Anasayfa / Seo / Dofollow ve Nofollow Link Kavramları
Dofollow ne Nofollow Link Kavramları
Dofollow ne Nofollow Link Kavramları

Dofollow ve Nofollow Link Kavramları

Dofollow ne Nofollow Link Kavramları

Bir web sitesi açtığımızda karşımıza sürekli olarak çıkan 2 ifadeden birisi dofollow diğeri ise nofollow olur. Bazı klasik yerlerde aynı özelliklere sahip terimler olduğu söylense de bu iki terim arasındaki fark maalesef gün geçtikçe daha da derinleşiyor. Dofollow ve nofollow terimlerinden kısaca bahsedelim.

Bir içerik hazırlarken dışarıya link vermek SEO kriterleri açısından çok önemlidir. Bu SEO kriterini yerine getirmek için adım atarken sitenin kalitesine dikkat etmek gerekir. Ancak bazı durumlarda bu kaliteyi bilemez, hesap edemeyiz. Eğer link verdiğiniz sitenin kalitesinden emin değilseniz onu nofollow link olarak tanımlamanız gerekir.  2005 yılında ortaya çıkan bu kavram Matt Cutts ve Jason Shellen tarafından ortaya atılmıştır. Dofollow ise nofollow yapmadan verdiğiniz tüm linklere denir. Yani muhtemelen bu kavramlarla ilk defa tanışıyorsanız verdiğiniz linkler dofollow durumdadır.

Dofollow ve Nofollow Nasıl Verilir?

Dofollow ne Nofollow Link Nasıl Verilir
Dofollow ne Nofollow Link Nasıl Verilir

Sitenize hiçbir uğraş gerektirmeden eklediğiniz linkler dofollow özelliktedir. Ancak bir linki nofollow yapabilmek için yapmanız gereken bazı işlemler vardır. “Rel” terimini duyduysanız burada kullanacağımızı hatırlatalım. Bir link nofollow nasıl mı yapılır? İşte örneği.

www.siteadi.com linkini nofollow yapalım isterseniz. “ <a href=”http://www.siteadi.com/” rel=”nofollow”>siteadi</a> şeklinde bir ifadeye dönüşür. Karmaşık gibi gözükse de aslında bir iki defa yaptığınızda kolaylıkla anlayabileceğiniz bir ifadedir.

Ancak bazı insanlar özellikle sitenizde tanıtım yazısı satın alacak olanlar özellikle dofollow yapmanızı isteyebilirler. Ne kadar anlatsanız da bazı inatları kıramayacağınız için yukarıdaki ifadeyi dofollow olarak değiştirirseniz onları da memnun edebilirsiniz.

Dofollow ve nofollow arasındaki farkı anladıysak eğer dofollow kısmında söylenecek çok bir şey olmadığını da anlamışsınızdır. Zaten klasik olarak herkesin verdiği link dofollow özelliği taşır. Ancak nofollow kısmına biraz daha değinmek isteriz.

Nofollow Neden Verilir?

Yazısını aldığınız ve alıntı yapmak istediğiniz web sitesinin kategorisinden her zaman emin olamayabilirsiniz. Hatta kimi zaman şaka yapıp yapmadığını dahi anlamakta zorlanabilirsiniz. Bu durumlarda sitenizin Google gözünde değer kaybetmesinin önüne geçmek için nofollow link kullanmanız gerekir.

“Kaş yapayım derken göz çıkarmak” terimi buraya çok uygundur. Bazı zamanlarda SEO kriterlerini yerine getirmek amacıyla normalde yapmadığınız şeyler yaparsınız. Sırf SEO yerine gelsin, sitem yükselsin diyerek ekstra olarak çaba sarf edersiniz. Bu gibi durumlarda link çıkışı sağlamak her yerde karşınıza çıkan ve önerilen yegâne durumdur. Ancak her link çıkışı sitenize fayda sağlamaz. Bunu bilmek gerekir.

Link verdiğiniz sitenin kesinlikle sizden daha kaliteli ve iyi olması gerekir. Kimi zaman link verdiğimiz sitenin bizden iyi mi yoksa kötü mü olduğunu tam ayırt edemeyiz. İşte böyle zamanlarda nofollow link yaparak Google botlarının o linki taramasını ve işleme almasını engelleyebilirsiniz. Böylelikle link verdiğiniz site sizden kalitesiz dahi olsa bu Google botları tarafından dikkate alınmayacaktır.

Dofollow ve nofollow kavramları ile ilgili son olarak siteden link çıkışı yapmak gerçekten çok faydalıdır. SEO kriterleri açısından vazgeçilmezdir. Ancak özellikle tanıtım yazısı gibi şeyler sitenize yarardan çok zarar getirir. Bu yolla para kazanayım derken, sitenizin itibarı ile oynayabilirsiniz. Bunlara dikkat ederek ilerlemenizi öneririz.

 

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir