Anasayfa / Seo / Mobil: ASO Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

ASO Çalışması Nedir?

ASO (mobil SEO) çalışması günümüzde akıllı cihaz kullanımının ve sanal uygulama marketlerinin yaygınlaşmasının ardından çok sık tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışmalarının App Store ve Google Play gibi mobil uyguma marketlerinde uygulanan tekniği olarak ifade edilen ASO (App Store Optimizasyonu), uygulamaların mağaza tarafından algılanmasına ve uygulama indirmelerinin arttırılmasını hedeflemektedir. İndirme sayısının ve kullanıcı çeşitliğinin artması için yapılan bu çalışma kapsamında yapılan çalışmalar tıpkı SEO’da olduğu gibi arama motoru yerine mobil mağazanın daha rahat algılaması için yapılmaktadır.

Kullanıcıların yaklaşık %63’üne yakını arama yaparak uygulamalara erişim sağlıyor. Mobil kullanımın artmasına bağlı olarak uygulama çeşitliliğinin de artması bu tip sanal market platformları için uygulama geliştiren kişileri SEO çalışması yapmaya zorlamıştır. Mobil uygulama SEO çalışması kapsamında birçok farklı teknik ve araç kullanılarak başta App Store olmak üzere Google Play ve diğer uygulamalar için optimizasyon işlemleri yürütülmektedir. ASO çalışmasının yapılmasının ardından rakipler arasından sıyrılmak ve indirme oranlarının yükseltilmesi mümkündür.

Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?

Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?
Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?

App Store Optimizasyonu için temel yöntemlerin ve optimizasyon araçlarının verimli şekilde kullanılmasının bilinmesi gerekir. Standart SEO çalışmasına benzer biçimde yapılan işlemler kapsamında; anahtar kelime çalışması, logo, ekran görüntüleri, video, kullanıcı bilgileri vb. birçok unsur bir arada organik biçimde mobil mağazaya uygun hale getirilmektedir. Öte yandan rakip analizleri ve kullanıcı eğilimlerinin doğru yapılması son derece önemlidir. Bu işlemlerin doğru şekilde yapılması halinde mobil uygulamanın başarısı iki katına kadar arttırılacaktır.

SEO çalışması temelde web sitelerinin arama motorlarında (Google, Bing, Yahoo vb.) üst sıralara tırmanması ve internet üzerinde görünürlüğün arttırılarak ziyaretçi sayılarının yükseltilmesini hedefler. ASO ise online uygulama marketlerinde (App Store, Google Play vb.) kullanıcılara sunulan uygulamaların daha fazla indirme alması ve platform üzerinde görünürlüğünün arttırılmasını hedefler. Bu yönüyle ASO için mobil SEO çalışması terimini kullanmak yanlış olmaz.

ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?

ASO çalışmasının avantajları birçok farklı açıdan değerlendirilebilir. Ancak en büyük avantajı uygulama geliştiricilerinin sanal marketler üzerinde daha kolay bulunması ve yüksek indirme rakamlarına ulaşmasıdır. Mağaza üzerinde uygulamanın bilinirliği ASO çalışması ile arttırılacağı için büyük oranda kullanıcıların dikkatini çekecektir. Bu sayede tahmin edilenden çok daha kısa süre için kullanıcılar uygulamanıza yönelecektir. SEO çalışmasına benzer şekilde analizler, çalışma stratejileri ve geri bildirimler dikkate alınarak başarılı bir ASO çalışması yapılabilir. ASO çalışmasının başlıca avantajları:

 • Mağaza üzerinde uygulama bilinirliği artar,
 • Uygulama daha fazla indirme sayısına ulaşır,
 • Rakipler arasından sıyrılma sağlanır,
 • Marka değeri ve bilinirliği artar.

Bunlar ve benzeri daha birçok farklı avantaj ASO çalışması sayesinde uygulamaya kazandırılmaktadır. SEO çalışmalarına benzer şekilde anahtar kelimeden, görüntü optimizasyonlarına ve hatta kullanıcı yorumlarına kadar pek çok detayın ASO çalışması kapsamında önceden planlanması gerekir. Başarılı bir ASO çalışması için doğru stratejilerin izlenmesi germektedir.

ASO Çalışması Nasıl Yapılır?

ASO Çalılması Nasıl Yapılır?
ASO Çalılması Nasıl Yapılır?

App Store Optimization herhangi bir mobil uygulamanın mağaza üzerindeki başarısını arttırmak için kullanılan önemli bir çalışmadır. Sanal uygulama marketleri üzerinden servis edilen uygulamaların SEO çalışmalarına benzer kriterler göz önünde bulundurularak, arama motorları yerine uygulama marketleri için optimize edilmesi son derece önemlidir. Başarılı bir ASO çalışması yapmak için takip edilen aşamalar:

 • Uygulama başlığı ve adı: Akılda kalıcı ve dikkat çeken uygulama adı seçilmelidir. A/B testleri, keyword (anahtar kelime) çalışmaları yapılarak hedef kitle etkilenir.
 • Görüntü ve logo optimizasyonu: Platforma ve uygulamaya uyumlu logo seçimi, cazip uygulama içi ekran görüntüleri ve videoları eklenir.
 • Dil desteği: Uygulamada ve uygulama açıklamasında çoklu dil desteği sağlanmalıdır.
 • On/off metada: Açıklamalar, ekran görüntüleri, derecelendirme, yorumlar vb. düzenlenmelidir.

ASO çalışması kapsamında tüm bu işlemler uygun araçlar ve stratejiler kullanılarak yapılmalıdır. SEO çalışmasında olduğu gibi ürün açıklamasında anahtar kelime, aranma hacmi ve uyumluluk gibi kriterler dikkate alınmalıdır. Mobil uygulama SEO çalışması sayesinde kısa süre içinde uygulamanın geniş kitlelere ulaşması sağlanabilir.

ASO Çalışması Kapsamında Hangi İşlemler Yapılabilir?

Mobil uygulama SEO kapsamında birçok farklı işlem bir arada yürütülür. Sanal uygulama mağazalarında kullanıcı tercihlerinin ne şekilde olduğu ve hangi kriterlere göre indirmelerin dikkate alındığının doğru analiz edilmesi gerekmektedir. Temelde ASO çalışması App Store Optimizasyonunu tanımlar. Ancak bu çalışma Google Play Store’yi de kapsayarak mobil SEO çalışması olarak anılmaya başlamıştır. Arama motorlarında olduğu gibi mobil içinde platforma ve algoritmasına uygun biçimde SEO çalışmasının uygulama için yapılması gerekir. ASO çalışması kapsamında çok sık başvurulan işlemler arasında:

 • Uygulama lokalizasyonu (yerelleştirme),
 • On Page optimizasyonları,
 • End to End optimizasyonu,
 • Keyword (anahtar kelime) çalışması,
 • Off page optimizasyonu,
 • Uygulama içi satın alımlar,
 • Ücretli reklam ve tanıtım,
 • Uygulama içi görsel, açıklama, video ve logo optimizasyonları vb.

Yer almaktadır. Detaylı bir ASO çalışması kapsamında uygulamanın kısa süre içinde sanal market üzerinden çok daha fazla kullanıcı tarafından incelenmesine, indirilmesine ve derecelendirilip feedback sağlamasına neden olur. Bu sayede uygulama başarısı arttırılmaktadır.

Mobil için yapılan SEO çalışmasında dikkat edilmesi gereken en temel unsur uygulamanın hangi tip kullanıcılara hitap edeceği ve nerede sunulacağıdır. Öte yandan diğer uygulamalara ücretli reklam vererek benzer alanda faaliyet gösteren uygulamalar içinde kullanıcılara tavsiyeler verilebilir.

Mobil Uygulamalarda SEO Çalışması Neden Önemlidir?

ASO çalışması SEO ile birçok yönden benzerlik gösterse de temelde birçok noktada ayrışmaktadır. SEO çalışması hedef anahtar kelimeler üzerinden, potansiyel ziyaretçilere ulaşmak ve web sitelerinin başarısını arama motorları üzerinde arttırmaktadır. Benzer bir amaç uygulamalar için sanal mağazalar üzerinden gerçekleştirilir. Uygulamalar için yapılan SEO çalışmasında ürün açıklamalarında tercih edilecek anahtar kelime, uygulama adı ve kategorisi, başlık vb. unsurlar dikkate alınır. Bu sayede geliştirdiğiniz uygulama en yakın anahtar kelimelerle arama yapan kullanıcıların karşısına ilk sırada çıkmaktadır.

SEO çalışması ile arama motoru üzerinde anahtar kelime ile sayfanın ilk sırada çıkması sağlanırken, aynı şekilde ASO ile de uygulamanın kullanıcı karşısına arama kriterlerine göre ilk sırada çıkmasını sağlar. Öte yandan sanal market üzerinden reklam vermek ve ürünü vitrine çıkarmak da kısa süre içinde kullanıcı kazanmanıza yardım olacaktır.

ASO Çalışması Kapsamında Hangi Araçlar Kullanılır?

ASO araçları arasında analiz, anahtar kelime araçları ve diğer optimizasyon araçları yer almaktadır. Ücretli ve ücretsiz birçok uygulama üzerinden ASO çalışması için gerekli verileri elde etmeniz mümkündür. Bunun için uygulamaları doğru kullanmak ve çıkan sonuçları analiz etmek gerekir. Günümüzde ASO çalışması için yaygın olarak tercih edilen araçlar arasında:

 • Apptamin,
 • MobileDevHQ,
 • Sensor Tower,
 • Flurry,
 • Appcase,
 • Appnique vb.

Yer almaktadır. App Store Optimization tools olarak tanımlanan bu araçlar etkin kullanımı sonrasında mobil uygulama SEO çalışması başarısının büyük oranda artmasına neden olacaktır. Bu nedenle tüm çalışmaların doğru teknik ve araçlar kullanılarak yapılması son derece önemlidir. Sanal uygulama mağazaları üzerinde uygulamaların başarısını arttırmak için ASO çalışması son derece önemlidir.

 

 

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejileri

İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejisi

Başlıklar İçerik Pazarlama İçin SEO Stratejisiİçerik Pazarlama Nedir, Ne İşe Yarar?İçerik Pazarlamada SEO’nun Önemi Nedir?Başarılı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir