Anasayfa / Google Hizmetleri / AMP Nedir, Ne Amaçla Kullanılır?

AMP Nedir, Ne Amaçla Kullanılır?

AMP Nedir, Nasıl Kullanılır?

Sitenin yüklenme hızı SEO araçlarının en önemli kriterlerinden bir tanesidir. Yavaş yüklenen sitelerde kullanıcı sinirlenir ve yükleme sona ermeden siteden çıkar ve gider. Sabırsız olan kullanıcılara yönelik yapılan site hızı arttır konusunda AMP çok önemli bir yere sahiptir. AMP nedir sorusuna vereceğimiz ilk cevap ise web sitelerinin hızlı yüklenmesini sağlayan bir uygulama olduğudur.

Uzun adı “Accelerated Mobil Pages” olan AMP, site kodlarını ön belleğinde saklayarak kullanıcı erişmek istediğinde ona ön bellekteki bilgileri sunar. Böylelikle hiçbir şekilde bekleme olmadan önden kullanıcıyı tatmin edecek bilgileri verir arka planda yükleme işlemine vakit kazandırır. Adından da anlaşılabileceği gibi mobile yönelik olarak çalışan ve kullanıcının mobil cihazlar vasıtasıyla sitenize erişmek istediğinde çalışır. AMP nedir sorusuna cevap verdiğimize göre şimdi de nasıl kullanılır mantığını biraz daha detaylı anlatalım. Böylelikle AMP’nin önemini de anlayabilecek ve SEO açısından ne kadar yukarılarda yeri olduğunu kavrayabilirsiniz.

AMP Nasıl Kullanılır?

Google ve twitter tarafından mobil sayfaların daha hızlı yüklenmesi için geliştirilen AMP, temel olarak basitleştirilmiş bir kodlama formudur. Google Search Console üzerinden AMP sayfalarının durumuna bakabilirsiniz.

Bunun için Search Console uygulamasına girerek oradan “geliştirmeler” menüsü altından “AMP” butonuna tıklayarak aradığınız sayfaya geçebilirsiniz. AMP nedir sorusunun cevabı Search Console içerisinde yatmaktadır. Buradan “AMP” sayfasına girdiğinizde sitenizin bu konuda ne noktada olduğunu görebilirsiniz. Hatalı bir sayfanız var mı? Kaç tane sayfanızda hata var? Hata detayları ile ilgili geniş bilgi? Gibi pek çok sorunun cevabını burada bulabilirsiniz. Size gösterilen hataları düzelttiğinizden emin olduktan sonra “AMP doğrulamayı çalıştır” diyerek sitenizi düzelttiğinizi ve bunun Google tarafından doğrulanmasını istediğinizi bildirebilirsiniz. Google botları bir zaman sonra kontrol sağlayacak ve doğrulamanızı onaylayacaklardır.

AMP nedir diye baktığınız zaman Google Search Console da sayfa URL’lerinin sonunda /amp olarak gösterildiğini görürsünüz. Bu sitenizde AMP yüklü sayfaları gösterir. Böylelikle kaç sayfanız mobil ile doğrudan uyumlu, kaç sayfanızda mobil yok diye çok net ifadeler görebilirsiniz.

amp nedir? ne işe yarar?

AMP’nin SEO’YA Etkisi

Site hızınızın yüksek olmasını sağlayan AMP, sizlere dolaylı yoldan hit sağlamaktadır. Web site görünürlüğünün artmasını sağlayan ve bu şekilde siteye ziyaretçi akışı sağlayan AMP’ye dair uzmanların görüşü şu şekildedir. Uzmanlara göre AMP kullanan web sitelerinin %80’i bu eklentiden dolayı daha fazla görüntüleme almaktadır. Tek bir eklenti ile daha fazla görüntülenme şansını kaçırmayız sanırım. AMP nedir sorusuna verdiğimiz cevapların ardından bu uygulamanın siteye ne gibi katkıları bulunur diye konuya farklı bir bakış açısı getirmek isterim.

  • Tıklanma Oranın Artış

AMP’nin sitenin mobildeki hızını arttırdığını söylemiştik zaten. Günümüzde trafiğin çoğunun mobil kanallardan geldiğini düşünürsek sayfanızdaki mobil hitin yükseleceğini söyleyebiliriz. Yüklenme hızının yüksek olması demek, ziyaretçi dostu bir web sitesi demektir.

  • Ziyaretçilerin Sitede Kalma Sürelerinde Artış

“Bounce rate” dediğimiz ve ziyaretçilerin sitede kalma sürelerine dair bilgilerinin bulunduğu bu yerde hızlı bir yükseliş göreceksiniz. Mobil görünümün iyi olması ile birlikte ziyaretçi sitenizde sıkılmayacak ve sayfalar arası geçiş yapabilecektir. Büyük sitelerin kendi analizleri sonucunda AMP eklentisi ile birlikte %50 düzeylerinde sitede kalma sürelerinde artış meydana geldiği gösterilmektedir.

Yukarıdaki maddelerin hepsinin ortak noktası sitenin hızının yüksek bir noktaya gelmesidir. Mobilde hızlı yükselen sayfaların sayesinde sitenizde arama motoru sıralamalarında şaha kalkacaktır. AMP nedir sorusunun cevabını da bu şekilde canlı olarak görmeniz mümkündür.

WordPress AMP Kurulumu

Birçok web sitesinin alt yapısında WordPress kullanılmaktadır. WordPress kullanılmasının en basit nedeni her şeye kolay bir ulaşım ve yükleme evresidir diyebiliriz. AMP kurmak için WordPress tabanlı sitelerinizde sadece 1 adet eklenti kurmanız yeterlidir. Yeni bir program eklemek için kullandığınız bölüme WordPress AMP eklentisi yazarak bu eklentiyi hızlıca indirip sitenize ekleyebilirsiniz. Daha sonra çalışıp çalışmadığını test etmek içinse herhangi bir sayfa sonuna /amp yazarak kontrol sağlayabilirsiniz.

Daha karmaşık ancak kullandıkça ne kadar basit bir şey olduğunu anlayacağınız “AMP for WP – Accelerated Mobile Pages” eklentisi ile de AMP düzenleyebileceğinizi ve Adsense ve Analytics gibi yerlere kolaylıkla erişebileceğinizi unutmayın.

Custom AMP

AMP eklentisinin kurulumunun ardından yüksek verim elde edebilmek için kurulması gereken bir eklentidir. Custom AMP ile şunları yapabilirsiniz.

  • Mobil site uyumlu olarak logonuzu ayarlamanızı sağlar.
  • Öne çıkanlar kısmı oluşturur ve bunu düzenler.
  • Konu ile ilgili içeriklerin kullanıcıya gösterilmesini sağlar.
  • Google Analytics kurulumunu sağlar.
  • İçeriklerin genişliğini ayarlamanızı sağlar.
  • Gönderilere bazı özel kodların eklenmesini sağlar.

Facebook Instant Articles ve Google AMP

AMP nedir sorusuna cevap ararken karşınıza çıkacak olan birkaç uygulamadan bir tanesidir. Bu eklenti ile birlikte mobil sayfalarınızın Google üzerinde gösterilmesini ve bulunabilmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle son adımı da başarıyla atarak artık siteniz mobil görünüme hazır hale geldiğini onaylayabilirsiniz.

İnternet sitelerinin SEO ayarları kapsamında yapabilecekleri en önemli şeylerden bir tanesi de AMP’dir. SEO’ya direkt olarak olmasa da dolaylı yoldan büyük etkisi vardır. Her web sitesi sahibinin arzuladığı ziyaretçilerin sitede daha fazla vakit geçirmesi isteği AMP ile gerçekleşebilir. Özellikle günümüzde mobil cihazların kullanımının artması ile birlikte bu trafiği elde etmenin başlıca yolu AMP kurulumudur.

 

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir