Anasayfa / Seo / Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir, Kime Denir?

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir, Kime Denir?

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir, Kime Denir?

Firmanızın dijital platformlarda reklamını yapan, markanızı insanlara tanıtan, bu ortamlarda ürün veya hizmet satışı yapan kişilere dijital pazarlama uzmanı denir. Bu kişiler etkili bir şekilde hedef kitle analizi yaparak ürünlerinizin reklamının doğru kişilere ulaşmasını sağlar. Böylelikle firmanızın satışlarını ve bilinilirliğini artırır.

Pazarlama uzmanı, SEO, SEM, Google Ads ve diğer sosyal medya kanallarının reklamları konusunda oldukça üst düzey bilgiye sahip olmalıdır. Firmanızın var olan reklam bütçesini doğru ellere emanet etmek yapılması gereken en önemli işlerden bir tanesidir. Genel olarak reklam bütçesini en minimum düzeyde tutan firmalar, bu bütçeden en efektif şekilde yararlanmak ister. Bu durumda doğru bir uzman ile mümkündür.

Freelance dijital pazarlama uzmanı olabileceğiniz gibi kurumsal bir firma altında da dijital pazarlama uzmanı olarak görev yapılabilir. İnternet ve sosyal medya kullanım alanlarının genişlemesinin ardından uluslararası dünya devi markalardan, yerel düzeyde işletmelere kadar oldukça geniş bir alanda dijital pazarlama uzmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Dijital pazarlama, internet veya internet araçları kullanılarak, firmaların ürün veya hizmetlerinin hedef kitleyle buluşması ve mevcut müşteri potansiyeline ulaşmaya çalışılmasıdır. Geleneksel reklamcılık ve pazarlama yöntemlerinin etkisini büyük oranda azalmasının ardından dijital pazarlama uzmanlarına olan ihtiyaç iyice artmıştır.

Dijital pazarlama içinde birçok farklı uzmanlık ve faaliyet alanı bulunmaktadır. Bunlar:

 • SEO, SEM, SMO pazarlama teknikleri,
 • İnfluencer pazarlama stratejisi,
 • Mobil pazarlama,
 • Online kişisel ve davranışsal pazarlama,
 • E – posta, mobil uygulama, oyun vb. pazarlama yöntemleri vb.

Olarak sıralanabilir. Günümüzde özellikle sosyal medya ve internet kullanımının yaygınlaşmasının ardından hızlı bir gelişim gösteren dijital pazarlama stratejileri, gelecekte de önemini koruyacaktır. Geleneksel pazarlamadan farklı olarak; televizyon, basılı materyaller vb. alanların dışında kalan tüm dijital servisler kullanılmaktadır. Dijital pazarlama uzmanı ise tüm bu süreçleri takip eden kişilerdir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Kime Denir?

Dijital Pazarlama Uzmanı Kime Denir
Dijital Pazarlama Uzmanı Kime Denir

İnternette dolaşan kişilerin doğru bir analizini yaparak onların satın alma eğilimlerini, saatlerini ve taleplerini anlayan kişilerdir. Bu uzmanlar ile birlikte satışlarınızı katlayabilirsiniz. Sosyal medya gücünü tam ve etkin olarak kullanabilen uzmanlar, şirketinizin bir anda çıtayı yükseltmesini sağlayabilir.

Günümüzde tüketicilerin %90 gibi çok büyük bir oranının firma hakkında yapacağı araştırmalarda online araştırma yöntemlerini kullandığını biliyoruz. Dolayısı ile sosyal mecralarda yapacağınız reklamlar ile daha fazla kişiye ulaşmanız mümkündür.  Bu konu şirketinizin geleceğini etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesi olduğu için sosyal medya yönetimini bu alanda uzman kişilere bırakmalısınız.

Dijital pazarlama uzmanı olan kişiden şirketlerin beklediği kriterler şunlardır.

 • Temel Pazarlama Bilgisi: Pazarlama uzmanının en çok bilgi sahibi olması beklenen alan pazarlama bilgisidir. Bu uzmandan şirketlerin beklediği en önemli şey satışlarını artırmaktır.
 • Konu Hâkimliği: Pazarlama uzmanı yukarıda da zikrettiğimiz üzere SEO, SEM ve diğer reklam yönetim araçlarına hâkim olmalıdır. Elindeki bütçe ile maksimum verimi almalı ve her geçen gün şirketin yükselen bir performansa sahip olmasını sağlamalıdır.
 • Dil Bilgisi: Sosyal medya alanında yeniliklere vakıf olabilmek, yabancı kaynakları takip edebilmek ve sektörde ilgili en güncel haberlerden anında haberdar olabilmek için İngilizce dil bilgisine sahip olmalıdır.
 • Program Bilgisi: Sosyal medya platformlarında içerik üretebilecek düzeyde program bilgisine sahip olması ve MS Office programlarını raporlama yapabilecek düzeyde bilmesi gerekir.
 • Analitik Düşünce: Pazarlama stratejisi oluşturabilme ve bunu yönetebilme kabiliyetlerine sahip olması gerekir.
 • Takip ve Analiz: güncel konuları sürekli olarak yakından takip etmeli ve o konulardan nasıl istifade edeceğini bilmelidir. Bunun yanında izlediği yol ile ilgili verileri sürekli güncel tutmalı ve doğru veya yanlış yolda olup olmadığını kontrol etmelidir.
 • Sunum Yapabilme: Şirketler için en önemli unsurlardan bir tanesi olan pazarlama konusunda yönetimdeki kişiler sürekli olarak bilgi ve toplantı talep ederler. Gerçekleri onları tatmin edecek şekilde vermeyi bilmeli ve bunun için analiz programlarından faydalanmasını bilmelidir.
 • Çözüm Odaklı Çalışma: Öncelikle dijital pazarlama konusunun çok önemli ve kritik bir süreç olduğu bilinmelidir. Bu yolda karşısına çıkabilecek olan engelleri aşmayı bilmeli, gereken yerde sabır göstermesi gerektiğini anlamalıdır. Bazen işler çok iyi giderken birden sarpa sarabilir, bazen de çok kötü giderken bir anda iyiye yönelebilir. Bunların bilinciyle hareket edilmelidir.

Dijital medya ve pazarlama uzmanı birçok farklı mecra üzerinden firmaların satış ve müşteri hedeflerini arttırmak için stratejiler geliştiren kişilerdir. Günümüzde internet, sosyal medya, uygulamalar, oyunlar vb. daha birçok farklı dijital alanda farklı tip pazarlama stratejileri uygulanabilir. Örneğin arama motorlarında web sitelerinin başarısını arttırmak için SEO çalışmaları yapılırken, sosyal medyada ise influencer pazarlama yöntemleri kullanılarak hedef kitle arttırılmaya çalışılabilir. Bu nedenle dijital pazarlama uzmanları da kendi içinde farklı tip uzmanlıklara ayrılmaktadır. Dijital pazarlama uzmanlarının birçok farklı konuda bilgi sahibi olması ve pazarlama becerilerinin ileri seviyede olması gerekir.

Dijital pazarlama uzmanı çalıştığı firma veya kişiler için:

 • Hedef pazar ve müşteri kitlesine uygun strateji geliştirmek,
 • Marka bilinirliğini dijitalde sürdürmek ve geliştirmek,
 • Farklı bölgelerden potansiyel müşteri kitlesine ulaşmak,
 • Dijital reklam faaliyetlerini takip etmek ve etkili kullanmak,
 • Kullanıcı eğilimlerine göre uygun pazarlama içeriği geliştirmek vb.

Gibi görevleri yürütmek zorundadır. Firmanın eğer mevcut bir dijital pazarlama strateji yoksa veya işe yaramıyorsa, uzmanlar tarafından yeni ve oldukça detaylı bir pazarlama stratejisinin uygulanması gerekmektedir. Başarılı bir pazarlama stratejisi için mesleki yeterlilik ve tecrübe son derece önemlidir.

Dijital Pazarlama
Dijital Pazarlama

Dijital pazarla uzmanı yukarıdaki işlemlerde başarılı olabilmesi için kritik olan noktanın doğru ve kapsamlı bir hedef kitle analizi sürecinden geçmek olduğunu bilmelidir. Her şeyin başında analiz olduğunu bilmeli, deneme yanılma yolu ile başarı sağlanamayacağını anlamalıdır.

Bu uzmanların mesleklerinde yaşadıkları ve gördükleri olaylardan dolayı bir takım avantajları ve dezavantajları bulunur. Bunları özetlemek gerekirse eğer avantajları şu şekildedir.

 • Dijital pazarlama uzmanı mesleği gereği iletişimi çok güçlüdür. Bu konuda eksik yönleri varsa dahi geçen süreç içerisinde bu özellikleri ile öne çıkarlar.
 • Çalışma alanları çok geniştir. Her sektörün böyle bir uzmana ihtiyacı vardır. O nedenle bir tane sektörde uzmanlaşmak demek her sektörde uzmanlaşmak demektir.
 • Gerekirse ev ortamında bir çalışma ortamı oluşturabilir ve hayatına freelancer olarak devam edebilir.

Pazarlama uzmanlarının hayatlarında avantajlar olabildiği gibi bazı dezavantajlarda bulunur. Bunlar;

 • Dijital platformlar dünyanın en hızlı değişen parametrelerine sahiptir. Bu nedenle sektörü her an takip etmek gerekir. Uzun süren takipsizlikte meslekte gerileme görülebilir.
 • Ekstra olarak çalışma saatleri bu uzmanların en yakındığı konular arasındadır. Projeye göre belirtilen saatlerden çok daha fazla zaman içerisinde çalışılmalıdır. Özellikle sosyal medya kullanıcılarının akşam saatlerinde daha etkin olduğunu hesap ederseniz ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.
 • Dijital pazarlama sektöründe aranılan özelliklere vakıf olduğunu iddia eden çok kişi vardır. Bu kişilerin bir kısmı doğru bir kısmı ise kısmi doğru olarak kendilerini ifade ederler. Rekabet etme eğiliminizin yüksek olması gerekir.

Pazarlama sektörü insanların en çok ilgi duyduğu sektörlerin başındadır. İş hacmi geniş olduğu gibi rekabet düzeyi de oldukça geniştir. Bu durumda kalite ve diğer özellikler ile ön plana çıkılması gerekir. Yani kısacası kendinizi de pazarlamasını bilmeniz gerekir.

Dijital pazarlama uzmanı olarak kendinize güveniyor ve bir takımda referanslara sahipseniz kolaylıkla iş bulabilirsiniz. Her şirketin istediği şeyi sağlayan kişiler olarak çoğu yerde iş bulma şansınız vardır. Her şirket satışını artırmak istediği için firmalara bu yönde olan referanslarınız ile müracaat ederseniz arzu ettiğiniz işe kısa bir zamanda kavuşabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama uzmanı sertifikası eğitimi alarak veya üniversitelerin ilgili bölümlerini tercih ederek dijital pazarlama uzmanı olarak görev yapmaya başlayabilirsiniz. Günümüzde ilgili üniversite bölümlerinden mezun olmayan, alaylı olarak tabir edilen kişilerin de bu alanda başarılı bir kariyer yaptığı görülmektedir. Küresel çapta geniş kitleler tarafından sosyal medya ve internet kullanımının artması, dijital pazarlamanın önemini son derece arttırmıştır. Kurumsal firmalar rakiplerinin önüne geçmek ve internette de marka bilinirliğini arttırmak adına dijital pazarlama uzmanlarına ihtiyaç duyar. Dijital pazarlama uzmanı olmak için öncelikle bu mesleğin sizin kişisel özelliklerinizle örtüşüp örtüşmediğini öğrenmeniz gerekmektedir.

Dijital pazarlama uzmanı olarak hayatını kazanmak isteyen kişiler öncelikle bilinen kurumlardan eğitim alarak büyük bir avantaj yakalayabilir. Öte yandan yabancı dil bilmek ve ilgili fakültelerden mezun olmak bu şansınızı daha da arttıracaktır. Öte yandan herhangi bir eğitim almadan, stajyer, Jr. veya başlangıç seviyesinde sektörde en alt kademede başlayarak bu alanda başarılı bir kariyer yapılabilir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Dijital pazarlama uzmanı maaş ve çalışma şartları açısından birçok mesleğin önünde yer alır. Dijital pazarlama uzmanı yeteneklerine, tecrübesine ve geçmiş başarılarına göre farklı bir maaş skalasına sahiptir. Dijital pazarlama uzmanı olarak üç farklı şekilde hizmet sunabilirsiniz. Dijital pazarlama uzmanları:

 • Freelance,
 • Reklam ajanslarında,
 • Kurumsal firmalar bünyesinde.

Faaliyet gösterebilirler. Genellikle başlangıç seviyesinde kariyerine başlayan kişiler için ortalama olarak 2 bin – 2 bin 500 TL arasında bir maaş ödemesi yapılabilir. Uzmanlık ve yetenekler arttıkça maaş, 4 bin TL ve üzerine çıkabilir.

Maaşların belirlenmesindeki en önemli kriter kişinin iş tecrübesi ve sahip olduğu referanslarıdır. Dijital pazarlama uzmanı olarak görev yapmak isteyen kişiler yüksek maaş elde etmek için mutlaka kendilerini geliştirmeli ve güncel pazarlama trendlerini takip etmelidir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Eğitimleri Nelerdir?

Dijital pazarlama uzmanı eğitimi almak sizi sektörde bir adım öne geçirecektir. Ancak yine de tek başına eğitim almak yeterli değildir. Dijital pazarlama alanının oldukça geniş bir alana yayılmış olması nedeniyle her alanda uzmanlaşmanız neredeyse imkansızdır. Tüm uzmanlık alanları hakkında bilgi sahibi olmak size avantaj sağlar ancak tek bir alanda derin bir uzmanlık tercih edilmeniz için büyük bir etken olacaktır. Dijital pazarlama uzmanlığı alanında verilen eğitimler içinde:

 • Google pazarlama araçları,
 • Sosyal medya reklamları ve pazarlama yöntemleri,
 • SEO, içerik pazarlama stratejisi eğitimi vb.

Yer almaktadır. Özellikle dijital araçların doğru kullanılması iyi bir pazarlama yöntemi için son derece önemlidir. Bunun için detaylı eğitim alınması şarttır. Öte yanda dijital pazarlama alanında başarılı bir kariyer yapmak isteyen kişilerin mutlaka dünya genelinde yaşanan en güncel gelişmeleri takip etmeleri ve bu nedenle yabancı dil seviyelerinin yeterli olması gerekir.

Dijital Pazarlama Uzmanlık Alanları Nelerdir?

Dijital pazarlama uzmanı olmak için öncelikle uzmanlaşmak istediğiniz alanı yeteneklerinize göre belirlemeniz gerekir. Temelde Türkiye’de ve dünyada dijital pazarlama alanında en çok tercih edilen uzmanlık alanları arasında:

 • Mobil pazarlama,
 • SEO, SEM vb. uzmanlığı,
 • İçerik üretimi ve içerik pazarlaması,
 • Banner reklam pazarlama,
 • Sosyal medya uzmanlığı,
 • Tasarım ve kreatif yönetimi vb.

Yer almaktadır. Birçok farklı pazarlama stratejisi ile markaların dijital dönüşüm süreçleri takip edilerek başarılı bir pazarlama stratejisi kullanılabilir. Geleneksel pazarlama stratejilerinden farklı olarak pazarlama sadece yerel düzeyde değil aynı zamanda uluslararası bir etkiye de internet ve sosyal medya sayesinde ulaşabilir.

Dijital Pazarlama Uzmanının Sahip Olması Gereken Özellikler

Dijital pazarlama uzmanı iş ilanları incelendiğinde bu alanda kariyer hedefleyen kişilerin bir takım özelliklere ve yeteneklere sahip olmaları istenmektedir. Buna göre dijital pazarlama uzmanlarının sahip olması gereken başlıca özellikler arasında:

 • Güncel pazarlama trendelerini takip etmek,
 • Raporlama, analiz, algoritma takibi yapabilmek,
 • İçerik yönetimi hakkında uzmanlaşmak,
 • Bütçe yönetimi ve müşteri ilişkilerini dengelemek,
 • Zaman yönetimi ve proje sürecini etkin kullanmak,
 • Pazarlama araçlarını iyi derecede kullanabilmek,
 • En az bir yabancı dili iyi derece bilmek,
 • Yerel ve global tüm trendeleri takip etmek vb.

Yer almaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Avantajları Nelerdir?

Dijital pazarlama uzmanlığı avantajları arasında en önemlisi kişinin etki alanını geliştirmesidir. Hemen hemen her meslekte olduğu gibi dijital pazarlama uzmanlığında da avantajlar kadar dezavantajlar da bulunur. Dijital pazarlama uzmanı avantajları:

 • İletişim yeteneği artar ve etki alanı genişler,
 • Birçok farklı sektörde faaliyet gösterilebilir,
 • Freelance olarak bağımsız olarak çalışılabilir.

Bu ve benzeri daha birçok farklı avantajdan söz edilebilir. Ancak en büyük avantajı doğrudan homeofis veya freelance olarak oturduğunuz yerden bu işi yapabilmenizdir. Bunun için gerekli tecrübe ve güçlü referanslara sahip olmak yeterlidir.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejileri

İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejisi

Başlıklar İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejisiİçerik Pazarlama Nedir, Ne İşe Yarar?İçerik Pazarlamada SEO’nun Önemi Nedir?Başarılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir