekmemelidir. Sadece orada olduğunu bilseler iyidir. Çünkü o kutucuğa gelene kadar sitenizi tarayan botlar, o kutucuk ile tekrar bir tarama yapabilir ve aynı içeriğe farklı şekillerde ikinci kez ulaşabilir. Böyle bir durumda başınızın dertte olduğunu ve bu durumdan kurtulmanız gerektiğini unutmayın.

Site içi ve site dışı olarak ayırt edebileceğimiz Duplicate Content nedir sorusunun cevabını sanırım verebilmişizdir. Birde sürekli olarak duyduğunuz iki tanıma dikkat çekmek istiyoruz.

 1. External Duplicate: Site dışı kopya durumunu gösteren bu ifade aynı içeriğinde birden fazla sayıda web sitesinde bulunduğu durumlar için ifade edilmektedir.
 2. İnternal Duplicate: Site içi özgünlük durumunuzu ifade eden bu ifade ise sitenizin içerisinde birden fazla aynı içeriğe veya benzer içeriğe rastlanıldığında kullanılır.

Bir site için kopya durumu olabilecek en kötü şeylerden bir tanesidir. Bir kere spam olarak algılandığınızda arama motorlarında bu durumu düzeltmek için çok çaba sarf etmeniz gerekir. Yani bir nevi damga yediğiniz bu durumu düzeltmek aylar ve yıllar sürebilir. O nedenle Duplicate Content nedir sorusuna olan yaklaşımınızı inceleyici bir tutumla belirlemelisiniz. İnternette var olan özgünlük kontrolü araçlarını kullanırken de mümkün mertebe 1 taneden fazlasını denemenizi tavsiye eder, hepsinin düzgün çalışmadığını hatırlatırız.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

ASO Çalışması Nedir? ASO (mobil SEO) çalışması günümüzde akıllı cihaz kullanımının ve sanal uygulama marketlerinin …

Bir Yorum

 1. Simply want to say your article is as astounding. The clearness on your put up is
  just nice and i can think you’re a professional in this subject.
  Well together with your permission let me to clutch your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks 1,000,000 and please carry on the rewarding work.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir