Anasayfa / Seo / Backlink Nedir?
backlink nedir

Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

İnternet ortamlarında sitelerini hızlıca yukarıya taşımak isteyen insanlar backlink nedir sorusunun cevabını merak ediyorlar. Kabaca söylemek gerekirse backlink, sitenize bir başka site tarafından verilen linktir. Yani diğer site sizi referans olarak gösterir. Bu durumda arama motorları tarafından çok sevildiği için sıralamanız hızlıca yükselebilir.

Pagerank olarak ifade edilen ve Google tarafından kullanılan yöntem, backlinklerin siteye olan etkisini hesaplamakta idi. Hatta bu buluş sayesinde Google diğer arama motorlarını geçmeyi başarmıştır.

Backlink Çeşitleri

Backlink sayısının fazla olması oldukça iyidir. Ancak bu backlinklerin nasıl bir siteden geldiği gibi konular sizin sıralamanıza etki eder. Eğer güçlü ve kaliteli bir siteden geliyorsa sıralamanız yükselirken, sizden daha düşük değerlere sahip olan bir siteden geliyorsa maalesef sıralamanız ciddi anlamda düşer. Backlink nedir sorusuna daha iyi cevap verebilmek için çeşitlerini anlatacağız.

Backlink çeşitleri şunlardır;

 • Video Backlink: Videonun açıklama kısmında bulunan ve insanların video hakkında daha fazlasını bulması için yönlendirilen kaynak linktir.
 • Tanıtım Yazısı: Günümüzde tanıtım yazısı olarak bilinen bu tür ile içeriklerin içerisinde bir veya birden fazla kelimeye verilen linktir. Sizin yazdığınız bir yazıyı insanlar web sitelerinde yayınlayarak size direkt yoldan backlink sağlamış olurlar.
 • Resimler: Resimlere verilen bağlantı sonucunda verilen linkler.
 • Footer Reklam: En etkili backlink alma yollarından birisidir. Web sitesinin en altında bulunur ve o web sitesinin bütün sayfalarında gözükür.
 • Sidebar Reklam: Yine tüm sayfalarda gözüken ve web sitelerinin yan taraflarında bulunan reklam türüdür.
 • Yorum: Backlink alınacak olan web sitenin yorum kısmına da kendi site adresinizi yazabilirsiniz. Buda backlink almanın bir diğer yoludur.
 • Profil Backlink: Forum kullanıcıları tarafından çok tercih edilen bu backlink ile profil sayfalarınıza backlink verebilirsiniz.
 • Sosyal Medya: Web sitenizin üzerine sosyal medya hesapları açarak oradan yapacağınız paylaşımlarda site, sayfa linki kullanabilirsiniz. Böylelikle aradığınız backlink sağlanmış olur.

Backlink nedir sorusuna aradığımız cevaplar neticesinde öncelikle backlink çeşitlerin bilinmelidir. Bu sayede backlink almak istediğiniz web sitesinden hangi tür bir link çıkışı almak istediğinize karar vermelisiniz.

Hangi Sitelerden Backlink Alınır?

Her siteden backlink almak sizi kısa bir süre yükselişe geçirebilir ancak daha sonra hızlı bir çöküş yaşarsınız. Yukarıda anlattığımız backlink çeşitlerinden sonra birde nasıl sitelerden backlink almanız gerektiğinden bahsedelim.

backlink nedir

SEO kriterleri açısından yeri yadsınamaz bir noktada buluna backlink, doğru kullanıldığı zaman etkilidir. Backlink nedir diye araştırdığımızda ne kadar karşımıza başka bir siteden alınan linktir diye bir kavram çıksa da her siteden alınan link zararlıdır. Bu nedenle sitelerde bir takım özellikler aramalısınız. Bunlar;

 • Sizinle aynı kategori üzerinde bulunmalı veya forum siteleri olabilir,
 • Siteniz için özel olarak hazırladığınız sosyal medya platformları olabilir,
 • tr uzantılı domainlere sahip sektörünüzde bulunan siteler olabilir,
 • PA ve DA değer sizden çok daha iyi olan siteler olabilir,
 • Otoriter web sitelerinden alınan linkler olabilir.

Bu alacağınız linkleri arama motorları kısa bir zaman içerisinde fark ederler. Sitenizi düzenli ve periyodik olarak ziyaret eden botlar, link verdiğiniz siteyi de ziyaret etmektedirler. Eğer karşı siteyi ziyaret ettiklerinde dolaştığı sayfalarda sizin sitenizin linkini görürse o zaman bunu bir not alır ve sitenizin değerini yükseltmek için kullanır.

Backlink alınacak olan sitenin birde şu özelliklere sahip olması gerekir. Bunlar;

 • Uzun süredir sektörde bulunması ve yeni bir domaine sahip olmaması,
 • İçeriklerinizin uyuştuğu sitelerden backlink almalısınız.
 • Uzun süredir kendisini güncellemeyen, içerik paylaşımı yapmayan, diğer bir deyişle kenarda unutulup giden sitelerden backlink almayın.
 • Kısa zaman içerisinde fazla sayıda link almayın.

Backlink nedir sorusunun cevapları arasında bulunan yukarıdaki maddeler, eğer bir anda backlink kavramının önemini anlayarak çok sayıda siteden backlink alırsanız sitenizin çöküşe geçeceğini söylüyor. SEO kriterlerinin yapılmasının zaman alacağını ve bu zaman konusunda sabırlı davranmanız gerektiğini unutmayın.

Sitenizi 1 gün içerisinde sektörünün en iyi sıralaması olan ilk sayfada ilk sıraya getirmek istemezsiniz. Öyle bir şey beklemeyin de zaten. Niye mi? Bunu siz belki bir defa yaparsınız ama aynı şekilde o yol ve daha etkililerinden rakiplerinizde faydalanarak sizi kısa sürede oradan indirebilir. Onlarda bir gecede sizin bulunduğunuz yere gelebilir. O nedenle SEO zorlu bir süreç, hızlı kat edilmesi çok zor olan bir süreçler silsilesidir.

Backlinklerin Siteye Etkisi

Backlink alımı yapıldıktan sonra bunun sitenize olan etkisini görmek size gerçekten ayrı bir heyecan ve güç katacaktır. Backlink nedir sorusunun cevabını da buradan rahatlıkla bulabilirsiniz.

Backlink analiz programları ile sitenize verilen bağlantıları görebilir ve bunun sonuçları hakkında bir takım çıkarımlarda bulunabilirsiniz. Uzun uzadıya bu programları sizlere anlatmayacağım ancak genel olarak yapılan şudur. Sitenizin bağlantı linkini bu programlara verirsiniz ve onlar sitenize verilen bağlantıları ararlar. Bulduklarında ise sitenize link vererek bunu kullanırlar. Sitenize verilen linkleri görebileceğiniz programlar; Majestic, Moz ve Google Search Console’dur.

SEO kriterleri açısından ayrı bir öneme sahip olan backlink, doğru kullanıldığı zaman sitenin sıralamasına doğru bir etki yapar. Ancak sabırsız davranarak en çok yapılan hata olan aşırı backlink alımına karşı da sizleri uyarmak isterim.

 

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir