Anasayfa / Seo / Doğal Yöntemler İle Backlink Kazanma
doğal backlink alma

Doğal Yöntemler İle Backlink Kazanma

Doğal Yöntemler İle Backlink Kazanma

Sitelerin kendilerini daha üst sıralara çıkartmak için kullandığı yollardan bir tanesi de backlinktir. Web sitesinin kendi kategorisinde veya yakın bir kategoride iyi yerlere gelmiş sitelerden aldığı linkleri Google gibi arama motorları çok önemser. Etrafta çekemeyen insanların fazlalığı kadar internet ortamında da bu gerçek değişmediği için siteler backlink vermekten kaçınır. Bu nedenle yazımızda doğal backlink nasıl alınır sorusuna cevap vereceğiz.

Sağlam, kaliteli ve hiti yüksek olan sitelerden alacağınız backlink ile sitenizin sıralamasını yükseltmeniz neredeyse kesindir. Her link alımı sitenize fayda sağlamaz. Bundan dolayı bu konuda dikkat edilmesi gereken bazı küçük ama önemli detaylar vardır. Sitenizin sıralamasını yükseltme çabası içerisinde iken daha da geriye düşmemesi için şunların yapılmasını istemeyiz.

 • Doğal backlink aldığınız site sizinle kategori olarak uyuşmalı veya çok yakın bir kategoriden almalısınız.
 • Yeni açılmış siteler genellikle sizden daha kötü değerlere sahiptir. Backlink bir nevi referans demek olduğu için sıralaması sizden daha iyi bir siteden alınmalıdır. Sektörde öncü olan sitelerden veya sıralamada ilk sayfada çıkan siteler tercih edilir.
 • Backlink sağlama işini doğal olarak yapmalısınız. Otomatik olarak böyle işleri yapan kişilerden uzak durmalısınız.
 • +18, bahis tarzı illegal sitelerden link almanın sitenize zarar vereceğini söylememize gerek yoktur sanırım.

Bu maddelerin hepsi de birbirinden önemlidir. Bir hevesle açtığınız sitenin çöp olmaması, SEO için link aldığınız sitelere çok dikkat etmelisiniz. Her türlü koşulda sizden daha iyi durumda olan sitelerden link almalısınız.

Doğal Backlink Alma Yolları

İnternet ortamında backlink almak için birbirinden farklı ve ilginç yollar bulunmaktadır. Tamamen manuel yapılması gereken bu işlemler ile birlikte ücretsiz bir şekilde backlink alma şansı yakalayabilirsiniz. Aşağıda bununla ilgili birkaç tane yol göstereceğiz.

doğal backlink

Doğal backlink şu şekillerde alınabilir;

 • Yorum Yöntemi: Kategorinizde sizden daha ileri de ki mümkünse ilk sayfada çıkan bir siteye giderek yorum kısmında kendi linkinizi bırakabilirsiniz. Elbette bunda yapılması gereken şey linkin sırıtmamasıdır. Tek başına link koymaktansa güzel bir yorum içerisine sıkıştırılması daha önemlidir.
 • Forumlar: Geniş kitlelere hitap eden forumlardan ücretsiz olarak backlink alabilirsiniz. Forumlar genellikle her türlü konunun konuşulduğu yerler olduğu için arama motorları açısından pek bir sakıncası yoktur ve iyi bir link alma yolu olarak değerlendirilir.
 • Sosyal Medyanın Gücü: Sosyal medyanın gücünden uzun uzadıya bahsetmeye gerek yok. Günümüzde etrafınızda bu platformlara girmeyen kişi göstermek oldukça zordur. O nedenle bu platformdaki sayfalardan aldığınız backlinkler de oldukça önemlidir.
 • Sözlükler: Forumlarla aynı mantıkta çalışan sözlüklerden doğal backlink alarak ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz. Sözlükler en çok ziyaretçi çeken yerlerden bir tanesidir.
 • Firma Rehberi: Sitenizi kurumsal bir web site olarak tasarladınız ve şirketinizde bulunuyorsa eğer firma rehberlerine sitenizi ekleyerek backlink kazanmış olursunuz. Firma rehberleri backlink almanın en kolay ve etkili yollarından bir tanesidir.
 • Mobil Uygulama: Sitenize dair mobil bir uygulama yaptırabilir ve bunu store mağazalarına yükleyerek kalıcı bir şekilde link alma işlemini yapabilirsiniz.
 • Tanıtım Yazısı: En çok tercih edilen işlerden bir tanesidir. Backlink almanın en kolay, en güvenilir ve en etkili yollarından bir tanesidir. Bu konu hakkında bilinçsizce hareket etmemeli, gereken link alma işleminde size en yakın sitelerden link almalısınız. Aksi takdirde sitenize yarardan çok zarar verebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemler dâhilinde doğal backlink alma işleminde hemen çalışmalara başlayabilirsiniz. Genel olarak yapılan şeylerden bir tanesi kendi anahtar kelimenizde en üstteki siteden başlayarak aşağıya doğru hangi sitelerden ücretsiz link alma yapabilirim diye araştırmaktır. Bunun haricinde yapılan ise siteler ile iletişime geçerek ücret karşılığında link alınıp alınamayacağı sorgulanabilir.

Link alma işinin sitelere yararını tartışacak değiliz. Ancak Google diyor ki link alış verişi yapmayın, kendi siteleriniz arasında da birbirinize çaprazlama linkler atmayın. Peki, Google bunu niye diyor? Link alma işinin doğal yollar ile yapılması gerektiğini, yani sitenizin bunu hak etmesi gerektiğini söylüyor. Hatta bu konu ile ilgili penguen algoritması üreterek satın alınmış linklerle savaş dahi vermektedir.

 Backlink İle Rakip Siteyi Geçme Politikası

İnternette bulabileceğiniz bazı programlar ile kendinize rakip gördüğünüz sitenin aldığı backlinkleri görebilirsiniz. O sitenin arama motorlarına üzerinde olmak istiyorsanız eğer yapmanız gereken çok basit. Sitenin doğal backlink aldığı sitelere tek tek yazı yazmak. Durumunuzu anlatmak ve o linkin yerine sizin linkinizin koyulmasını ücreti karşılığında teklif etmek. Çoğu yapılan anlaşmalardan dolayı negatif olarak dönse de zaman içerisinde size geri dönüş yapan site sayısında ciddi bir artış göreceğinizi unutmayın. Böylelikle rakip sitenin trafiğini siz çekecek ve onu rahatlıkla egale edebileceksiniz.

Kendiniz tarafından oluşturulan backlinkleri Google, Bing, Yandex gibi arama motorları fark ettiği zaman siteniz için hiç iyi olmaz. Sitenize ceza verilir ve bu hatadan dönülmesi beklenir. Aylar belki yıllarca sitenize ziyaretçi alamazsınız. Çünkü arama motorlarında gözükmezsiniz. Bu nedenle backlink almak ne kadar doğru ise bunun kendiliğinden oluşması da o kadar doğrudur. Doğal backlink sağlama işlemi elbette ki doğal olacak şekilde yani kendiliğinden gelmesi gerekir. Backlink konusunda uzmanlaşmadan herhangi bir adım atarak sitenizi riske atmamanızı öneririz.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir Yorum

 1. Oldukça detaylı bir yazı olmuş, sosyal medyanın gücüne inanıyorum. Oradan başlayacağım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir