Anasayfa / WordPress / All In One SEO vs Yoast SEO Karşılaştırması
All In One SEO vs Yoast SEO Karşılaştırması
All In One SEO vs Yoast SEO Karşılaştırması

All In One SEO vs Yoast SEO Karşılaştırması

All In One SEO vs Yoast SEO Karşılaştırması

WordPress SEO konusunda gerçekten çok ileri düzeyde bir yönetim sistemidir. Birbirinden güzel o kadar çok eklentileri var ki insanlar bazen hangisini kullansak diye tereddüt yaşıyorlar. Özellikle içerik girişi yaparken SEO kuralları denetimi yapan eklentilerin içerisinde kıyasıya bir rekabet var. All in One SEO mu yoksa Yoast SEO mu daha etkili diye ciddi bir soru işaretleri görmekteyiz. Bu yazımızda bunların karşılaştırmasını yaparak kararı en son yine size bırakacağız.

Bir web sitesi kurulduğunda genel olarak Yoast SEO kullanılmaktadır. Zaten içerik açısından da şuan için en çok tercih edilen eklenti budur. Ancak bunun yanında All in One SEO eklentisi de hiç yabana atılmayacak bir uygulamadır. En azından Yoast kadar dikkat çekicidir. Yapabildiklerini öğrendiğinizde ikisinin arasında kararsız kalacağınızı düşünüyoruz. Hangisinin kullanımını tercih edeceğinizi ise genellikle kategori seçiminize bağlı olarak sizlere bırakıyoruz.

All In One SEO vs Yoast SEO

Hangisinin daha üstün olduğunu söyleyen ifadeler yerine ikisinin de faydalı ve dikkat çeken yönlerini söylemeye çalışacağız. Bunun dışında bariz dezavantajları varsa onlara da vurgu yapacağız. En son karar tabi ki yine sizindir. Karşılaştırmaya maddeler halinde devam edelim.

 1. Kurulum Karşılaştırması

Yoast SEO Kurulumu: Bu eklentiye sahip olmak için yapılması gereken ilk olarak ücretsiz olan bu eklentiyi indirip kurmaktır. Kafanızı çok karıştırmayacak türden bilgiler içeren Yoast SEO, kısa bir süre içerisinde kurulabilir. SEO -> Dashboard kısmından bu eklentinin ayarlarını yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz. Düzgün bir ayar yaparsanız eğer daha sonra pek çok konuda kolaylık yaşayabilirsiniz.

Bu eklentiyi kurarken dikkat etmenizi istediğimiz bir takım özellikle bulunuyor. Kurulumda bunları yaparsanız eğer sonrasında oldukça rahat edersiniz.

 • Arşivlerinizde bulunan ve bunların altyapısını oluşturan sayfaların arama motorları tarafından bulunması ve görülmesi mühim değildir. O yüzden bunları kolayca noindex yapabilirsiniz. “Titles & Metas -> Archives and Taxonomies” kısmına giderek bu arzunuzu yerine getirebilirsiniz.
 • XML site haritası oluşturmak için site URL’si ile birlikte arama motorlarına giderek kaydınızı oluşturun. Permalink ayarlarını da kontrol etmenizi tavsiye ederiz.
 • Eğer en başta müdahale yapmazsanız URL kısmında Yoast SEO sizlere kategori ismi de gösterir ve bu çirkin durur. URL’nizin siteadi.com/kategori/seo yerine siteadi.com/seo gibi gözükmesini sağlayın. Bunu ayarlar kısmından kolayca yapabilirsiniz.
 • Yoast kullanılarak içerik oluşturulurken ön izleme bölümünün altında HTML kod düzenleyicisi bulunur. Oradan açıklamaları ve başlıkları değiştirme şansına sahipsiniz.

Yukarıdaki maddelere elbette daha bir sürü madde ekleyebiliriz. Ancak birazda kullanılırken öğrenilmeli diyerek sıradaki konumuza geçiyoruz.

All In One SEO Pack: Eklentiyi kurduktan sonra fark edeceğiniz ilk şey tek bir sayfadan bütün ayarları yapabiliyor olduğunuzdur. Dezavantajları olsa da bütün ayarlara tek sayfadan ulaşabilmek gerçekten çok hoş olabiliyor. Kullanıcının daha rahat ve net anlaması için ayarlar sayfalarının açıklamalarında ana sayfa ayarları, başlık ayarları, açıklama ayarları gibi şeyler bulunur ve bunlar kesinlikle açıklama yönünden oldukça kuvvetlidir.

All in One SEO kurulumu basit ve kullanışı da kolay gibi görünse de Yoast sekme ayarları ile birlikte epey öne çıkmaktadır.

 1. SEO Karşılaştırması

Yoast SEO: Bu eklenti sizlere dinamik olarak neler yapmanız gerektiğini basitçe anlatır. Snippet özelliği sayesinde yazdığınız yazının başlık, açıklama ve fotoğraf kısmının organik arama yaparak sitenize ulaşacak olan kişiye nasıl göründüğünü de gösterir.  Eklentinin çalışmasını sağlamak için tek yapmanız gereken şey ise ona bir tane anahtar kelime göstermek olmalıdır. Kalan kısımda o zaten sizi yönlendirir. Diğer taraftan sosyal medya platformlarındaki paylaşımlarınızı da düzenlemenize olanak tanır. Eğer düzenleme yapmazsanız da otomatik olarak son haliyle paylaşır.

All in One SEO: Bu eklenti de dinamik olarak sizleri yönlendirir. Ön izleme kısmı ile arama motorlarında yazınızın insanlara nasıl gösterileceğinizi sizlere gösterir. Bu eklenti de içerik açıklamasını ve başlığı bu kısımda düzenleyebilirsiniz ancak Yoast’ta bulunan puan sistemi bunda yoktur. Yine sosyal medya paylaşımı yapmak isterseniz eğer ayarlar kısmından bunu aktif etmeniz yeterli olacaktır.

All in One SEO puanlama yönü olmadığından dolayı biraz sizi kararsız bırakabilir ama yalınlık arayarak SEO konusunda kendisine güvenen insanlara ise kolaylık sağlar.

 1. Ek Araç ve Özelliklerin Karşılaştırılması

Yoast SEO: Bu eklenti tarafından kullanıcılara sunulan ek özellikler ve kısa yol araçları şunlardır.

 • XML site haritaları oluşturma
 • Breadcrumb navigasyon ile ziyaretçinin sitede nerede olduğunu görme
 • Open graph meta etiketleri düzenleme, yönetme
 • Veri içe aktarım özelliği
 • txt düzenleme özelliği
 • SEO ile ilgili tüm verileri içe veya dışa aktarma

All in One SEO: Bu eklentinin özelliklerinden öne çıkanlar şu şekildedir.

 • Site haritası oluşturma
 • txt düzenleme
 • Dosya düzenleme
 • Kötü botların fark edilmesi ve engellenmesi
 • Open graph meta etiket düzenleme ve yönetme
 • SEO verileri aktarımları
 • Performans takibi ve yönetimi

Her iki eklentinin de birbirlerine göre iyi veya kötü oldukları yerler bulunmaktadır. All In One SEO vs Yoast SEO karşılaştırmasında benim nazarımda içeriklerin SEO analizleri açısından Yoast daha iyi bir performansa sahiptir ve bu tartışılmazdır. Ancak diğer taraftan kullanım kolaylığı açısından da All in one kesinlikle ön plana çıkmaktadır.

 

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

en iyi ücretsiz wordpress temaları

En İyi Ücretsiz WordPress Temaları

Başlıklar En İyi Ücretsiz WordPress TemalarıBlog TemalarıAwakenBlaskanActivelloDazzlinTravelifyHaber ve Magazin TemalarıMH Magazine LiteMH News MagazineNewsanchorNewspaper XDynamic …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir