Anasayfa / Seo / Domain Authority (DA) – Page Authority(PA) Nedir
DA PA Değerleri Nasıl Yükseltilir?
DA PA Değerleri Nasıl Yükseltilir?

Domain Authority (DA) – Page Authority(PA) Nedir

DA PA Değerleri Nasıl Yükseltilir?

Web sitelerinin arama motorları kapsamında iyi bir yerlere yükselmesini isteyen vatandaşlar, DA PA değerleri yükseltme yapmak istiyorlar. Bunun içinde internetten sürekli olarak sitelerine ait bu verileri takip ediyorlar. Peki, her web sitesinin değerini belirleyen en önemli kriterlerden birisi olan DA ve PA ne demek önce ona bakalım.

DA (Domain Authority), isminden de anlaşılabileceği gibi domain otoritesi demektir. Yani belirli kriterler ölçüsünde sizlere domain kalitesi hakkında önemli bilgiler veren bir değerdir.

PA (Page Authority), sayfanın otoritesi demektir. DA domain değerini ifade ederken PA ise sayfanın değerini ifade eder.

DA PA Değerleri Nasıl Öğrenilir?

DA PA Değerleri Nasıl Yükseltilir?
DA PA Değerleri Nasıl Yükseltilir?

Bu değerleri öğrenebileceğiniz pek çok yer bulunsa da genel olarak Moz uygulaması kullanılır. Kullanımı da çok basittir. Sitenizin sadece adresini ilgili kutucuğa yazdıktan sonra sorgula demeniz yeterlidir. Mozilla veya Chrome kullananlar için uygulamanın eklentisi de var ve ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

DA ve PA değerlendirmek için 40 adet farklı kriter bulunur. Bu kriterler eşliğinde hesaplanan değerler en gerçekçi sonuçları verir. Moz sitesi ise sizlere 0 – 10 arasında bir değer verir ve bu değerler eşliğinde sitenizin alabileceği maksimum puan 10’dur.

DA PA Değerleri Yükseltme Nasıl Yapılır?

DA değerinin artmasıyla birlikte arama motorlarında istediğiniz konuma daha rahat ulaşabilirsiniz. Sitenizin Google gözünde daha da değerlendiği anlamına gelen bu ifade, site satışı konularında da sıklıkla karşınıza çıkacaktır.

Sitenin gerçek değerinin bulunmasında en önemli kriterlerden birisi olan DA ve PA değerleri için her site sahibi nasıl yükselteceğini bulmaya çalışır. Aşağıda sizlere bu konu hakkında bir takım bilgiler vereceğiz.

 • Domain Süresi

Domainler genellikle 1 yıllık süreçlerle yenilenir. DA değeri ise bu süreye bağlı olarak değişir. Domain bitiş süresine birkaç gün kalmış sitenin DA değeri de düşük olacaktır.

Size tavsiyemiz domain regleme işi yaparken 1 yıllık değil, mümkünse daha fazla süre ile bu işi yapmanız yönünde olacaktır.

 • Backlink

DA PA değerleri yükseltme için öncelik dışarıdan alınan link ve sayısındadır. Diğer sitelerin sizi tavsiye etmesi olarak algılanan backlink çalışması sayesinde arzuladığınız hedeflere kısa bir sürede gelebileceksiniz.

Ancak bu konuda yapılmaması gereken en büyük hata site değeri sizinkinden düşük olan sitelerden backlink alımı yapmamanızdır. Bu durum size yarardan çok zarar getirecektir.

Bu konuda bir diğer faktör ise bir tane siteden backlink almak yerine sonu .com, .com.tr, .org ile biten sitelerden backlink almanız yönünde olacaktır. Ne kadar çeşitli sitelerden alım yaparsanız bu değerler o kadar çabuk yükselir.

 • Linkleme

Site içi linkleme yapmanız ve bunu mantıklı bir şekilde yapmanız da bu değerlere etki eden kriterlerden bir tanesidir. Site içi linkleme dediğimiz olayı çokta abartmadan, kullanıcıyı yormadan yapmanızda fayda vardır.

Site içi linkleme de PA değerini ve dolayısıyla DA değerini etkileyen faktörlerden bir tanesi de ana sayfadan sayfalara verilen linklerdir. Her sayfaya verilmese de belli başlı sayfalara verilmesinde fayda vardır.

 • Web Site Hızı

Her türlü web sitesi işinde dönüp dolaşıp geldiğimiz kavramlardan bir tanesi de site hızıdır. Bu konu ile ilgili olarak gereken çalışmaları yapmanızı öneririz. İlk etapta temadan kaynaklanan gecikmeleri durdurabilir, ardından ise resim boyutlarını küçültebilirsiniz.

İnternette bu konuda ücretsiz olarak analiz alabileceğiniz pek çok yer bulunur. Bunlardan bir tanesi de gtmetrix sitesidir.

 • Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya platformları DA PA Değerleri yükseltme işlerinde yeri oldukça önemlidir. SEO kriterleri açısından da büyük bir öneme sahip olan bu kanalları etkin kullanarak değerleri yükseltmek mümkündür.

Sosyal medyada paylaşacağınız yazılarınız aynı zamanda size backlink sağlamış oluyor. Bu nedenle bu platformlarda etkin olarak işlemler yapmanız sizin için çok önemlidir.

Yukarıda yazdığımız maddeler haricinde yapılması gereken ve bu değerleri etkileyecek olan bir takım şeyler daha bulunuyor. Yaklaşık 40 adet kriter olduğundan bahsettiğimiz için ne kadar çok faktörü düzeltirseniz bu değerlerde o kadar çabuk yükselir.

 • Site ismi bu değerler için oldukça önemlidir. Kategoriniz ile alakalı bir isim seçmek size yolun en başında kazandıracaktır.
 • Etiketleme yaparken içerikle alakalı olmasına özen gösterirken aşırıya kaçmamaya da dikkat edin.
 • İçeriklerinizin özgün, kaliteli ve siteniz ile alakalı olmasına dikkat edin. Kullanıcı dostu içerikler üretin.
 • İçeriklerinize kullanıcıyı daha fazla sitede tutabilmek adına site içi link vermeyi unutmayın.
 • Mobil site trafiğinin de DA PA değerleri yükseltme konusunda çok önemli bir yere sahip olduğunu unutmayın.
 • Sosyal medya platformlarını etkin bir şekilde kullanın.

DA ve PA değerleri yükseltmek isterken sitenize zarar verecek bir harekette bulunmamaya çalışın. SEO kriterlerini yerine getirme noktasında her aşırılığın zararlı olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Bir önceki gün 2 – 3 olan backlink sayınızı bir sonraki gün 100’lere kadar çıkartmayın.

DA ve PA değerleri sitenizin fiyatını, değerini belirler. Bu nedenle bu değerlerin yüksek olması her site sahibi için oldukça kritiktir. İnsanların dikkat etmesi gereken konuların başında da bu değerlerin yavaş ve sabırla yükseleceğini bilmek gelmelidir. Birden yükselen değerlerin birden ineceğini göz ardı etmeden çalışmalarınıza devam edin.

 

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir