Anasayfa / Seo / Ahrefs Nedir, Nasıl Kullanılır?
ahrefs nedir

Ahrefs Nedir, Nasıl Kullanılır?

Ahrefs Nedir, Nasıl Kullanılır?

Web sitesinin iyi bir konuma gelmesini kim istemez ki? Bunun için en önemli aracın SEO kriterleri olduğunu da herkes biliyor. Peki, SEO kriterlerine uyulup uyulmadığını nasıl öğreneceksiniz? İşte bunların cevabı Ahrefs nedir sorusunda gizlidir.

Web sitesinde bulunan hatalar, ziyaretçinin hoşlanmadığı şeylerden haberdar olmak için Ahrefs kullanılabilir. Ahrefs, genel olarak bir analiz programıdır. Sitenizdeki eksik, yetersiz şeylerin analizini yapar. Ayrıca iyi olduğunuz yönleri de sizlere göstererek o konular hakkında neleri doğru yaptığınızı anlamanıza da yardımcı olur.

Ahrefs Nedir?

Web site için doğru ve güvenilir bir analiz her şeyden öte bir ihtiyaçtır. Google Analytics tarafından sağlanan verilerin analizlerinin de yapılabildiği Ahrefs ile birlikte sizlerde web site yönetimi konusunda uzmanlaşabilirsiniz. Web sitenizi nasıl daha iyi bir noktaya taşırım sorusunun cevabını bu program ile birlikte bulabilirsiniz.

Ahrefs kullanımı da oldukça basittir. Sitenizin linkini yazmanız dâhilinde tüm işlemleri başlatabileceğiniz basit bir ara yüze sahiptir. Ancak çıkan sonuçların iyi kavranması ve doğru müdahale edilmesi önemlidir.

Ahrefs Nasıl Kullanılır?

ahrefs nedir

Bu soruya cevap verebilmek adına Ahrefs’te bulunan menüleri bir bir inceleyeceğiz. Böylelikle kullanım konusunda uzmanlaşabilirsiniz.

 • Ahrefs Site Explorer

Bu menü altında pek çok seçenek barındırır. Bu seçenekler ise;

 1. Overwiew Menüsü: Ahrefs programına giriş yaptıktan sonra site ismini yazarak explorer’a tıklayın. Bir süre sitenizin analizini bekleyecek ve daha sonra pek çok sonuç bilgisini içeren bir ekran ile karşılaşacaksınız. Bu sonuç menüsünde; sayfa ve domain değeri, backlink sayısı, organik arama ile sitenize ulaşılan kelimeler, ücretli reklamlar, trafik bilgileri, sayfa bilgisi, alınan backlink uzantıları, anchor link kullanımı, linklerin hangi domainden geldiği bilgisi, en iyi 5 organik arama, sayfa ve sosyal medya paylaşım bilgilerini bulabilirsiniz.
 2. Backlink Menüsü: İster kendi sitenizin isterseniz de rakip sitelerin backlink detaylarını buradan görebilirsiniz. Bu menüde ulaşılan sonuçları filtlereyebilirsiniz. Bu filtreler arasında benzer link grupları, rakip sitenin backlinkleri (1 adet), tüm linkler, link çeşitleri, dil seçimine göre link listelenmesi gibi bölümler bulunur.
 3. Referring Domains: İsminden anlaşılabileceği gibi Ahrefs nedir sorusunun en güzel cevabını buradan alabilirsiniz. Sitenize backlink veren diğer siteleri görmek hoşunuza gidecektir. Bu menünün altında ise yeni backlink ve kaybedilen backlink gibi menüler bulunur.
 4. Anchors Menüsü: Web sitenize hangi kelimeden veya kelimelerden link geldiğini görebilirsiniz. Bu menüden şunlara ulaşabilirsiniz; anchor linkleri menüsü, anchor kelime listesi, filtre menüsü gibi yerlere ulaşabilirsiniz.
 5. Top Referring Content: En iyi backlink aldığınız sayfaları gösteren Top Referring Content ile aradığınız detaylı backlink bilgisine ulaşabilirsiniz.
 6. Organic Keywords: Bu menü tahmin edebileceğiniz gibi sitenize organik aramalardan gelen ziyaretçilerin sorgusunu gösterir. Bu sayfa vasıtası ile hangi sorgudan gelindiğini, sayfanızın hangi anahtar kelimesinin gösterildiğini, aranan kelimeler ile hangi sayfalarınızın ziyaret edildiği gibi bilgilere ulaşabilirsiniz. Filtreleme elemanları ile daha kolay bir analiz olanağı bulunur.
 7. Top Pages: Sitenize en çok ziyaretçiyi hangi sayfanın çektiğini ve bu sayfaya dair analizleri bulabileceğiniz menüdür. Burasının altında da 3 adet daha iyi analiz edebileceğiniz kısımlar vardır. Bunlar; Link artışına, paylaşım sayılarına ve en iyi içeriğe göre sayfalarınızı analiz etmenizi sağlayan menülerdir.
 8. Outgoing Links: Web sitenizden dışarıya verdiğiniz linkleri gösteren bölüm yer alır. Ahrefs nedir sorusuna verilecek kaliteli cevaplar arasında yer alan bu kısımda o linklerin çalışıp çalışmadığını da kontrol edebilirsiniz.
 9. Content Explorer: Ahrefs’in ana menülerinden bir tanesidir. İsminden de anlayabileceğiniz gibi içerik araştırmaları yapar. Google tabanlı aramalarda yapabilen menüden hangi kelimelerde sitenizin kaçıncı sırada olduğunu öğrenebileceğiniz gibi rakip sitelerin durumlarını da sorgulayabilirsiniz.
 10. Keywords Explorer: Ahrefs’te bulunan ana menülerden bir tanesi olan keywords Explorer, seçtiğiniz kelimeye dair detaylı bir analiz yapma şansı sunar.

Ahrefs nedir sorusuna verebileceğimiz en iyi cevap sanırım onun menülerini, nasıl kullanıldığını ve hangi sonuçları elde edebileceğinizi anlatmak olmalıydı. Peki, SEO açısından Ahrefs sizlere neler sağlar?

Ahrefs ve SEO

Ahrefs’in menülerini öğrendikten sonra onunla SEO çalışmalarınıza yön verebilirsiniz. Bu konuda şu kriterlere dikkat ederek bu aracı daha etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

 • Site backlink analizleri yaptırarak burada kırık olan, kullanılmayan veya zararlı olan backlinklerden kurtulun. SEO konusunda en önemli kriterlerden bir tanesi olan backlink size yarar getirebileceği gibi zararda getirebilir.
 • Anahtar kelime analizleri yaparak sitenizin eksik yönlerini tespit edebilir ve o konulara yönelebilirsiniz.
 • İçeriklerinizin anahtar kelimenize katkısını görebilir ve bu konuda ne yapmanız gerektiği hakkında fikir edinebilirsiniz
 • Rakip site analizi gibi değerli bir analiz yapma şansınız bulunuyor. Ahrefs ile birlikte rakiplerinizi analiz ederek sitenizi değerlendirme şansınız bulunuyor.
 • Rakip site analizini dilerseniz anahtar kelime öbeklerinden de analiz edebilirsiniz. Böylelikle kelime bazlı neler yapabileceğinizi görmüş olursunuz.

Herkes sitesine bir takım iyileştirme çalışmaları yapmak ister. Ancak nereden başlayacağınız konusunda gerekli olan bilgiyi analizler yaparak elde edersiniz. Ahrefs nedir diye araştırdığımız bu yazımızda Ahrefs veya başka bir program kullanılması web sitesi geleceği açısından zorunludur. Sizlerde aklınıza en yatkın analiz programını kullanarak siteniz için doğru bir adım atmış olursunuz.

Hakkında Keywordstr Admin

Seo Hakkında Aradığınız Kısa Bilgilerin Hepsi Burada.

Benzer İçerikler

ASO Çalışşması Nedir?

Mobil: ASO Nedir?

Başlıklar ASO Çalışması Nedir?Başarılı Bir ASO Çalışması İçin Gerekli Faktörler Nelerdir?ASO Çalışmasının Avantajları Nelerdir?ASO Çalışması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir